DENVER, TEL AVIV. Cukrár v americkom Denveri odmietol upiecť svadobnú tortu pre gayov. Uviedol, že sa to prieči jeho náboženskému presvedčeniu.
Po tom, ako homosexuálny pár zažaloval cukrára za diskrimináciu, sudca v piatok nariadil, že ju v budúcnosti v podobnom prípade už bude musieť upiecť. Inak mu hrozí pokuta.
Jack Phillips v reakcii vyhlásil, že radšej zavrie prevádzku, ako by mal rešpektovať nariadenie.
Hovorí, že piecť pre homosexuálne sobáše mu bráni kresťanská viera. Podľa únie pre občianske slobody pritom v minulosti upiekol tortu aj pre "svadbu" dvoch psov.
S odvolaním by nemusel uspieť
V prípade ide o zásadný ústavný problém. Má súkromný podnik právo odmietnuť objednávku, ktorá je v rozpore s náboženským presvedčením majiteľov?
Sudca v rozhodnutí napísal, že prvá a prirodzená odpoveď je, že áno. Na druhej strane však "treba zvážiť, že niekto bol poškodený len za to, kým je".
V Colorade, kde sa prípad odohral, nie sú homosexuálne manželstvá povolené, ale uznáva sa civilný zväzok medzi ľuďmi rovnakého pohlavia.
Pár, ktorý si chcel objednať tortu, sa zosobášil v Massachusetts. V Colorade chcel oslavovať.
Philipps sa ešte nerozhodol, či sa odvolá.
Podobné prípady však v minulosti riešil už aj Najvyšší súd. Napríklad v kauze lesbického páru, ktorému odmietli fotografické služby, rozhodol v prospech páru.
Podobných prípadov pribúda
Podobné prípady riešia americké súdy čoraz častejšie.
Právni experti, ktorých cituje denník Christian Science Monitor, hovoria, že ich bude pribúdať, keďže sa viac štátov otvára možnosti homosexuálnych sobášov.
Súdy už napríklad riešili aj prípady barov, v ktorých nechceli obslúžiť sexuálne menšiny.
Pre hrubé porušenia Kódexu diskutujúceho bola diskusia zrušená