Smrť hrozí aj stovkám strýkových ľudí.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom denníka SME.
PCHJONGJANG, BRATISLAVA. V krajine, kde za vyjadrenie názoru jedného človeka pyká celá jeho rodina, končí na popravisku alebo v pracovných táboroch, prišiel rad aj na „panovnícku“ rodinu.
Severokórejský diktátor Kim Čong-un nechal popraviť svojho strýka Čang Song-tchäka. Ten pritom ešte donedávna patril medzi najvplyvnejších ľudí v krajine.
Ako manžel obľúbenej sestry zosnulého diktátora Kim Čong-ila sa dostal do najvyšších vládnych kruhov.
Ešte pred smrťou svojho švagra pred dvomi rokmi dostal za úlohu pomôcť mladému Kim Čong-unovi vládnuť. Čang mal totiž povesť skúseného politika a reformátora.
Bohom daná moc
A zrejme práve toto ho nakoniec stálo život.
„Po smrti Kim Čong-ila sa viedli debaty o budúcnosti krajiny, bolo prirodzené, že chcel byť súčasťou kolektívneho vedenia, ale Severná Kórea sa týmto smerom neposúva. Všetko je to o jedinom vodcovi, je to Bohom dané právo Kimovcov,“ cituje Guardian odborníka na Severnú Kóreu Adama Cathcarta.
S informáciou, že Čanga zbavili všetkých oficiálnych funkcií prišli médiá už minulý týždeň. Odborníci vtedy verili, že sa poprave vyhne, keďže je príbuzným vodcu. Štátna agentúra KCNA teraz oznámila, že ho popravili.
Obvinenia sú pestré. Sledoval pornografiu, zhromažďoval si bohatstvo v zahraničí, predával nerastné bohatstvo krajiny podľa „náhodných cien“, správal sa neslušne. Čang vraj aj odporučil vojakom, aby granitovú sochu s Kimovým podpisom umiestnili do tmavého kúta a nie pred svoju základňu.
No najmä sa podľa režimu snažil o prevrat v krajine. Vraj čakal na krízu, počas ktorej chcel svojimi nelegálne získanými peniazmi zabezpečiť, že „ľudia a vojaci mu budú volať na slávu a prevrat potom prebehne bez odporu“. Tieto plány mal vraj dlhodobo, no neodvážil sa na to, kým žili Kim Ir-sen a Kim Čong-il.
„Všetky zločiny sa dokázali na súde a obvinený ich priznal. Ľudia po celej krajine začali zúrivo kričať, keď počuli, čo robil,“ napísala KCNA.
Čchang teraz bude ešte niekoľko rokov slúžiť ako zdôvodnenie všetkých problémov krajiny. V rámci propagandy ho vymazali zo všetkých fotografií aj filmov.
Bez ľútosti
Správy, že niekto sa chystá zvrhnúť režim, zo Severnej Kórey prichádzajú pravidelne.
„Režim teraz prekvapujúco naznačil, že má pritom aj veľké množstvo stúpencov. To je prvé oficiálne priznanie nejednotnosti v Severnej Kórei,“ povedal pre Guardian Brian Myers, odborník na ideólogiu Severnej Kórey.
Už minulý týždeň Pchjongjang popravil dvoch Čchangových spojencov. Podobný osud môže čakať stovky ďalších ľudí, keďže bývalá dvojka režimu si okolo seba budovala vlastnú sieť.
Otázny je osud aj jeho manželky a Kimovej tety Kim Kjongchuj. Tá sa v posledných mesiacoch na verejnosti neukazuje, vraj je chorá.
„Kim týmto ukazuje, že je ochotný preliať aj svoju vlastnú krv, že nepozná ľútosť. Pre mňa je to veľmi znepokujúce zistenie, takéto extrémne činy by sme mali brať vážne,“ povedal pre NBC Alexandre Monsourav z Univerzity Johnsa Hopkinsa.