SÍDÍ BÚZAJD. Tunisania si v utorok pripomenuli tretie výročie samoupálenia pouličného predavača Muhammada al-Búazízího, ktoré vyvolalo revolúciu.
Žiadne väčšie protivládne demonštrácie sa však nekonali, v hlavnom meste Tunis si udalosti pripomenuli vládni predstavitelia na menšej ceremónii.
Ľudí hnevá malý pokrok od prevratu
V kolíske revolúcie Sídí Búzajd sa zišlo len okolo tisíc odborárov a ľavicových opozičných aktivistov, ktorí protestovali proti malému pokroku od prevratu.
Zhromaždili sa pred sídlom regionálneho guvernéra, kde sa 26-ročný al-Búazízí 17. decembra 2010 upálil na protest proti policajnej šikane.
Následné demonštrácie pripravili o moc dlhoročného autokratického prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího.
Rozšírili sa aj do ďalších krajín severnej Afriky a Blízkeho východu, pričom zmeny vošli do dejín ako Arabská jar.
Chudoba zostala, prišla nestabilita
Po revolúcii dochádza v Tunisku k častým sociálnym nepokojom, povstanie totiž neprinieslo okamžité zlepšenie životných podmienok.
Kľúčovými faktormi za revolúciou totiž boli práve chudoba a nezamestnanosť.
V krajine vládne politická nestabilita. Cez víkend sa politické strany dohodli na novom premiérovi, ktorým sa má stať minister priemyslu Mahdí Džumaa. Povedie dočasnú vládu až do volieb v roku 2014.
Nominácia je súčasťou dohody, na základe ktorej umiernení islamisti odovzdajú moc s cieľom ukončiť aktuálnu politickú krízu.
Tá vznikla v Tunisku po tom, ako vo februári a v júli zavraždili dvoch opozičných politikov, čo viedlo k protivládnym protestom.