SME

Che Guevara z kyjevského majdanu: Do Vianoc sme tu

Ťažkoodenci zlikvidovali blokádu pomerne hladko. Na hlavnom námestí však rastie odhodlanie pokračovať.

Námestie vyzerá ako stanové mestečko.Námestie vyzerá ako stanové mestečko. (Zdroj: FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Ťažkoodenci zlikvidovali blokádu vládnej štvrte pomerne hladko. Na hlavnom kyjevskom námestí však rastie odhodlanie pokračovať. Exprezidenti vyzvali na odvolanie premiéra.

Editor Economistu: Leninových sôch musia padnúť tucty, aby prišla zmena

Z Kyjeva od nášho redaktora MIRKA TÓDU

Hovoria mu náš Che Guevara. Komandant revolučného štábu na euromajdane Stepan Kubiv šéfuje sídlu ukrajinských revolucionárov na Námestí nezávislosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šedivý poslanec strany Julie Tymošenkovej, ktorý inak vedie finančný výbor, vymenil pohodlie svojej kancelárie za provizórny revolučný štáb v sídle odborárov vedľa euromajdanu.

SkryťVypnúť reklamu

Expert na bankovníctvo sa teraz stará o najdôležitejšiu logistiku na námestí. Ako ho udržať pri živote, aby ho nezhltla špina a tisícky demonštrantov v štipľavých mrazoch pod mínus desať v noci nezamrzli.

Európske Vianoce na majdane

„Ostávame tu minimálne do 25. decembra, pozrite, tu máme nájomnú zmluvu, normálne za všetko platíme,“ rozpráva nám hrdo a ukazuje zmluvu na týždenný prenájom za vyše desať tisíc hrivien (1000 eur).

Napriek tomu, že v utorok ukrajinské jednotky ministerstva vnútra vytlačili demonštrantov z vládnej štvrte a zrušili ich blokádu spred úradu vlády či prezidentského sídla, euromajdan sa zdá stále opevnenejší a odhodlanejší.

Za posledné dva týždne bol svedkom dvoch demonštrácií, ktoré mali účasť v státisícoch a atakovali milión. Odvtedy pribudli mobilné toalety, stany, barely s horiacim drevom, kde sa ohrievajú strážcovia barikád ako Volodymyr z Ternopyľskej oblasti.

SkryťVypnúť reklamu

„Zostanem tu, kým nezvíťazíme,“ a všetci okolo neho opakujú to ukrajinské slovo pre víťazstvo – peremoha. To znamená koniec prezidenta Viktora Janukovyča, ktorý koncom novembra prekvapivo zvrátil chystaný podpis asociačnej dohody s Úniou.

Líder strany regiónov sa k tomu nemá ani po masívnych demonštráciách. V utorok zvolal stretnutie s bývalými ukrajinskými prezidentmi. Tak Leonid Kravčuk, ako aj Leonid Kučma vidia jedinú cestu z krízy – odstúpenie premiéra Mykolu Azarova. Ten podľa nich nesie najväčšiu zodpovednosť za fiasko okolo približovania sa s Úniou a krvavého potlačenia demonštrácií pred dvomi týždňami.

Nešpiňte si ruky krvou

„Berkut – nešpiňte si ruky krvou,“ napísal niekto na barikády, ktoré zablokovali cestu cez námestie ústiace z luxusného bulváru Chreščatyk.

SkryťVypnúť reklamu

V utorok ich bolo vidno po celom Kyjeve okolo námestia. Množstvo autobusov s ťažkoodencami stálo pri úrade vlády aj prezidentskom sídle. Viackrát zablokovali najbližšie metro k námestiu, aby skomplikovali demonštrantom prístup do metra. Ukrajincov to neodradilo. V utorok prúdili tisícky na námestie napriek teplotám okolo mínus desať stupňov.

Svjatoslav Lipčuk, tridsaťtriročný filológ „z hlavného mesta Európy na Ukrajine“ západného Ľvova hliadkuje okolo majdanu už tretí deň ako dobrovoľník. Prišiel v nedeľu, keď podľa opozície bolo v uliciach až milión ľudí a tí radikálnejší zhodili poslednú sochu Lenina v Kyjeve.

„Z môjho pohľadu je to dobré, teraz, aby sme ho dostali aj z hlavy,“ rozpráva Svjatoslav z mesta, kde po Kyjeve bývajú pravidelne najväčšie proeurópske demonštrácie v krajine.

SkryťVypnúť reklamu

„Aj v utorok tam bol plný majdan,“ hovorí jeden z mnohotisícovej armády z euromajdanu, ktorý má pod palcom poslanec Kubiv, aspoň čo sa týka hladkej organizácie, aby sa z kyjevského námestia nestalo nebezpečné miesto chaosu, neporiadku a hulvátov. A darí sa mu. Cez miesto sa premleli státisíce ľudí a námestie je čisté a ľudia s ukrajinskými vlajkami a zástavami k sebe boli veľmi milí.

„Máme stovky dobrovoľníkov, cez deň tu spí tak osemsto ľudí, striedajú sa po štyroch hodinách, keď sa začína zmena, niekto rieši toalety, iní napríklad roznášajú jedlo,“ vysvetľuje politik z Tymošenkovej strany. Niečo platia zo straníckych peňazí, väčšinu z darov ľudí.

FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

Ekonomika revolúcie

V nedeľu rozdali 110-tisíc porcií jedla. Štáb objednal osem ton chleba. Okrem teplého jedla pripravili pre stovky akreditovaných novinárov pripojenie na wifi, organizujú tlačovky s lídrami opozície, pre ľudí majú teplé oblečenie.

SkryťVypnúť reklamu

Server Ukrajinská pravda, ktorý teraz zmenil logo na Európska pravda, odhadol náklady na mesiac majdanu, na ktorom je permanentne aspoň desaťtisíc ľudí, na 24 miliónov hrivien (2,4 milióna eur).

Český senátor Jaromír Štetina, ktorý tu strávil päť dní a veľmi príjemne ho prekvapilo národné vzopätie proti vláde, je však skeptický, či niečo dosiahnu.

„Boľševik, keď niečo chce dosiahnuť, tak preto urobí všetko,“ povedal SME bývalý novinár, ktorý prišiel do stanového mestečka v centre Kyjeva aj pred deviatimi rokmi počas oranžovej revolúcie. „Ako mi povedal bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili na majdane, keď ruský prezident Vladimir Putin stratí Ukrajinu, bude to začiatok jeho konca. S tým môžem len súhlasiť.“

Barety nahradili prilbami

Policajné oddiely Berkut rozháňali protesty v Kyjeve.

SkryťVypnúť reklamu

KYJEV, PRAHA. Ich poznávacím znakom je baret. Keď sa však vydávajú do akcie, majú na hlavách niečo úplne iné. Muži z policajných oddielov zvláštneho určenia Berkut sa stali svetoznámymi predovšetkým po obrovských protivládnych demonštráciách na Ukrajine. Pokúšali sa ich rozohnať. Barety vymenili za prilby, v rukách mali štíty, obušky, dokonca aj granáty so slzotvorným plynom.

Velitelia Berkutu sa výčitkám bránia, viniť ich z brutality je vraj nezmysel. Plnia výhradne rozkazy politického vedenia krajiny.

V roku 1988 vznikli na príkaz ministerstva vnútra Ukrajinskej socialistickej sovietskej republiky prvé oddiely osobitného určenia. Berkut ich začali nazývať až v januári 1992. V preklade to príznačne znamená orol skalný a príslušníci jednotiek si hovoria „berkutčatá“. Skúšky do oddielov sú neobyčajne náročné až drastické.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavnou úlohou špeciálne vycvičených borcov je oficiálne boj s kriminalitou a terorizmom. Zasahovali aj proti rozvášneným športovým fanúšikom. Od začiatku bolo jasné, že Berkut bude mať aj inú úlohu – brániť moc pred hnevom občanov. To dokázal aj na jeseň, keď počas demonštrácií v Kyjeve tvrdo zasiahol proti občanom. Opozícia už zaregistrovala v parlamente projekt na likvidáciu Berkutu.

Petra Procházková, agentúra Epicentrum

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 080
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 685
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 321
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 435
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 169
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 600
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 246
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu