BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Strana a vláda maďarského premiéra Viktora Orbána samy seba označujú za pravicové.
To, ako obmedzujú slobodu podnikania a posilňujú úlohu štátu v ekonomike, by im však mohla závidieť ktorákoľvek ľavicová vláda.
Po zoštátnení druhého piliera penzijného systému (a utratení veľkej časti takto získaných peňazí) vláda pokračovala odkúpením akcií energetického gigantu Mol, a teraz plánuje odkúpenie akcií ďalších poskytovateľov energií a verejných služieb.
Fideszácke monopoly
Plány na vytvorenie štátneho či súkromného monopolu či aspoň na posilnenie vládnej kontroly a centralizácie však má vládna strana aj v mnohých iných odvetviach.
Len v posledných dňoch postúpilo do štádia realizácie viacero plánov, ktoré vyvolávajú veľké obavy.
Podľa nového a už platného zákona môžu v Maďarsku cudzie jazyky vyučovať len akreditované jazykové školy. „Tých však zostane v celej krajine len pár,“ napísal opozičný denník Népszabadság.
Zákon znemožní činnosť malých škôl aj individuálnu výučbu, jazykové kurzy tak budú pre záujemcov drahšie a bude ich oveľa menej.
Školy musia zaplatiť za akreditáciu vysoké poplatky a zložiť kauciu minimálne okolo 3300 eur.
Podmienky akreditácie sú prísne a pre menšie školy často nesplniteľné. Oveľa ťažšie až nemožné pre ne bude aj zamestnávanie učiteľov zo zahraničia.
Vláda zmeny odôvodňuje snahou zamedziť činnosti podvodníkov.
Proti nim však nová úprava nepomôže, len zlikviduje väčšinu jazykových škôl a uvoľní trh niekoľkým veľkým, povedal pre spravodajský portál Index Zoltán Rozgonyi zo Združenia za jazykové vedomosti.
Štátne učebnice
Za bombu likvidujúcu jedno celé ekonomické odvetvie označili noviny HVG v nedeľu predložený vládny návrh zákona na zoštátnenie vydávania učebníc.
Vydávanie učebníc dnes v Maďarsku funguje na trhovom princípe, školy si ich podľa vlastného uváženia objednávajú od súkromných firiem a autorov a štát plní len kontrolnú úlohu.
Podľa návrhu zákona by síce mali žiaci základných škôl učebnice dostávať zadarmo, vydávala by ich však jediná firma s monopolným postavením na trhu.
Kritici sa boja nielen ekonomických škôd, ale aj ideologických zásahov do obsahu učebníc. Vláda dlhodobo presadzuje vo výučbe vlastné kontroverzné názory.
V literatúre sa napríklad do popredia dostávajú obľúbení autori medzivojnového horthyovského režimu s antisemitskými a nacionálnymi názormi.
Podľa ďalšieho zákona obmedzujúceho trh by zase v budúcich rokoch mohli projektovú dokumentáciu na veľké projekty z úniových peňazí vypracovať len štátne firmy. To môže zlikvidovať celé súkromné projektové inžinierstvo v Maďarsku.
Spoločným prvkom všetkých vládnych plánov je centralizácia a vytváranie umelých monopolov. Pravidlom býva aj to, že nová situácia vyhovuje niektorým veľkým firmám a podnikateľom blízkym vládnej strane.