Západ súperí s Ruskom o krajinu, ktorá bola súčasťou sovietskeho impéria a dnes patrí k najchudobnejším v Európe.
BRUSEL. Hrubý domáci produkt malej vnútrozemskej krajiny na východe Európy ledva presahuje dvetisíc dolárov na osobu.
Geopolitický význam chudobného postsovietskeho Moldavska sa však zvýšil po tom, ako minulý mesiac odolalo ruskému tlaku.
Napriek tomu, že Rusko hrozilo krajine prerušením dodávok plynu a ďalšími represiami, Moldavsko sa rozhodlo posilniť vzťahy s Európskou úniou.
Kerry vynechal Kyjev a prišiel do Kišiňova
Americký minister zahraničných vecí John Kerry sa preto rozhodol podporiť krajinu návštevou hlavného mesta Kišiňov hneď po skončení summitu NATO v Bruseli.
Napriek tomu, že jeho ďalšou zastávkou mal byť Kyjev, Ukrajinu zo svojho plánu nakoniec vynechal.
Kerryho návšteva Moldavska v pozícií ministra zahraničných vecí bola prvou od roku 1992, keď krajinu navštívil James Baker.
Baker mal za úlohu počas návštevy nadviazať diplomatické styky, keďže krajina iba rok predtým získala nezávislosť.
Kerry minulý týždeň uvítal rozhodnutie Moldavska a Gruzínska, ktoré podpísali asociačnú dohodu na summite v litovskom Vilniuse.
V utorok sa stretol s gruzínskou kolegyňou Maiou Panjikidze v Bruseli, aby vyjadril podporu krajinám, ktoré posilňujú svoj vzťah so Západom.
Moldavsko a Európska únia
"Východné partnerstvo" Európskej únie ponúka prísľub väčšej prosperity, keďže krajiny získajú prístup k veľkému trhu.
Damon Wilson, výkonný viceprezident Medzinárodného bezpečnostného programu v Atlantickej komisii USA upozorňuje, že ruský prezident Vladimír Putin považuje iniciatívu Únie za výzvu a jeho cieľom je obnovenie sféry vplyvu.
Moldavsko doteraz úspešne odolávalo tlaku Ruska, ktorý sa prejavoval napríklad aj zákazom dovozu moldavských vín - hlavnej exportnej sily.
Minulý týždeň však Moldavsko predbežne schválilo dohodu o spolupráci s Úniou. "Moldavsko, dnes sme si zaistili cestu do Európskej únie," vyhlásil premiér Iuri Leanca.
Cieľom krajiny je podpísať zmluvu na budúci rok. V prípade, ak Moldavsko splní všetky kritéria, dosiahne významnú liberalizáciu obchodu.
Podľa aktuálnych údajov Európskej komisie je Únia najväčším obchodným partnerom Moldavska. Predstavuje až 54 percent z celkového objemu obchodu.
Druhým najväčším odbytiskom tovaru je Ukrajina s pätnástimi percentami a až po nej nasleduje Rusko s dvanástimi percentami.
Moldavsko vyváža do Únie najmä poľnohospodárske produkty, oblečenie, textil a stroje. Naopak, Únia dodáva krajine stroje, dopravné zariadenia, chemické prostriedky, palivá a produkty ťažobného priemyslu.
Moldavsko a USA
Spojené štáty majú oproti Únii iba mierny ekonomický záujem v krajine.
Podľa štatistických údajov predstavoval celkový obchod medzi Moldavskom a USA za minulý rok 64 miliónov dolárov.
Pre porovnanie, s Ukrajinou za minulý rok Američania zrealizovali obchody vo výške 3,29 miliardy dolárov.
Spojené štáty poskytli v priebehu posledných dvoch rokov Moldavsku finančnú pomoc vo výške 1,1 miliardy dolárov.
Viac ako 22 miliónov dolárov bolo určených na zefektívnenie verejnej správy, na boj proti korupcii, posilňovanie právneho štátu a zlepšenie podnikateľského prostredia.
Moldavsko a Rusko
Prognostik Petersonovho inštitútu Anders Aslund upozorňuje na to, že Moldavsko je zraniteľnejšie voči ruským hrozbám ako Ukrajina, pretože je oveľa menšie a chudobnejšie.
Časť Moldavska, Podnestersko, je priamo pod vplyvom ruských "mierových síl".
Ide o priemyselnú oblasť, ktorá susedí s Ukrajinou a obývajú ju prevažne etnickí Rusi a Ukrajinci. Aslund upozorňuje na to, že existuje riziko, že Rusko začne uznávať separatistickú oblasť.
Moldavsko sa skutočnému testu podrobí až túto zimu. Je možné, že Rusko zvýši svoj tlak tak, ako to urobilo aj v prípade Ukrajiny a Arménska.
Môže naliehať na krajinu, aby posilnila ich colnú úniu, ktorá má vytvoriť regionálnu protiváhu k Únii.
Rusko vyvíja na Moldavsko tlak aj iným spôsobom - úrady zrazu vyhlásili, že dovážané moldavské víno a brandy nespĺňajú štandardy kvality.
Pre Moldavsko je pestovanie ovocia a výroba vína a tabaku kľúčová, tvorí zhruba polovicu exportu a predstavuje tretinu pracovných miest.
Viac ako štvrtina moldavského práceschopného obyvateľstva je zamestnaná v zahraničí a mnohí z nich práve v Rusku.
Zahraničná pracovná sila produkuje až dvadsať percent moldavského hrubého domáceho produktu.
Krajina je tiež závislá na ruskom zemnom plyne, ktorý vykuruje moldavské domácnosti.
Predĺžená ruka Ruska v Moldavsku, diplomat Dmitrij Rogozin, už v septembri varoval Moldavsko prostredníctvom svojho vyjadrenia pre Moscow Times: "Dúfam, že nechcete túto zimu zamrznúť."
zdroj: Washington Post