SME
Utorok, 4. august, 2020 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky

Keď padajú sochy

Od Juraja III. v New Yorku po Lenina v Kyjeve. Zhadzovanie nenávidených sôch sprevádzalo mnohé revolúcie v dejinách.

Sochu Lenina zvrhli Ukrajinci po 67 rokoch v Kyjeve.Sochu Lenina zvrhli Ukrajinci po 67 rokoch v Kyjeve. (Zdroj: SITA/AP)

Dnes je to jedno z najmenších námestí v centrálnom New Yorku. Turisti ani mnohí domáci prechádzajúci dolným Manhattanom možno netušia, akú úlohu miesto známe ako Bowling Green zohralo v dejinách mesta.

Legenda hovorí, že práve tu mali Holanďania kúpiť od miestnych Indiánov ostrov Manhattan. Toto najstaršie námestie v americkom veľkomeste bolo dlho jedným z hlavných centier mesta.

Rovnako aj v roku 1770, keď sa Londýn rozhodol umiestniť sem sochu britského kráľa Juraja III. Olovená dvojtonová socha kráľa oblečeného ako rímsky cisár Marcus Aurélius bola jeho prvou sochou na koni. Keď ju v auguste odhalili, bola to veľká slávnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľmi rýchlo sa však kráľ Juraj na koni stal terčom útokov ľudí nespokojných s britskou vládou. Protesty, ale aj čarbanie po soche prinútili Britov, aby ju ohradili.

Zo sochy guľky

Deviateho júla 1776, päť dní po podpise vyhlásenia nezávislosti amerických kolónií, sa táto novinka dostala aj do New Yorku. Keď ju pred americkým generálom Georgeom Washingtonom a jeho vojakmi prečítali, ľudia spolu s vojakmi začali hneď útočiť na námestie. Prelomili plot a sochu Juraja III. na koni len šesť rokov od osadenia zhodili z podstavca.

Z kráľovho olova vraj vytavili 42-tisíc guliek, ktoré neskôr použili kolonisti vo vojne za nezávislosť. S hlavou kráľa napichnutou na tyči kráčal dav mestom, až sa jej nakoniec zhostili Briti a odniesli ju naspäť do Británie. V amerických múzeách a galériách sa zachovalo len pár fragmentov sochy a mnoho patriotických obrazov udalosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Sochy diktátorov a tyranov masy ničili už v staroveku. „Niekde sa zachovali iba písomné zmienky, inokedy ani to,“ hovorí Roman Popelár, ktorý pracoval na súpise bratislavských sôch na verejnosti.

pulling-down-the-statue-of-george-iii-wa_res.jpg

Zhodenie sochy britského kráľa Juraja III. v New Yorku bolo častým námetom maliarov.
FOTO - PROFIMEDIA

Lenina vyretušovali

To, že búranie sôch počas revolúcií nie je len vecou minulosti, ukázali udalosti v Kyjeve. Demonštrujúci Ukrajinci sa prebili cez dav policajtov a zhodili sochu Lenina na Besarabskom námestí. Socha stála v hlavnom meste od roku 1946, keď si Sovieti prekvapene uvedomili, že Kyjev ako jedno z mála veľkých miest žiadnu nemá.

Štvormetrová socha prežila zmenu režimu aj vyhlásenie nezávislosti Ukrajiny. Rovnako aj snahu bývalého prezidenta Viktora Juščenka zakázať všetky komunistické symboly v krajine. Mimochodom, v Charkove, na východe krajiny, stále stojí Lenin na hlavnom námestí. Keď pripravovali upútavky na Majstrovstvá Európy vo futbale v roku 2012, radšej ho z nich vyretušovali.

Skryť Vypnúť reklamu

Vražda v zastúpení

„Práve Lenin je asi najčastejším terčom útokov,“ hovorí Zdeněk Hojda, český historik, ktorý napísal knihu Pomníky a zapomníky. „Sochy sú čistým politickým symbolom. Útokom sa vyrovnávame priamo s osobou, ktorá symbolizuje režim. Je to vlastne vražda v zastúpení,“ vysvetľuje.

Z posledných rokov sú najznámejšie obrazy zhadzovania sochy irackého diktátora Saddáma Husajna počas spojeneckej invázie v roku 2003.

Jej odstránenie videlo naživo toľko novinárov, fotoreportérov a kameramanov, že viacerí podozrievali Američanov, že išlo o premyslený propagandistický ťah.

Novinár Peter Maass vtedy sprevádzajúci jednotku, ktorá nakoniec sochu zhodila, si to nemyslí. Ako napísal pre časopis Newyorker, vojaci podplukovníka Bryana McCoya sa ráno 9. apríla budili niekoľko kilometrov od centra Bagdadu a neplánovali ísť do mesta. Rozhodnutie zmenili, keď prekvapivo videli, že im nikto nekladie odpor.

Skryť Vypnúť reklamu

Na námestí Firdos bolo vtedy mnoho zahraničných novinárov ubytovaných v miestnom hoteli. Po príchode vojakov vyšlo na námestie niekoľko stoviek ľudí, no nedá sa povedať, že by to boli masy. Ako spomína Maass, ľudia chceli zvrhnúť 12-metrovú sochu Husajna, ktorú tam postavili len pred rokom pri príležitosti 65. narodenín vodcu.

„Sledovali sme ich pokusy s lanom a vedel som, že takto sa im to nepodarí. Nikdy by to nezhodili,“ povedal novinárovi jeden vojak. Nakoniec dostali povolenie miestnym pomôcť.

Videá a fotky, ako armádny žeriav M88 zhadzuje sochu Saddáma Husajna, obleteli svet a stali sa symbolom konca diktátora.

saddam_sita-ap_r3836_res.jpeg

Pád sochy Saddáma Husajna, ktorý symbolicky ukončil jeho vládu, majú mnohí ešte v pamäti.
FOTO SITA/AP

Pomníky Habsburgovcov

Na Slovensku veľa podobných príkladov nebolo. Hojda spomína zhodenie Mariánskeho stĺpa na Staromestskom námestí v Prahe počas prvých dní Československa. Dňa 3. novembra 1918 ho zvrhol dav ľudí za pomoci hasičov. „Postavili ho v roku 1650 po konci tridsaťročnej vojny. Bol symbolom rekatolizácie a tiež habsburskej monarchie,“ hovorí Hojda s tým, že to bola pripravená akcia. Minulý rok oznámili, že by Mariánsky stĺp chceli na námestie vrátiť. To však stále odmieta časť Pražanov.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Slovensku podobne ako symbol Habsburgovcov skončilo aj súsošie Márie Terézie v Bratislave. To rozbili a hodili do Dunaja ľudia spolu s československými vojakmi v roku 1921, keď sa do Budapešti vrátil bývalý habsburský cisár Karol I.

Samotní sochári majú k odstraňovaniu sôch často iný vzťah ako rozvášnený dav. „Pomníky diktátorov, tyranov či iných vládcov môžu byť aj remeselne dobre spravené, škoda ich zničiť. V Bratislave sa diskutovalo, či sochy zo starého režimu nezachovať a nevytvoriť nejaké skanzen. Nakoniec sa tak nestalo,“ dodal Popelár.

Niečo podobné funguje v Budapešti, kde vystavujú staré sochy vrátane Stalinových nôh, pozostatku skulptúry, ktorú zvrhli ľudia počas revolúcie v roku 1956. Socialistické pomníky pozhadzovali a teraz vystavujú aj v pobaltských krajinách.

Skryť Vypnúť reklamu

stalin_tasr-ap_res.jpg

Maďari zvalili Stalina v Budapešti v roku 1956, no Sovietov sa nezbavili.
FOTO TASR/AP

Sochy a pomníky netreba rovno ničiť, často na nich ľudia dajú najavo svoje emócie aj obyčajným pomaľovaním či hanlivým nápisom. „Ruky na jednej soche Gottwalda pomaľovali načerveno, čo malo znamenať, že má krv na rukách,“ dodáva český historik Hojda.

Červenou farbou ktosi oblial pred rokom aj sochu Stalina v nadživotnej veľkosti pred budovou Slovenskej národnej galérie.

Tento politický vandalizmus podľa historika tiež znamená, že pomník funguje. „Ľudia sa voči pomníku stavajú pozitívne alebo negatívne. Hlavné je, že na osobu, ktorú symbolizuje, nezabudli, ako sa to stalo pri mnohých iných sochách ľudí.“

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako zvýšiť testosterón? Najlepší doplnok výživy pre mužov
 2. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 3. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 4. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 5. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 6. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 7. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 8. Chystáte sa na Baby shower? Tri tipy, ako potešiť budúcu mamičku
 9. Vďaka týmto 4 tipom bude váš domáci internet bezchybný
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí!
 1. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 2. Pochod smrti
 3. Ručné ovládanie auta – šanca pre vodičov s hendikepom
 4. A na týchto miestach ste už boli?
 5. Konečne nažive
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Reforma
 9. Až polovicu Slovákov trápia kĺbové problémy
 10. Mimoriadna zbierka Tesca
 1. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 20 486
 2. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 15 706
 3. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 13 580
 4. Gaderská dolina poteší celú rodinu 11 501
 5. Čas na zmenu banky je tu - za prenos účtu môžete získať 300 eur 11 227
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 10 264
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 10 205
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 9 997
 9. Hľadáte bezstarostný relax? Dovolenkujte v hoteli pre dospelých 9 657
 10. Nové články môžete na SME.sk čítať prvú hodinu zadarmo 9 551
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Čína hrozí odvetou čínskym novinárom v USA

Krajina je pripravená podniknúť odvetné opatrenia.

Ilustračné foto.

Bývalý kráľ Juan Carlos sa údajne nachádza v Dominikánskej republike

Juan Carlos údajne prijal úplatok vo výške sto miliónov dolárov.

Bývalý španielsky kráľ Juan carlos I. a bývalá španielska kráľovná Sofia.

V Kašmíre zaviedli zákaz vychádzania deň pred výročím odobratia autonómie

Úrady sa obávajú plánovaných protestov proti Indii.

Konvoj indickej armády v kašmírskom regióne Ladákh.

Šéf OSN vyzýva k bezpečnému návratu detí do škôl

Čelíme generačnej katastrofe, pre ktorú by sme mohli stratiť nespočetný ľudský potenciál,varuje Guterres.