Republikáni a demokrati konečne našli kompromis, ktorý by mal do roku 2015 odložiť zatvorenie úradov a vládnych inštitúcií, ako tomu bolo v októbri.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Hovorí to veľa o tom, v akom stave je politika v Spojených štátoch.
Tento rok prijal americký Kongres iba 56 zákonov, čím sa stal najmenej produktívnym v moderných dejinách Spojených štátov.
Na porovnanie pred desiatimi rokmi stihol za dva roky Kongres 504 zákonov.
Vrcholom tohto roka boli zákon proti násiliu na ženách či legislatíva, ktorá dovolila nechať otvorené vládne zásoby hélia.
Nečakaná dohoda
Odstávka vlády
- Americkú vládu vypli 1. októbra na 16 dní, išlo o tretiu najdlhšiu odstávku histórie.
- Až 800-tisíc zamestnancov federálnej vlády dostalo neplatené voľno.
- Strata produktivity podľa Bieleho domu krajinu stála dve miliardy dolárov.
Najlepšie to ilustruje fakt, ako veľmi rozhádané americké politické strany nedokázali v mnohých prípadoch nájsť kompromis.
Najviac to pocítili Američania v októbri, keď 16 dní nepracovali mnohé federálne úrady vrátane NASA, zatvorené boli parky.
Podobná odstávka hrozila aj v polovici januára, keď vyprší dohoda, ktorá ju v októbri ukončila.
Americkí politici, ale aj novinári však možno nakoniec budú mať pokojné sviatky.
Republikán Paul Ryan a demokratka Patty Murrayová sa dohodli na pláne, ktorý by pokryl financovanie americkej vlády do roku 2015.
Vcelku prekvapujúca dohoda hovorí, že vláda ušetrí 85 miliárd dolárov v nasledujúcich desiatich rokoch. Je to menej, ako chceli republikáni, ktorí žiadajú, aby Spojené štáty s dlhom viac ako 16 biliónov dolárov šetrili.
„Je to krok správnym smerom,“ povedal Ryan, kandidát na viceprezidenta v roku 2012.
Vo štvrtok večer prešla dohoda v Snemovni reprezentantov, ktorú ovládajú republikáni.
Práve konzervatívni republikáni hlásiaci sa k hnutiu Tea party sú najväčší a najnekompromisnejší strážcovia amerického dlhu. Ich neochota dohodnúť sa spôsobila odstávku.
Dohodu by mal ešte podporiť aj Senát, kde majú väčšinu demokrati.
Lepšie časy?
Októbrová čiastočná odstávka vlády bola treťou najdlhšou v dejinách. Udalosti v Spojených štátoch vtedy s údivom sledoval celý svet.
Americký Kongres je rozhádaný od roku 2010, keď získali republikáni väčšinu v Snemovni, zatiaľ čo demokrati majú naďalej pod kontrolou Senát. Každý zákon musia schváliť obe komory. No kým v minulosti dokázali hľadať kompromis, teraz sa im to nedarí.
Podľa CNN tento rok napríklad Snemovňa aj Senát nezávisle schválili každý asi 300 zákonov. Nájsť však kompromis bol problém. Preto niektorí veria, že súčasná dohoda bude začiatkom mierových časov.