Povedal, že chce rok zostať v Nemecku.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
BERLÍN, PRAHA. Mstiť sa Michail Chodorkovskij vraj nebude. Ani prezidentovi Putinovi, ktorý mu vzal 10 rokov slobodného života, ani sudcom, ktorí slepo plnili príkazy z Kremľa.
Uzatvoril kontrakt so svojimi väzniteľmi a ako disciplinovaný pragmatik ho nemieni porušiť. Dúfa, že rovnako sa zachová i Vladimir Putin.
Ten mohol predať slobodu Chodorkovskému za miliardy dolárov. Bývalý magnát mu totiž sľúbil, že sa nebude snažiť získať späť Jukos a ďalší majetok, o ktorý ho štát pripravil.
Chodorkovskij v múzeu
Čo povedal
„Najväčšou zmenou je, že som o desať rokov starší.“
„Ďakujem pánu Genscherovi a pani Merkelovej za rolu, ktorú zohrali pri omilostení.“
„Bol by som rád, keby ste môj prípad videli ako symbol, že snaha verejnosti môže viesť k prepusteniu ľudí, ktorých zatknutie nikto nečakal.“
„Budem činný vo verejnom živote, boj o moc však nie je pre mňa.“
Tlačová konferencia, respektíve obe jej časti – najprv pre verných a vyvolených novinárov, potom pre viac než 500 ďalších, aj voči Chodorkovskému negatívne nastavených novinárov – bola asi súčasťou kontraktu niekdajšieho najbohatšieho Rusa s Kremľom.
V starostlivo pripravovanom pláne, na ktorého konci je slobodný exprezident ropného koncertu Jukos Michail Chodorkovskij, mal svoje miesto i bondovský odlet čerstvo prepusteného väzňa z Ruska do Nemecka.
„Nemal som alternatívu,“ spomínal, ako ho v piatok skoro ráno vyviedli z väzenia s tým, že poletí do Nemecka.
Ruské tajné služby pochopili, že nemôžu mediálne najsledovanejšieho ruského väzňa pustiť na slobodu a zakázať mu hovoriť s novinármi. To by vyvolalo rad nepríjemných špekulácií.
A tak sa s ním dohodli, čo môže hovoriť a čo zostane pred verejnosťou utajené. Je nutné priznať, že Chodorkovskij zvládol neľahkú situáciu so cťou.
V Múzeu Berlínskeho múru sa ospravedlnil za to, že nebude zabiehať do podrobností svojho prepustenia. V hre sú nielen osudy ďalších bývalých členov veľkej rodiny Jukosu, ale i jeho blízkych.
Nechce do politiky ani biznisu
Možno i preto sa nebude zaoberať ani podnikaním, ani politikou. „Podnikanie je pre mňa uzatvorenou kapitolou, vrátane boja za to, o čo som prišiel.“
Práve táto veta bola zrejme tým najzásadnejším bodom kontraktu.
Chodorkovskij návrat do Ruska nateraz neplánuje: „Nemám istotu, že sa potom môžem vrátiť do zahraničia za svojou rodinou.“ Okrem toho formálne ruský štát ešte stále požaduje od Chodorkovského a Lebedeva 550 miliónov dolárov ako náhradu škôd.
Chodorkovskij vie, že zatiaľ čo on je v Nemecku so svojou rodinou, v trestaneckej kolónii zostáva jeho priateľ a spoločník Platon Lebedev i na doživotie odsúdený voľakedajší šéf bezpečnostného oddelenia Jukosu Alexej Pičugin.
Aj kvôli nim Chodorkovskij trvá na svojej bezúhonnosti. Niekoľko rokov bývalý nemecký minister zahraničia Hans Dietrich Genscher ladil nepísanú dohodu s Kremľom o prepustení Chodorkovského tak, že o vine sa v nej neuvádza nič.
Vľavo matka Marina, napravo otec Boris a syn Pavel.
Čo je v liste Putinovi
Zato súkromný list Chodorkovského Putinovi, ktorý obsahoval žiadosť o milosť, obsahuje predsa viacero záväzkov dôležitejších než oľutovanie činov oligarchu.
Okrem iného i ten, že teraz sa na nejaký čas Chodorkovskij odmlčí a bude sa venovať rodine.
Rodičia už do Berlína prileteli, rovnako ako zo Spojených štátov najstarší syn Pavel. Z Moskvy k manželovi mierila v nedeľu druhá žena Inna s tromi deťmi.
Prostriedky na živobytie voľakedajší najbohatší muž Ruska vraj má. Na pomoc ruskej opozícii ich však míňať nebude. I to je zrejme časť dohody, ktorú oligarcha uzatvoril so svojím úhlavným sokom Putinom.
Autor: Agentúra Epicentrum