Majdan nikdy nespí. Ukrajinci postavili cez noc v Kyjeve nové barikády
Z Kyjeva od nášho redaktora MIRKA TÓDU a fotoreportéra VLADIMÍRA ŠIMÍČKA
Ďalší blaf alebo reálny obrat? Ukrajinská vláda vo štvrtok podľa svojho šéfa diplomacie Leonida Kožara obnovila prípravu asociačnej dohody s Európskou úniou.
Pred tromi týždňami ju pritom prekvapivo pozastavila a vyprovokovala tak najväčšie protesty od oranžovej revolúcie.
„Prezident Viktor Janukovyč mi povedal, že chce dohodu podpísať,“ povedala vo štvrtok šéfka úniovej diplomacie Catherine Ashtonová.
Pripustila, že súčasťou dohody by mohla byť aj finančná pomoc pre Ukrajinu, ktorej hrozí ekonomický kolaps.
Analytici, diplomati aj opozícia otočku hodnotia opatrne. Podľa nich môže ísť znova o PR a snahu o upokojenie situácie.
„Jeho náhly obrat prišiel potom, čo sa Európska únia stala spojencom protestov na majdane a na Ukrajinu prišli vysokí predstavitelia Únie a Spojených štátov. Tí Janukovyčovi povedali, že politickú krízu nemôže riešiť silou,“ povedal SME bývalý minister vnútra Jurij Lucenko.
Prezident podľa neho len blafuje a snaží sa vykľučkovať zo situácie, keď proti nemu protestujú státisíce ľudí.
Prelom v Prahe?Podpredseda ukrajinskej vlády Sergej Arbuzov podľa Euronews potvrdil, že dohodu „čoskoro podpíšu.“ Termín nespresnil.
Odôvodnil to „národnými strategickými záujmami“ krajiny, ďalšie podrobnosti však neuviedol.
Český komisár Únie pre rozšírenie Štefan Füle uviedol, že rokovania o podpise dohôd sa budú konať bez prítomnosti Ruska.
Český prezident Miloš Zeman už skôr vyjadril nádej, že k podpisu by mohlo dôjsť na pražskom summite Východného partnerstva v máji budúceho roka.
„Je to určite pozitívny signál, ale na to, aby sa s tým uspokojili nahnevaní Ukrajinci na námestí, je to veľmi málo, dôležité budú konkrétne kroky,“ povedal SME ukrajinský politológ Volodymyr Horobač.
Tí podľa neho napríklad stále čakajú na vyvodenie politickej zodpovednosti za brutálny zásah proti demonštrantom v uliciach Kyjeva.
„Je to imitácia, naozaj dôležitý obrat to bude až vtedy, keď budeme mať na stole aj harmonogram reálnej implementácie dohody, dovtedy to bude len PR,“ povedal SME západný diplomat, ktorý sa pohybuje pri integračných rozhovoroch s Úniou.
Tri týždne potom, ako ukrajinská vláda nečakane zmrazila zbližovanie s Európskou úniou, tak nastal obrat v čase, keď ukrajinskí oligarchovia dali najavo svoju podporu státisícovým demonštráciám na kyjevskom Námestí nezávislosti.
Oligarchovia za Úniu„Stačí si zapnúť ukrajinské televízie a je vám jasné, čo si o tom myslia oligarchovia, ktorí ich vlastnia. Chcú podpis asociačnej dohody,“ povedal SME znalec ukrajinskej politiky a predstaviteľ občianskeho sektora Oleh Rybačuk.
„Ešte nedávno ich televízie ignorovali protesty na kyjevskom námestí, no to sa teraz zmenilo, uvedomili si, že by išli proti väčšine ukrajinskej spoločnosti,“ dodal.
Protestujúcich na kyjevskom námestí sa zastal zať ukrajinského exprezidenta Leonida Kučmu a druhý najbohatší Ukrajinec Viktor Pinčuk. „Ukrajinská občianska spoločnosť ukázala silu,“ povedal pre Financial Times.
Podľa agentúry Bloomberg sa proti Janukovyčovi obrátil aj najbohatší oligarcha Rinat Achmetov.