Predstavte si, že o tom, kto sa stane jedným z najvplyvnejších arcibiskupov v Európe, by rozhodovali aj obyčajní veriaci. Dva milióny katolíkov by pri voľbe mali významné slovo rovnako ako duchovní.
Zdá sa vám to pritiahnuté za vlasy? Duchovným z najväčšieho arcibiskupstva v Nemecku zjavne nie.
V otvorenom liste pápežovi Františkovi žiadajú, aby o následníkovi kolínskeho arcibiskupa, ktorý čoskoro odchádza do dôchodku, spolurozhodovali veriaci.
Čas na otvorenú diskusiu
Medzi prvými signatármi iniciatívy sú farári z oblasti Kolína aj známi kňazi a teológovia mimo nej.
Napríklad páter Klaus Mertes, ktorý stál na začiatku vlny odhalení sexuálneho zneužívania detí kňazmi v Nemecku, alebo frankfurtský dekan Johanneszu Eltz, ktorý sa postavil proti honosnému životnému štýlu biskupa z Limburgu.
Iniciátori listu hovoria, že je čas na otvorenú diskusiu. „V posledných rokoch bolo priveľa kandidátov na biskupský stolec presadených zhora, hoci nemali dôveru miestnych veriacich ani lokálneho duchovenstva,“ píšu.
Doteraz o arcibiskupovi rozhodovalo pätnásť členov kolínskej kapituly – vyberali si spomedzi troch kandidátov, ktorých navrhol pápež. Ten sa pri ich výbere mohol, ale nemusel riadiť odporúčaním kapituly.
Ján Pavol II. veriacich šokoval
A práve pred 25 rokmi presadil pápež Ján Pavol II. súčasného konzervatívneho kardinála Joachima Meisnera proti vôli miestnych duchovných aj veriacich, čím vyvolal protesty v krajine.
Niektoré nemecké médiá vidia v liste z Kolína revolúciu a môže sa podľa nich šíriť do ďalších arcibiskupstiev. Nemeckí katolíci platia cirkvi dane – bolo by fér, aby mali aj právo hovoriť do toho, kto ich v nej zastupuje.