V Bielorusku sú špeciálne jednotky oporou diktatúry. Svojou brutalitou odrádzajú ľudí protestovať, na Ukrajine vyvolali opačný efekt, vyhnali ešte viac ľudí do ulíc.
KYJEV. Trvalo to len dvadsať minút, išlo však o najbrutálnejšie zábery z dejín modernej Ukrajiny. Príslušníci špeciálnych jednotiek Berkut zaútočili na pokojný dav protestujúcich hrubou silou a zranili desiatky demonštrantov a novinárov.
V Bielorusku je to bežná prax. Režim prezidenta Alexandra Lukašenka sa tak snaží odrádzať ľudí od protestov proti zmanipulovaným voľbám či upieraniu základných práv a slobôd.
Na Ukrajine mala policajná brutalita opačný efekt. Na druhý deň po zásahu vyšli do ulíc státisíce ľudí. Dali najavo svoj hnev, politikov však neprinútili, aby za to niesli zodpovednosť.
Premiér Mykola Azarov sa síce za neoprávnený zásah ospravedlnil, ale ani po týždni sa nikto z jeho vlády necíti zodpovedný za nebývalú represiu. Minister vnútra Vitalij Zacharčenko, pod ktorého jednotky Berkut spadajú, na odstúpenie dôvod nevidí.
Video zo zásahu pred prezidentským sídlom 1. decembra
Koniec Berkutu?
Berkut
- Ukrajinské špeciálne jednotky patriace pod ministerstvo vnútra.
- Sú nasledovníkom sovietskych jednotiek špeciálneho nasadenia OMON.
- V posledných rokoch ich nasadzovali proti demonštrantom, v roku 2012 sa podľa mimovládok spolupodieľali na manipuláciách parlamentných volieb.
Ukrajinská opozícia preto do parlamentu predložila návrh zákona, ktorý by špeciálne jednotky s logom orla (Berkut znamená orol skalný) zrušil. Podľa nej bol zásah dopredu naplánovaný.
Majú to dokazovať aj zvukové záznamy z komunikácie medzi členmi špeciálnych jednotiek.
Na viacerých videách natočených svedkami udalostí z 30. novembra vidno ako hlavanehlava policajti bijú obuškami tých, čo spadli na zem.
Na jednom zázname leží bezvládny demonštrant na zemi po tvrdom útoku a napriek tomu, že sa nehýbe, si doňho udrie obuškom alebo ho kopne do hlavy skoro každý policajt, ktorý beží okolo.
Drsné svedectvá
Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch už zozbierala viac svedectiev obetí tvrdého zásahu.
„Zrazu sa objavil hustý dym a polícia začala biť každého, koho videla, nikdy som nič tak brutálne nevidela,“ hovorí 33ročná Ľudmila, ktorá v sobotu skoro ráno protestovala s rodinou pred sídlom prezidenta Viktora Janukovyča. Jej brat dostal ranu do hlavy, obaja jej rodičia dostali po bitke otras mozgu, jej 54ročnej mame takisto zlomili nos.
Napriek očividnej brutalite proti pokojným demonštrantom sa ukrajinskí vyšetrovatelia zamerali radšej na zatýkanie protestujúcich, spomedzi policajtov nebol doteraz nikto potrestaný.
Strana opozičného lídra Vitalija Klička Udar zverejnila zoznam policajtov z Berkutu, ktorí sa mali na akcii zúčastniť. Polícia zatiaľ otvorila tri prípady policajného napadnutia.
Nič také sme ešte nevideli
„Od kolapsu Sovietskeho zväzu sme nič také brutálne nevideli, poznali sme to len zo správ z Ruska či z Bieloruska,“ povedala SME ukrajinská spisovateľka Oksana Zabužko, ktorú zaráža, s akou ľahkosťou sa snaží ukrajinský prezident Viktor Janukovyč aj premiér Azarov zbaviť zodpovednosti za zásah.
„Doteraz nikto nevysvetlil, ako sa to mohlo stať a kto je zodpovedný. Odstúpil iba šéf kyjevskej polície, ktorý ani nemá právomoc nad tými špeciálnymi jednotkami,“ dodala.
Provokatéri, ktorí sa objavili medzi pokojnými demonštrantmi boli podľa nej súčasťou dopredu pripravenej akcie zdiskreditovať masívne proeurópske protesty po zmrazení podpisu asociačnej dohody.
Ruská stopa?
„Znovu to vyzerá veľmi podobne ako antiprotesty počas oranžovej revolúcie v roku 2004, a podobne ako vtedy a teraz v tom má prsty ruská tajná služba FSB,“ myslí si ukrajinská spisovateľka, ktorej rodinu počas komunizmu sledovala KGB ako „potenciálneho nepriateľa“.
O plánovaných provokáciách je presvedčený aj líder opozičnej strany Baťkivščina Arsenij Jacenjuk. „Máme informácie, že proruskí a antiukrajinskí politici, boli za týmto scenárom,“ povedal Jacenjuk na tlačovke pri euromajdane.
Konkrétne hovoril o politikovi a oligarchovi Viktorovi Medvedčukovi, o ktorom ukrajinské médiá písali ako o nasadenom človeku ruského prezidenta Vladimira Putina.
Lajčák: Sú odhodlaní vytrvať v uliciach
Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák sa stretol s lídrami ukrajinskej opozície.
KYJEV, BRATSISLAVA. Počas zasadania ministerskej rady krajín OBSE, ktorej teraz predsedá Ukrajina, sa slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák stretol aj s dvomi opozičnými lídrami Vitalijom Kličkom a Arsenijom Jacenjukom.
„Obaja dali jasne najavo svoje odhodlanie pokračovať v protestoch, kým sa nevypíšu predčasné voľby a neodvolá vláda. Cítia, že sú pod tlakom protestujúcich, ktorých nechcú sklamať,“ povedal SME Lajčák.
Privítal, že zástupcovia ukrajinskej vlády sa ospravedlnili za brutálny zásah proti demonštrantom a začali ho vyšetrovať. „Očakávame však aj vyvodenie zodpovednosti,“ povedal slovenský minister.
Ukrajinská vláda podľa neho dala najavo ochotu znovu naštartovať prípravy na podpis asociačnej dohody. „Ľudia v uliciach tomu však neuveria, kým neuvidia praktické kroky,“ myslí si Lajčák.
Mirek Tóda