Rusi nakúpia ukrajinské dlhopisy a znížia cenu plynu o 150 dolárov.
MOSKVA, BRATISLAVA. Výhodná pôžička na 15 miliárd dolárov a plyn lacnejší až o 30 percent. S tým sa v utorok vracal z Moskvy po stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom jeho ukrajinský kolega Viktor Janukovyč.
Ruská pomoc má zachrániť upadajúcu ukrajinskú ekonomiku pred krachom.
Kličko: Čo za to Rusko chce?
Demonštranti, ktorí už mesiac protestujú proti vzďaľovaniu sa krajiny od Európy, však majú obavy, že Janukovyč za to zapredal Ukrajinu ruskému vplyvu.
„Sme si istí, že všetko je dopredu dohodnuté: že Janukovyč prinesie dobré pôžičky, finančnú podporu a nové ceny plynu. Otázkou je, čo za to?“ povedal pred Janukovyčovou návštevou Kremľa líder ukrajinskej opozície Vitalij Kličko, ktorý je doma najpopulárnejším politikom a favoritom prezidentských volieb, ktoré sú naplánované na rok 2015.
Spolu s demonštrantmi by ich po odložení podpisu asociačnej dohody s Úniou a brutálnom zásahu proti protestujúcim v Kyjeve chceli vyvolať už na jar 2014.
Janukovyč to odmieta, očakáva sa len výmena ministrov vo vláde premiéra Mykolu Azarova, čo však demonštrantov z euromajdanu domov nevyženie. Utorkové správy z Moskvy ich ešte viac nasrdili.
O čom sa vraj nebavili
Janukovyč aj Putin tvrdili, že sa dve hodiny medzi štyrmi očami rozprávali len o obchodných vzťahoch a vstup Ukrajiny do ruského projektu colnej únie neriešili.
Podľa Financial Times je utorkové stretnutie dvoch lídrov zlou správou pre Úniu, ktorá stále dúfa v hlbšiu integráciu s Ukrajinou. „Tromfy má Putin,“ komentovali to New York Times.
Kyjev síce tvrdí, že má záujem o dohodu s Úniou, Janukovyčove kroky tomu však nezodpovedajú.
Energetický expert Karel Hirman si myslí, že do ukrajinských volieb v roku 2015 sa Putin vynasnaží zabezpečiť nepodpísanie asociačnej dohody.
„Zásadné však bude, ako sa bude vyvíjať ukrajinská ekonomika a nakoľko sa znásobí rozkol medzi oligarchami, pretože nie všetci z ruskej dohody budúfitovať.“

Gazprom je silnou ruskou zbraňou
MOSKVA. Namiesto vyše 400 dolárov teraz budú platiť Ukrajinci len 268 dolárov za tisíc kubických metrov.
Doteraz pritom ruská strana tvrdila, že s nevýhodnými cenami, ktoré v roku 2009 dohodla odsúdená expremiérka Julia Tymošenková, nemôže nič urobiť. Opäť sa tak obrovské plynové zásoby ukázali ako silná geopolitická zbraň Kremľa.
Podľa magazínu Foreign policy plyn po páde Sovietskeho zväzu v sporoch Moskva využila už viac ako 50krát.
Mirek Tóda