SME

Čo hovorí svet na smrť Nelsona Mandelu

Ako reaguje svet na smrť bojovníka proti apartheidu a prvého černošského prezidenta Juhoafrickej republiky.

Minúta ticha pred zápasom NHL v Montreale.Minúta ticha pred zápasom NHL v Montreale. (Zdroj: SITA/AP)

Bývalý juhoafrický prezident Frederik Willem de Klerk, ktorý spolu s Mandelom získalu Nobelovu cenu za mier, opísal ich prvé stretnutie.

"Čítal som o ňom dopredu všetko, čo som mohol. Bol som dobre informovaný. Zostal som však ohromený, keď som si uvedomil, aký je vysoký... Bol to zvláštny človek, mal okolo seba auru. Je veľmi dôstojný a obdivuhodný človek."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Biely Afrikánec de Klerk v roku 1990 pustil Mandelu z väzenia a neskôr dojednal zrušenie apartheidu.

"Bola pre mňa česť s ním spolupracovať počas procesu, ktorý viedol k schváleniu dočasnej ústavy a našim prvým demokratickým voľbám v apríli 1994," hovorí 77-ročný bývalý politik.

SkryťVypnúť reklamu

"Aj keď sme boli politickými oponentmi a aj keď bol náš vzťah často búrlivý, vždy sme sa dokázali v kritických okamihoch zísť a vyriešiť mnohé krízy, ktoré vznikali počas procesu vyjednávania," citovala ho agentúra DPA.

Americký prezident Barack Obama zdôraznil, že Mandela "dosiahol viac, ako bolo možné očakávať od ktoréhokoľvek človeka. Vzal dejiny do svojich rúk a svojej krajine po sebe zanechal dedičstvo slobody a mieru."

Prvý černošský prezident USA povedal, že on sám je "jedným z nesčíselných miliónov, ktorí sa inšpirovali životom Nelsona Mandelu."

"A podobne ako mnohí ďalší vo svete si nedokážem plne predstaviť svoj vlastný život bez vzoru, ktorý mi dal Nelson Mandela". Mandela dokázal odpustiť svojim žalárnikom 26 rokov väzenia ..."bol to muž obrovskej morálne odvahy, ktorý zmenil chod dejín vo svojej krajine," pripomenul.

SkryťVypnúť reklamu

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyhlásil, že Mandelov "nesebecký zápas za ľudskú dôstojnosť, rovnoprávnosť a slobodu" inšpiroval mnohých ľudí po celom svete.

"Nik v našom čase neurobil viac pre presadenie hodnôt a ambícií OSN," povedal reportérom.

Bezpečnostná rada OSN prerušila svoje zasadanie venované tribunálom pre bývalú Juhosláviu a Rwandu, aby vzdala minútou ticha poctu zosnulému.

Juhoafrický prezident Jacob Zuma v televíznom prenose oznámil, že "náš ľud stratil otca. Hoci sme vedeli, že tento deň príde, nič nemôže zmierniť náš pocit hlbokej a trvácnej straty. Jeho neúnavný boj za slobodu mu získal úctu sveta. Jeho skromnosť, zanietenie a ľudskosť mu získali ich lásku."

Britský premiér David Cameron označil Mandelu za "hrdinu nášho času".

SkryťVypnúť reklamu

Izraelský predseda vlády Benjamin Netanjahu ho nazval "otcom svojho národa, človeka s víziou, bojovníka za slobodu, ktorý odmietal násilie... Usiloval sa spojiť juhoafrickú spoločnosť a svojou osobnosťou sa mu podarilo zabrániť vzplanutiam rasovej nenávisti. Bude spomínaný ako otec novej Juhoafrickej republiky".

Bývalý americký prezident George W. Bush zdôraznil, že Mandela bude svetu chýbať, ale jeho dedičstvo "bude žiť naveky".

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso:

"Je to veľmi smutný deň nielen pre Južnú Afriku, ale aj pre celé medzinárodné spoločenstvo. Smútime nad smrťou jednej z najväčších politických osobností našej doby. Nelson Mandela bol nielen kľúčom k transformácii Juhoafrickej republiky na demokratickú krajinu. Predstavuje boj proti rasizmu, politickému násiliu a neznášanlivosti," uviedli lídri Únie v spoločnom stanovisku.

SkryťVypnúť reklamu

Juhoafrický arcibiskup Desmond Tutu: "Od momentu opustenia väzenia zjednocoval. Učil nás, ako sa dať dokopy a veriť v samých seba."

Barmská opozičná líderka Aung San Su Ťij: "Prinútil nás pochopiť, že nikto by nemal trpieť na základe farby svojej kože či okolnostiach narodenia. Vďaka nemu sme pochopili, že môžeme zmeniť svet zmenou svojho prístupu a vnímania."

Tibetský duchovný vodca dalajláma: "Bude mi chýbať ako muž odvahy, princípov a ako milý priateľ, pre ktorého mám obrovské uznanie a rešpekt. Najlepším spôsobom, ako si ho uctiť, je prispieť k uctievaniu jednoty ľudstva a práci v záujme mieru a zjednotenia, ako to robil on."

Návštevníci európskej premiéry nového životopisného filmu o Nelsonovi Mandelovi v Londýne sa vo štvrtok večer dozvedeli o jeho smrti po záverečných titulkoch filmu.

SkryťVypnúť reklamu

Dve Mandelove dcéry, ktoré boli na premiére, však požiadali, aby film Mandela: Long Walk to Freedom premietali ďalej. Juhoafrický producent filmu Anant Singh oznámil úmrtie a požiadal o minútu ticha.

Na premiére boli aj hlavní predstavitelia filmu a britský princ William s manželkou Kate.

"Bola to mimoriadne smutná a tragická správa," povedal princ pri odchode. "Práve sme si pripomenuli, aký výnimočný a inšpirujúci človek Nelson Mandela bol a moje myšlienky a modlitby sú práve teraz s ním a s jeho rodinou," dodal.

Herec Idris Elba, ktorý stvárnil vo filme Mandelu, v reakcii na jeho úmrtie povedal, že "smúti so zvyškom sveta a Madibovou rodinou. Stratili sme jedného z najväčších ľudí, akí kedy kráčali po Zemi: je mi cťou byť s ním spájaný."

SkryťVypnúť reklamu

Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák:

"Nelsona Mandelu som si vážil ako uznávanú osobnosť, ako človeka, ktorý v živote nielen veľa vytrpel, ale ešte viac dokázal. Bol vodcom svojho národa v pravom slova zmysle v boji za slobodu a v záujme porazenia apartheidu bol ochotný trpieť vo väzení 27 rokov."

Podľa ruského prezidenta Vladimira Putina si legendárny bojovník proti vláde bielej menšiny "prešiel najťažšími skúškami, no bol do poslednej chvíle oddaný svojim ideálom ľudskosti a spravodlivosti".

Ako povedal ruský líder, "celá éra modernej juhoafrickej histórie je spojená s jeho menom, ktoré je znamením víťazstva nad apartheidom a budovania demokratickej Južnej Afriky".

Na jeho slová nadviazal aj posledný prezident niekdajšieho Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov. Podľa jeho slov bol Mandela "príkladom pre svetových lídrov a veľkým mužom, ktorý sa oddal slobode a revolúcii".

SkryťVypnúť reklamu

"S hlbokou ľútosťou vzdávam hold výnimočnej osobnosti, azda najväčšiemu humanistovi našich čias a môjmu drahému priateľovi, Nelsonovi Rolihlahlovi Mandelovi," povedal prezident Medzinárodnej futbalovej federácie Sepp Blatter.

Smrť zasiahla aj futbalovú legendu Pelého: "Bol to môj hrdina, môj priateľ, môj druh v boji za svetový mier. Poďme nadviazať na jeho odkaz. Patril k ľuďom s najmocnejším vplyvom na môj život."

"Zmenili ste svet. Ďakujeme. Odpočívajte v pokoji," vyhlásil majster sveta z roku 2002 Ronaldo a jeho portugalský menovec Cristiano Ronaldo pridal: "Ďakujeme za prácu, za príklad. Navždy zostanete s nami."

Mandela podľa britskej kráľovnej Alžbety II. "neúnavne pracoval pre dobro svojej krajiny."

SkryťVypnúť reklamu

Na svoje stretnutia s Mandelom spomína s hrejivosťou v srdci a vyjadrila "úprimnú sústrasť jeho rodine a ľudu Juhoafrickej republiky v tomto veľmi smutnom období".

Poctu Mandelovi vzdal aj britský princ Charles. Mandela bol podľa neho "stelesnením odvahy a zmierenia" a jeho smrť zanechá "nesmiernu prázdnotu nielen v životoch jeho rodiny, ale aj vo všetkých Juhoafričanoch a mnohých iných, ktorých životy sa zmenili prostredníctvom jeho boja za mier, spravodlivosť a slobodu".

"Odišiel Gándhí Afriky. Spolu s ním odchádza jedna epocha v moderných dejinách Juhoafrickej republiky i afrického kontinentu. V pamäti celého ľudstva Nelson Rolihlahla Mandela zostane ako rešpektovaná osobnosť a prirodzený vodca s mimoriadnou osobnou odvahou, ktorý neľutoval žiadnej obete na ceste odporu proti nedemokratickým praktikám vo svojej krajine," napísal v kondolencii Ivan Gašparovič.

SkryťVypnúť reklamu

"Zo všetkého najviac si o pánovi Mandelovi budem pamätať, že to bol muž, ktorého srdce, duša a duch nikdy nepodľahli rasovej a ekonomickej nespravodlivosti, nezlomili ich kovové mreže ani bremeno nenávisti či odplaty. Naučil nás všetkých odpúšťať," tlmočilo slová boxera Muhammada Aliho jeho centrum v rodnom Louisville.

Nórsky Nobelov výbor nazval Mandelu "jedným z najväčších mien v histórii Nobelových cien mieru".

"Jeho práca nesie aj v dnešných dňoch odkaz všetkým, čo nesú zodpovednosť za zdanlivo neriešiteľné konflikty," uviedol Nobelov. "Aj tie najväčšie konflikty je možné vyriešiť mierovou cestou," dodáva stanovisko.

Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz:

"Nelson Mandela zomrel, ale jeho dedičstvo bude trvať večne. Bol to bojovník, vodca a zdroj inšpirácie pre mnohých ľudí v celej Afrike, Európe a na celom svete. Južná Afrika stráca svojho otca, svet stráca hrdinu," vyhlásil.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomenul, že Mandela bol prvým, ktorý roku 1988 získal Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, ktorú odvtedy každý rok udeľuje Európsky parlament.

Slovenský premiér Robert Fico: "S Nelsonom Mandelom ma spája osobný zážitok, keď som sa ako pozorovateľ zúčastnil na 1. slobodných demokratických voľbách v roku 1994, v ktorých jeho politická strana ANK dominantne zvíťazila a apartheid musel uvoľniť miesto ušľachtilej myšlienke ľudskej rovnoprávnosti. Atmosféra v tomto čase bola neuveriteľná a každá informácia o JAR, vrátane tej najsmutnejšej – smrť Nelsona Mandelu ma vracia k spomienkam na rok 1994."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 111
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 880
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 817
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 378
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 956
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 588
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 209
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pápež František, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio, zomrel na Veľkonočný pondelok 21. apríla vo veku 88 rokov.

Odišiel pápež, ktorý oslobodil cirkev od strachu 19. storočia.


1

Druhá mýtna zmluva za 14 miliónov kopíruje chyby z minulosti.


a 1 ďalší 1
Režisér Miro Remo pri nakrúcaní minisérie Lebo medveď.

Spolitizovaný problém už neriešime pragmaticky.


87

Pohreb je naplánovaný na sobotu.


TASR a 1 ďalší 2

Neprehliadnite tiež

Na snímke účastníci 14. ročníka podujatia Dúhový Pride.

Obžaloba bola podaná 17. apríla.


TASR
Ilustračné foto

Išlo o plytké zemetrasenie.


TASR
Minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

Čína bola zmluvnou stranou jadrovej dohody z roku 2015, ktorá obmedzila jadrový program Teheránu.


SITA
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Najväčším ohrozením pre Poľsko by bol rozpad jednoty Západu.


TASR 3

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
Kaspars Daugavinš v drese Lotyšska na MS v hokeji 2024.

Skúsený útočník zvažuje, či by Lotyšsko nemalo olympijský turnaj bojkotovať v prípade účasti Ruska.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu