BRUSEL. Lídri Európskej únie pochválili Francúzsko za jeho aktívny prístup ku kríze v Stredoafrickej republike a prisľúbili, že rozhodnutie o možnom pripojení sa k snahe Paríža padne v januári.
Stanovisko členských krajín v piatok po skončení summitu v Bruseli tlmočil stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.
Van Rompuy: Francúzi zabránili vojne
Van Rompuy poukázal na druhý tohtoročný zásah Francúzov, ktorí "odvážne prevzali vedenie v čase vážnej krízy". Odkazoval tak na vyslanie tisícok vojakov do africkej krajiny Mali začiatkom roka.
Podľa belgického expremiéra však kríza v SAR opätovne ukázala dôležitosť vytvorenia síl rýchleho nasadenia EÚ pre prípad potreby.
"Francúzska reakcia zabránila občianskej vojne, možno dokonca aj genocíde," povedal Rompuy, ktorý dodal, že poveril šéfku diplomacie EÚ Catherine Ashtonovú vyhodnotením možností pomoci EÚ v súvislosti so situáciou v SAR.
Staronová nemecká kancelárka Angela Merkelová však úniu varovala pred financovaním vojenskej akcie tam, kde "nie sme zapojení do rozhodovacieho procesu".
Prímerie nepomohlo, prezident utiekol
Francúzski vojaci začali predminulý týždeň hliadkovať v uliciach stredoafrickej metropoly Bangui po súhlase Bezpečnostnej rady OSN.
Rezolúcia dáva jednoročný mandát Medzinárodnej podpornej misii v Stredoafrickej republike (MISCA), ktorú má po dosiahnutí cieľového stavu tvoriť 3600 afrických a 1200 francúzskych vojakov. Kríza v 4,5-miliónovej SAR sa začala v decembri 2012, keď moslimskí povstalci postupne prevzali kontrolu nad viacerými mestami.
V januári znepriatelené strany pristúpili na prímerie, no vláda nebola ochotná splniť všetky požiadavky, na čo povstalci zareagovali oznámením, že obnovujú boje.
Po následnom ozbrojenom puči prezident François Bozizé utiekol do Kamerunu, za nového prezidenta sa následne vyhlásil vodca povstalcov Michel Djotodia.