Krajina, ktorá ja na 69. mieste v rebríčku korupcie, odhlasovala beztrestnosť pre prezidenta, poslancov a senátorov.
BUKUREŠŤ, BRATISLAVA. V rebríčku korupcie organizácie Transparency International je na rovnakom mieste ako Taliansko a len dve miesta za najviac skorumpovaným Gréckom medzi krajinami Európskej únii.
V súčasnosti súdia alebo si už si odpykáva trest 28 súčasných či bývalých poslancov.
I tak si Rumunsko schválilo zákon, podľa ktorého nebudú prezident, poslanci a senátori súdení za korupciu či zneužitie postavenia pri výkone funkcie.
Dodatok k trestnému zákonníku schválila horná komora rumunského parlamentu.
Politici nad zákon
Korupcia v Rumunsku
v rebríčku korupcie podľa Transparency International odsadilo Rumunsko 69. miesto zo 177 krajín sveta, pohoršilo si o päť miest oproti minulému roku
dostalo 43 bodov zo sto (sto je nulová korupcia)
na prvom mieste bolo Dánsko (91 bodov) SLOVENSKO bolo na 61. mieste (47 bodov)
Rozhodnutie kritizoval prezident Traian Basescu, rumunská protikorupčná prokuratúra aj najvyšší súd.
„Týmto dodatkom sa rumunský právny poriadok dostal do zjavného rozporu s medzinárodnými protikorupčnými dohodami, ktoré Rumunsko ratifikovalo a ktoré upravujú výslovne korupciu členov zákonodárneho zboru. Politici sa opäť stavajú na zákon,“ napísala podľa AFP protikorupčná prokuratúra.
Najvyšší súd uviedol, že zákon s ním nikto nekonzultoval. Faktickú beztrestnosť verejných funkcionárov označil za neprípustnú.
Chceli oslobodiť poslancov
Dodatok schválili poslanci niekoľko hodín potom, čo sa pokúsili odhlasovať návrh zákona, ktorý by oslobodil osoby s trestom do šesť rokov väzenia. To by umožnilo prepustiť aj politikov odsúdených za korupciu.
„Rumunsko by tým stratilo dôveryhodnosť pri jeho úsilí bojovať proti korupcii,“ varoval poslancov prezident Basescu podľa agentúry AFP. Hlasovanie potom odložili.
Rumunsko, ktoré sa stalo členom Európskej únie v roku 2007, Brusel stále monitoruje a posudzuje ako plní európske normy, vrátane boja proti korupcii.
Kritizuje nedostatočné zákony a tresty za korupciu a úplatkárstvo, problémy pri čerpaní eurofondov i nedostatočnú ochranu hranice, čo stále odďaľuje vstup Rumunska do schengenského priestoru.
Nová správa Európskej komisie sa očakáva začiatkom budúceho roka.