NEW YORK. Pri útoku na základňu OSN v Južnom Sudáne zahynuli traja indickí vojaci. Uviedol to indický veľvyslanec pri OSN Asoke Mukerji.
Ozbrojená mládež z etnickej skupiny Nuerov napadla vo štvrtok základňu v meste Akobo v štáte Jonglei, kde sa ukrývalo viac než 30 členov konkurenčnej skupiny Dinkov. Tých spolu s asi 40 vojakmi prepravili do bezpečia.
Išlo pritom o prvé obete na strane medzinárodných mierových síl od tohotýždňového nárastu etnického násilia v najmladšej krajine na svete.
Na pokraji občianskej vojny
Viacero európskych štátov začalo evakuovať svojich občanov z Južného Sudánu po tom, ako tamojšie povstalecké sily prevzali kontrolu nad kľúčovým mestom, čím krajinu priblížili na pokraj občianskej vojny.
Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
Nemecko letecky prepravilo približne sto svojich obyvateľov do susednej Ugandy, potvrdil hovorca nemeckého rezortu obrany.
Holandské vzdušné sily evakuovali niekoľko desiatok holandských občanov do etiópskeho hlavného mesta Addis Abeba, odkiaľ ich prepravia do vlasti.
Talianske úrady medzitým informovali, že 63 Európanov, medzi ktorými je 34 Talianov, pristálo na letisku v Ríme po tom, ako boli evakuovaní z konfliktom poznačenej africkej krajiny.
Spojené štáty začali letecky sťahovať svojich občanov už začiatkom týždňa.
Obama vyslal kontingent
Šéf Bieleho domu Barack Obama v piatok vyslal do Južného Sudánu malý vojenský kontingent, ktorý má posilniť bezpečnosť na americkom veľvyslanectve.
Obama v liste adresovanom Kongresu uviedol, že 45-členný vojenský personál odcestoval do Južného Sudánu v stredu. Jeho úlohou je chrániť amerických občanov a majetok Spojených štátov. V krajine zostane dovtedy, kým sa nezlepší bezpečnostná situácia.
"Južný Sudán stojí nad priepasťou," konštatoval Obama a vyzval na ukončenie násilností. Lídrov krajiny žiada, aby ukázali odvahu a znovu potvrdili svoj záväzok dosiahnuť mier.
Etiópsky minister zahraničných vecí Tedros Adhanom medzitým oznámil, že rozhovory juhosudánskeho prezidenta Salvu Kiira s africkými vyjednávačmi, ktorí sa snažia o dosiahnutie mierovej dohody po šiestich dňoch zrážok medzi znepriatelenými vojenskými frakciami, sa vyvíjajú dobrým smerom.
Boje kmeňov
Boje, ktoré vypukli v nedeľu v metropole Džuba, súvisia s pokusom o štátny prevrat, ktorého hlavnou postavou je bývalý viceprezident Riek Machar. Proti prezidentovi Salvovi Kiirovi sa postavila časť armádnych dôstojníkov a vojakov.
Prezidenta podporujú príslušníci väčšinovej etnickej skupiny Dinkov, zatiaľ čo za odvolaným viceprezidentom Macharom stoja členovia menšinového kmeňa Nuerov.
Podľa agentúry Reuters si konflikt doteraz vyžiadal približne 500 mŕtvych.
Okolo 34-tisíc obyvateľov Južného Sudánu hľadá útočisko na troch základniach OSN v celej krajine.
OSN dnes oznámila, že približne 20-tisíc ľudí, ktorí v dôsledku bojov prišli o svoje domovy, hľadá útočisko v hlavnom meste Džuba a ďalších 14-tisíc v meste Bor, kde sa tento týždeň odohrali prudké boje medzi armádnymi frakciami.
Niekoľko stoviek ľudí hľadá strechu nad hlavou v meste Bentiu, neďaleko ktorého sa nachádzajú bohaté ropné ložiská.