SOUL, BRATISLAVA. Veža Taipei 101 na Taiwane bola až do roku 2010 najvyššou budovou sveta. Meria 509 metrov.
Len o niečo menej je dlhé najväčšie plavidlo sveta, ktoré vo štvrtok prvýkrát položili na vodnú hladinu.
Plavidlo Prelude, ktoré pre ťažobnú spoločnosť Shell stavajú v juhokórejskej lodenici, nebude bežnou loďou.
Nielen pre svoje rozmery, keďže meria 488 metrov a plne naložená môže dosiahnuť hmotnosť 600-tisíc ton, ale najmä pre účel, na ktorý ju stavajú.
Schladiť a prepraviť
Nebude sa totiž plaviť po moriach a prevážať tovar, 25 rokov bude kotviť asi 200 kilometrov severozápadne od austrálskeho pobrežia. Tam sa pripojí k náleziskám plynu na morskom dne. Plyn schladí na mínus 162 stupňov Celzia, čím ho skvapalní, aby sa ľahšie prepravoval.
Tento postup by sa mohol využívať tam, kde sú náleziská príliš ďaleko od brehu, aby sa to oplatilo.
Ušetrí sa aj pri výstavbe infraštruktúry, keďže aj vtedy, keď sa plyn skvapalňuje na pevnine, ho treba prepojiť s prístavmi alebo doviezť do pobrežného terminálu.
Z Prelude sa bude skvapalnený plyn nakladať priamo na lode. Ušetrený bude aj od problémov s chladením, lebo na toto bude využívať priamo morskú vodu.
Keďže z vrtu sa nemusí plyn prevážať na skvapalnenie, nebude potrebná ani výstavba rúr na dne mora.
Prelude vyrobí ročne „len“ 3,6 milióna ton skvapalneného zemného plynu, pričom v porovnaní s niektorými „pozemskými“ továrňami to môže byť aj päťnásobok.
Takmer identické
Bruce Steenson zo Shellu dúfa, že ďalšie podobné plavidlá by mohli vyprodukovať oveľa viac plynu. „Už navrhujeme väčšie zariadenie, ktoré bude ďalšie na rade,“ povedal pre agentúru Reuters.
Pripravované plavidlo s názvom Browser by malo byť na 90 percent identické s Prelude. „Navrhneme jedno, vyrobíme mnoho,“ okomentoval Steenson.
Shell plánoval podobné plávajúce terminály už v 90. rokoch, no pre finančné problémy to odložil.
Plán obnovil v roku 2007, keď objavil nálezisko, kde bude kotviť Prelude – príliš vzdialené od pobrežia a príliš malé na to, aby sa ho oplatilo využívať iným spôsobom. S výstavbou plavidla začal tento rok v máji, prvé tony skvapalneného zemného plynu by mali z neho odísť v roku 2017.
Shell nie je jediný, kto sa dal na výstavbu obrovských plavidiel.
Už od 90. rokov existuje projekt „Lode slobody“ – plávajúceho mesta trikrát dlhšieho ako Prelude, na ktorom bude trvalo žiť 50-tisíc ľudí. Jeho tvorcovia však stále čakajú, kým vyzbierajú miliardu dolárov na začiatok výstavby. Potom ešte budú potrebovať ďalších deväť miliárd.