Do väzenia ho poslali skôr ako Tymošenkovú. Po tlaku Západu, ktorý ho považoval za politického väzňa, ho po vyše dvoch rokoch Janukovyč omilostil.Teraz sa bývalý minister vnútra JURIJ LUCENKO znovu vrátil na revolučnú tribúnu.Majdan nikdy nespí. Ukrajinci postavili cez noc v Kyjeve nové barikády
Z Kyjeva od nášho redaktora MIRKA TÓDU a fotoreportéra VLADIMÍRA ŠIMÍČKA
Na námestí ste povedali, že zubná pasta sa už nedá vtlačiť naspäť. Zdá sa však, že prezident Viktor Janukovyč sa o to veľmi snaží.
„Janukovyč, bohužiaľ, nerozumie jazyku demokracie. To, že milión ľudí vyšlo na ulicu, akoby nevidel. Rozumie len jazyku sily. A v tom je náš problém. On si vôbec neuvedomil, že naša krajina sa po posledných troch týždňoch radikálne zmenila. V normálnej európskej krajine by už vláda odstúpila a dávno vyhlásila predčasné voľby.“
Podľa Ashtonovej vraj chce podpísať asociačnú dohodu, veríte tomu?
„Jeho náhly „obrat“ prišiel potom, ako sa Európska únia stala spojencom majdanu, a prišli sem vysokí predstavitelia Únie a Spojených štátov, ktorí mu na tvrdo povedali, že túto politickú krízu nemôže riešiť silovými metódami. Predtým podporovalo asociačnú dohodu s Úniou 43 percent Ukrajincov, no dnes je to už 60 percent. Ja by som však bol opatrný, Janukovyč od začiatku blafoval, dohodu podpísať nechcel, akurát vyjednával s Ruskom o výške finančnej pomoci.“
Protesty v centre Kyjeva začali podporovať už aj oligarchovia, majú vplyv na Janukovyča?
„Dnes sa viacerí prihlásili k euromajdanu, pochopili, že keď pôjdu proti nemu, budú ďalší na rade. Janukovyč sa stal sám oligarchom. Má však problém, Ukrajina čelí obrovskej finančnej kríze, keď za jeho vládnutia sa len za rok znížili finančné rezervy krajiny o polovicu. Sme vo veľmi ťažkej politickej aj ekonomickej situácii, sme pripravení sa s ním dohodnúť na novej technokratickej vláde.“
S ostatnými lídrami ste sa rozhodli nejsť za okrúhly stôl. Prečo?
„Majdan má jasné podmienky: Prepustenie aktivistov – to sa začalo. Vrátenie špeciálnych jednotiek do kasárni – tiež sa deje. Chýba však tretia vec – odvolanie ministra vnútra Vitalija Zacharčenka, ktorý nesie zodpovednosť za brutálne potlačenie demonštrácií Berkutom.“
Sám ste boli ministrom vnútra, je taká možnosť, že by nevedel o tej operácii?
„To je vylúčené, ale keby sme to pripustili, tak to by bol strašný minister vnútra, čo by nemal pod kontrolou svoje špeciálne jednotky. Janukovyč sa ho nemôže zbaviť, pretože všetci sú priamo podriadení jemu. Takto by priznal, že je za to zodpovedný. Lenže si neuvedomuje, že ľuďom na námestí nejde o výmenu prezidenta. Nejde im o to, či Janukovyča nahradí Kličko, ale chcú zmenu systému. Pritom by nám pomohla asociačná dohoda s Úniou.“
Keby ju chcel Janukovyč naozaj podpísať, prečo nepustil expremiérku Tymošenkovú na liečenie, čo je jasná podmienka Únie?
„Vždy blafoval. Tymošenková je veľmi charizmatická politička, ktorú považoval za svoju najväčšiu hrozbu. Jeho podpora je teraz len okolo 20 percent. Ako môže vyhrať voľby? Tak, že si kúpi voličov sociálnymi výhodami, lenže na to nemá peniaze, a tak, že sfalšuje voľby. Kto by mu dal peniaze na zvyšovanie penzií? Medzinárodný menový fond alebo Gazprom? A kto uzná sfalšované voľby, Brusel alebo Moskva? Preto si vybral za partnera Rusko.“
Po tlaku Západu vás Janukovyč po vyše dvoch rokoch vo väzení omilostil, prečo tvrdí, že v prípade Tymošenkovej to nemôže?
„Klame. Je to rovnaký prípad ako ten môj. Potrebuje na to len pečiatku a pero na podpísanie. Všetko má, len sa mu do toho nechce.“
Čo s vami urobila skúsenosť s väzením?
„Bolo drsné žiť v priestore deväť štvorcových metrov. Najhoršia bola izolácia, kde môžete tak akurát viesť vnútorný dialóg. Pýtal som sa seba, kde som urobil chyby, robil si plány. Prečítal som vyše tristo kníh, veľmi ma ovplyvnila a pomohla mi kniha Karla Čapka Hovory s TGM.“
A aká bola tá najväčšia chyba?
„Že sme všetko počas oranžovej revolúcie stavili len na výmenu tvárí, že to bolo o Juščenkovi, namiesto toho, aby sme zmenili systém. Ukrajina stále funguje podľa sovietskej matrice. Prezidentská administrácia? To je Kyjevský vojenský okruh podľa NKVD. Po revolúcii sme s tým nič neurobili. Najväčšie poučenie z väzenia bolo, že stále žijeme v sovietskej Ukrajine.“