Pred dvomi rokmi zomrel brutálny severokórejský diktátor Kim Čong-il a moc prebral jeho syn Kim Čong-un. Nádeje, že zmierni režim, nenaplnil. Naopak, neodrádza ho už ani odpor Pekingu.
1.Rozširuje gulagy a vraždí aj vlastnú rodinu
Mladý Kim študoval vo Švajčiarsku, mnohí preto dúfali, že by mohol byť liberálnejší ako jeho otec. Stal sa presný opak.
Asi najbrutálnejší režim súčasnosti rozširuje svoje pracovné tábory, v ktorých väzní viac ako stotisíc vlastných občanov. Podľa satelitných záberov tridsaťtisíc ľudí z jedného tábora zmizlo. Nevedno kam, čo naznačuje masové popravy.
Popravy prebiehajú aj na verejnosti. Podľa juhokórejských tajných služieb uskutočnil Kimov režim len v roku 2012 sedemnásť verejných popráv.
Tento rok nechal popraviť aj svoju bývalú partnerku a ľudí, ktorí s ňou vystupovali v hudobnej skupine. Ich rodiny sa museli pozerať, ako zomierajú pod paľbou zo samopalov. Vraj sa natáčali pri sexe a zábery predávali.
Doterajší vrchol dosiahli čistky minulý týždeň, keď na popravisku skončil aj Kimov strýko a dlhoročná dvojka režimu Čchang Son-tchäk.
Kim neznesie akýkoľvek odpor a teraz dal najavo, že v bezpečí pred ním nie je ani najbližšia rodina.
2.Neschováva sa
Kim Čong-il aj jeho otec svoje súkromie na verejnosti neukazovali. Preto bolo veľkou zmenou, keď sa už pol roka po prebratí moci začal mladý Kim ukazovať so ženou. Bola to speváčka Ri So-lču a západné médiá začali okamžite rozoberať príbeh ich lásky, ktorá sa vraj začala dávnejšie, ale Kimov otec jej neprial.
Ri sa potom vytratila z médií, zrejme porodila Kimovi dcéru. Na utorkovej spomienke na lídrovho otca už bola po jeho boku.
Kim prekvapil aj tým, že sa ukázal na predstavení Disney postavičiek. Západnú popkultúru si obľúbil počas detstva vo švajčiarskej škole, kde ho zaujímal aj basketbal. Preto si na návštevu pozval legendu NBA Dennisa Rodmana aj napriek tomu, že medzi Severnou Kóreou a Spojenými štátmi nie sú žiadne kontakty.
Rodmanovi sa v diktatúre páčilo, Kima označil za svojho priateľa na celý život. Návštevu využil aj na nakrútenie dokumentárneho filmu, v týchto dňoch by sa mal s Kimom stretnúť už tretíkrát.
Diktátorov otec sa veľmi nestaral o projekty pre obyčajných ľudí, jeho hračkou bol jadrový program a najmä armáda. Jeho syn však vybudoval akvapark, nové nemocnice, školy a telocvične. V horách navyše od základu buduje veľké lyžiarske stredisko. Samozrejme, všetko len pre niekoľkých vyvolených.

3.Nebojí sa ani Číny
Severokórejský režim sa vždy bál prakticky len toho, že príde o podporu Číny, ktorá ho ochraňuje pred úplným kolapsom. Ani to už neplatí.
Peking sa veľmi snažil odhovoriť Kima od raketových testov spred roka. Neúspešne, Kim k tomu o dva mesiace pridal podzemný jadrový test. Čína vtedy dokonca podporila sankcie OSN, čo Pchjongjang nečakal.
Časom sa však na spory zabudlo a vzťahy medzi krajinami sú opäť rovnaké ako predtým.
4.Vyhráža sa vojnou
Severná Kórea nikdy nebola mierumilovným štátom, no v posledných rokoch sa množia vyhrážky vojnou, alebo ako premení Soul na „more ohňa“.
Juhokórejská vláda sa podľa štátnej agentúry KCNA skladá z „konfrontačných maniakov a psychopatov“.
Keď takýmito hrozbami straší nevypočítateľný režim s jadrovou zbraňou, svet je v pozore.