Medzinárodné spoločenstvo varovalo, že situácia v SAR smeruje ku genocíde. Vojenský zásah v SAR schválila aj OSN.
BANGUI. Kresťanská domobrana a bývalý dôstojník armády Stredoafrickej republiky uviedli, že spolupracujú s cieľom zvrhnúť prezidenta Michela Djotodiu, ktorý sa ako povstalecký vodca dostal k moci prevratom v marci tohto roka.
Oznámila to dnes agentúra Associated Press, ktorá sa s nimi skontaktovala cez sprostredkovateľa.
Vodca domobrany Richard Bejouane povedal, že sa "vzbúrili, aby Djotodia a jeho bojovníci odišli a nechali krajinu žiť v mieri".
Pripravené aj otrávené šípy
Kresťanská domobrana v SAR spolupracujú s členmi národnej armády. Jej bývalý dôstojník Alfred Rombhot agentúre Associated Press potvrdil, že asi 2 000 mužov je pripravených postaviť sa silám Djotodiu so všetkým, čo majú k dispozícii - od mačiet až po luky s otrávenými šípmi.
Táto spolupráca dokazuje, že opozičné hnutie v SAR narastá. Mohlo by vyústiť v zdĺhavý sektársky konflikt v čase, kedy sa 1 600 francúzskych vojakov v SAR pokúša zaistiť mier.
Francúzsko pred týždňom vyslalo do SAR vojakov, aby sa pokúsili ukončiť ozbrojený konflikt medzi bývalými moslimskými povstalcami a kresťanskými polovojenskými oddielmi a stabilizovať situáciu v krajine.
Od začiatku francúzskej operácie v SAR už prišli o život dvaja francúzski vojaci, ktorí zahynuli pri prestrelke pri letisku v Bangui.
Státisícový exodus
Prevažne moslimské milície, ktoré v marci v SAR zosadili prezidenta Francoisa Bozizého, celé týždne pokračovali v útokoch na mestá a dediny, pričom svoje domovy museli opustiť státisíce ľudí.
Navyše v posledných týždňoch nabrali násilnosti čoraz viac sektársky rozmer, keďže proti sebe stáli moslimské milície Séléka a kresťanská domobrana.
Medzinárodné spoločenstvo varovalo, že situácia v SAR smeruje ku genocíde. Vojenský zásah v SAR schválila aj OSN.