PARÍŽ. Francúzske jednotky sa v pondelok v stredoafrickej metropole Bangui dostali do prestrelky s bývalými povstalcami, ktorých majú rozkaz odzbrojiť po nedávnych násilnostiach so stovkami obetí na životoch.
Francúzsko cez uplynulých víkend pohrozilo, že ak sa bývalí povstalci z rozpusteného hnutia Séléka nepodriadia nariadeniu o zložení zbraní, francúzski vojaci ich odzbroja násilím.
Nateraz však velenie francúzskych jednotiek informovalo, že odzbrojovanie povstalcov má relatívne hladký priebeh.
Spomínaná prestrelka trvala len niekoľko minút a zaobišla sa bez zranení.
Francúzi nejdú do Stredoafrickej republiky bojovať, len upokojovaťČítajte
Pokoj po ťažkých bojoch
Po troch dňoch ťažkých bojov medzi bývalými moslimskými povstalcami a polovojenskými kresťanskými oddielmi domobrany bola v pondelok situácia v Bangui relatívne pokojná. Uplynulé tri dni bojov si však podľa údajov Červeného kríža vyžiadali najmenej 394 obetí.
Hlavný štáb francúzskych intervenčných vojsk informoval, že v nedeľu vládlo v uliciach Bangui "citeľné napätie" medzi francúzskymi vojakmi a príslušníkmi ozbrojených skupín.
Francúzsky minister obrany Jean-Yves Le Drian v nedeľu oznámil ukončenie obdobia beztrestnosti pre ozbrojené skupiny, ktoré už niekoľko mesiacov v krajine terorizujú civilné obyvateľstvo.
"Každý zloží zbrane, alebo bude donútený, aby tak urobil," uviedol Le Drian.
Milície zosadili prezidenta
Prevažne moslimské milície, ktoré v marci v SAR zosadili prezidenta Francoisa Bozizého, celé týždne pokračovali v útokoch na mestá a dediny, pričom svoje domovy museli opustiť státisíce ľudí.
Navyše v ostatných týždňoch nabrali násilnosti čoraz viac sektársky rozmer, keďže proti sebe stáli moslimské milície Séléka a kresťanská domobrana.
Medzinárodné spoločenstvo varovalo, že situácia v SAR smeruje ku genocíde.
V tejto situácii Francúzsko koncom minulého týždňa rozhodlo o vyslaní posíl do SAR a spustení operácie Sangaris, do ktorej sa zapoja aj oddiely Africkej únie. Vojenský zásah spojencov schválila aj OSN.