MOSKVA. Ruský prezident Vladimir Putin počíta s tým, že ukrajinská vláda a opozícia nájdu politické riešenie vnútroštátnej krízy.
Povedal to vo svojom štvrtkovom výročnom prejave o stave krajiny, ktorý predniesol v moskovskom Kremli.
Zdôraznil v ňom, že Ruskom vedená colná únia, do ktorej by Moskva chcela začleniť Ukrajinu, je založená na rovnakých právach pre všetkých svojich členov a poskytuje im ekonomické výhody.
"Dúfam, že sa všetkým politickým silám v krajine podarí dosiahnuť dohodu, ktorá je v záujmoch ukrajinského národa a nájsť riešenie všetkých problémov, ktoré sa nahromadili," vyjadril sa k protestom v Kyjeve.
V skrytej narážke na Spojené štáty Putin ďalej povedal, že Rusko sa nepokúša stať superveľmocou a ani nechce "nikoho učiť, ako má žiť", citovala ho agentúra Reuters.
"Netúžime po tom, byť nazývaní nejakým typom superveľmoci, ktorá je... chápaná ako ambícia po globálnej a regionálnej hegemónii," pokračoval Putin.
Nízka produktivita práce
Veľkú časť svojho v poradí už desiateho výročného prejavu o stave krajiny venoval Putin ruskej ekonomike.
Jej spomalenie majú podľa neho na svedomí prevažne vnútorné príčiny, za problém označil výslovne nízku produktivitu práce.
"Musíme to povedať jasne: Hlavné príčiny spomalenia ekonomiky nie sú vonkajšie, ale vnútorné," povedal Putin v prejave, ktorý dopoludnia predniesol v moskovskom Kremli pred približne 1100 pozvanými zástupcami zo sveta politiky, armády a cirkvi.
Doteraz prezident kládol vinu za spomalenie ruskej ekonomiky zhoršujúcim sa podmienkam vo svete.
Vláda znížila odhad rastu
Ruská vláda už znížila svoj dlhodobý odhad rastu ekonomiky do roku 2030 na 2,5 percenta, čo znamená, že Rusko bude zaostávať za ekonomikou svetovou i poprednými rozvíjajúcimi sa ekonomikami, pripomína Reuters.
"Rusko je medzi piatimi poprednými svetovými ekonomikami. Zaostávame však za rozvinutými krajinami v rozsahu dvoch tretín až troch štvrtín v takom kľúčovom indikátore, ako je pracovná produktivita," zdôraznil.
Putin povedal, že napriek slabšej ekonomike nevidí dôvod, prečo by mal meniť sľuby týkajúce sa výdavkov, ktoré urobil, keď sa vlani ujímal svojho tretieho prezidentského mandátu. Napríklad učiteľom a lekárom sľúbil zdvojnásobiť do konca svojho šesťročného mandátu platy.
"Ekonomický cyklus sa môže zmeniť a mení sa, ale to nie je dôvod na to, aby sme hovorili o revízii našich cieľov," zdôraznil Putin. Zvyšovanie platov však podľa neho musí ísť ruka v ruke so zlepšením verejných služieb.
Nádej pre Pussy Riot
V prejave Putin zdôraznil aj amnestiu, ktorú posunul do parlamentu. Tá by mohla oslobodiť napríklad aj členky skupiny Pussy Riot, ktoré sú väznené za spev vulgárnej protivládnej piesne v moskovskom chráme.
Členkám skupiny Pussy Riot však už na jar vyprší verdikt. Na slobodu by sa tak dostali len o pár mesiacov skôr.
Najvyšší súd okrem toho spochybnil niektoré časti verdiktu z leta minulého roka, ktorý speváčky Pussy Riot poslal za mreže.