RÍM, BRUSEL. Európska komisia začala vyšetrovať zlé zaobchádzanie s utečencami v záchytnom tábore na ostrove Lampedusa na juhu Talianska a krajine pohrozila aj sankciami.
Kauza sa dostala na verejnosť vďaka záberom, ktoré v tábore tajne nasnímali v decembri.
Sú na nich utečenci, ktorí sa podľa inštrukcií zamestnancov museli zoradiť, vyzliecť donaha a v rohu miestnosti nechať postriekať dezinfekciou.
Videozáznam odvysiela talianska televízna spoločnosti RAI v pondelok.
Po tom, ako sa v októbri pri Lampeduse potopila loď s utečencami a zahynulo viac ako 360 ľudí, talianska vláda prisľúbila zlepšenie podmienok v preľudnenom tábore.
Od januára do novembra do Talianska dorazilo 40-tisíc migrantov, pätinu z nich tvoria deti, informovala agentúra AP.
Ponižujúce zaobchádzanie
Talianski politici a ľudia bojujúci za práva prisťahovalcov po zhliadnutí videozáznamu odsúdili pomery v tábore. Starostke Lampedusy Giusi Nicoliniovej pripomínajú koncentračné tábory.
Predsedníčka dolnej komory parlamentu a bývalá hovorkyňa agentúry OSN pre utečencov Laura Boldriniová označila zaobchádzanie s migrantmi za "ponižujúce a nedôstojné civilizovanej krajiny".
Taliansky premiér Enrico Letta vyhlásil, že je šokovaný a prisľúbil vyšetrenie prípadu a potrestanie vinníkov.
Komisárka Únie pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová na Twitteri uviedla, že Únia začala viacero vyšetrovaní podozrenia na neľudské zaobchádzanie s utečencami v utečeneckých centrách, vrátane Lampedusy.
Cono Galipo z organizácie, ktorá spravuje tábor na Lampeduse, tvrdí, že nakrútené zábery nezodpovedajú realite.
V rozhovore pre denník Corriere della Sera vysvetlil, že personál tábora postupuje podľa platných predpisov, ktoré vydali sanitárne úrady.
Tábor je preplnený
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov označil podmienky v tábore za neprijateľné a žiadal okamžitý prevoz potenciálnych utečencov do iných centier v pevninskom Taliansku.
Centrum na Lampeduse má kapacitu pre 250 ľudí, no veľmi často sa ich tam nachádza aj niekoľkonásobne viac.
Úrad komisára odsúdil aj fakt, že na Lampeduse stále zadržiavajú 26 Sýrčanov a Eritrejčanov, vrátane niektorých, ktorí prežili nedávne potopenie lode.
Sudca ich vypočúva ako svedkov tragédie.
Pár dní po nej predseda Európskej komisie José Manuel Barroso počas návštevy na ostrove vyhlásil, že Únia poskytne Taliansku 30 miliónov eur ako pomoc na lepšie zvládnutie prílevu utečencov.
Okrem toho vláda posilnila hliadky, aby mohla rýchlejšie nájsť lode s migrantmi, ktoré sa po vyplávaní z Tuniska či Líbye veľmi často ocitnú v núdzi.