Hneď ako vláda zmrazila zbližovanie s Úniou, označil to za choré a nevysvetliteľné. Protesty v Kyjeve sú možno najdôležitejšou ukrajinskou revolúciou hovorí bývalý šéf ukrajinskej diplomacie VOLODYMYR OHRYZKO.Ukrajinci vyhrali nad hrubou silou, ťažkoodenci v stredu ustúpili
Z Kyjeva od nášho redaktora MIRKA TÓDU
Ako by ste opísali to, čo sa deje v Kyjeve?
„Je to typická ukrajinská revolúcia. Prvá bola v roku 1991, keď študenti protestovali na tom istom mieste proti novému sovietskemu návrhu z dielne Gorbačova, pred deviatimi rokmi to bola oranžová revolúcia a teraz máme tretiu revolúciu, možno najdôležitejšiu.“
Prečo?
„Pretože čelíme nebývalému tlaku Ruska, ktoré nechce dovoliť Ukrajine, aby bola slobodná a to je najväčší problém.“
Takže všetko, čo sa teraz deje okolo zvrátenia podpisu dohody s Úniou je kvôli Vladimirovi Putinovi?
„Hlavne kvôli nemu. Preňho je to koniec jeho sna o obnovení sovietskej únie cez eurázijskú colnú úniu. Bez Ukrajiny jeho projekt nemá šancu, preto na nás tak agresívne ekonomicky tlačí, hoci verejne hovorí, že je to naša slobodná voľba. Na druhej strane ponúka obrovské peniaze pre túto vládu, aby ju zastavil pred zbližovaním sa s Úniou.“
Vy ste rokovali s Putinovou vládou ako šéf diplomacie. Ako na vás pôsobil?
„Veľmi imperialisticky. Pozrite, on sa na Ukrajinu pozerá len z dvoch pohľadov ako na prostriedok na obnovenie Sovietskeho zväzu a zároveň ako hrozbu pre vlastný režim. Ak by krajiny ako Gruzínsko, Moldavsko či Ukrajina alebo aj Bielorusko videli alternatívu v Európe, je to jeho koniec.“
Ako rolu v jeho plánoch zohráva Viktor Janukovyč?
„Stále dúfam, že sa bude správať ako ukrajinský prezident, a nie bábka v Putinových rukách. Verím, že by stále mohol podpísať asociačnú dohodu po rokovaniach s Úniou a Medzinárodným menovým fondom, pretože je pravda, že v tomto období Ukrajina potrebuje finančnú pomoc.“
Čo hovoríte na fámy, že Janukovyč už sľúbil Putinovi podporu jeho projektu colnej únie?
„Na colnú úniu nestačí jeden podpis, je to séria dôležitých právnych a praktických rozhodnutí. A musíte mať podporu obyvateľstva, čo je teraz nepredstaviteľné. Všetky prieskumy hovoria, že ľudia chcú radšej zbližovanie s Európskou úniou. Opäť je v Kyjeve snaha rokovať na dve strany, to nie je európsky prístup. Ak chceme nejakú pomoc pri riešení krízy, musíme sa správať čestne a sadnúť si pokojne za stôl a konkrétne niečo pre dohodu robiť. Nie tak, že povieme, že potrebujeme 160 miliárd eur. To je absolútne neprijateľné. Prinajmenšom by mal Janukovyč konať férovo, a nie tak, že tri hodiny po rokovaní so šéfkou európskej diplomacie lady Ashtonovou pošle v noci na ľudí Berkut.“
Nebojíte sa, že sa znovu Ukrajina rozdeľuje na východ a západ?
„Na námestí som stretol stovky ľudí z rôznych častí Ukrajiny vrátane Donecka, Luhanska či Odesy a Charkova. Mladá generácia je na sto percent za Európsku úniu, pretože ju videli a vedia presne, čo sa deje na Ukrajine a v Únii. Čo sa týka starších ľudí, hlavne na východe, sú ovplyvnení propagandou z Moskvy. Keď si zanalyzujete, ako informujú o protestoch, je to absolútne iná realita. Pod touto promoskovskou propagandou ľudia nevedia, čo sa naozaj deje. Všetko v kombinácii s ich nostalgiou za Sovietskym zväzom, na ktorý radi spomínajú. Všetky prieskumy však ukazujú, že väčšina Ukrajiny sa otáča na západ.“
Ako vidíte šance, že táto revolúcia, ako jej hovoríte, niečo zmení? Janukovyč zatiaľ neustupuje.
„Pointou je, že aj po útokoch budú na námestie chodiť ľudia a v krajine nebude nikto v takej pozícii, aby im to zakázal. Občianska spoločnosť musí byť čoraz aktívnejšia, aby vytvorila občiansky front, ktorý by motivoval viac a viac Ukrajincov, aby sa postavili vláde v mierumilovných demonštráciách."