Protestovať budú v stovke miest.
WASHINGTON, BRATISLAVA. Pred rokom prestalo na protest pracovať dvesto zamestnancov v New Yorku, koncom augusta sa už štrajk rozšíril do ďalších päťdesiatich amerických miest.
Vo štvrtok zažijú Spojené štáty vôbec najväčší protest zamestnancov reťazcov rýchleho občerstvenia.
Ľudia z priemyslu, ktorý ročne zarobí dvesto miliárd dolárov, chcú protestovať za zvýšenie minimálnej mzdy a právo na odbory.
Štrajk zasiahne spoločnosti McDonald's, Burger King, KFC či Wendy.
„Musíme bojovať, ale myslím si, že na konci niečo dosiahneme,“ povedal pre televíziu CNBC Devonte Yates, ktorý pracuje v McDonald's v Milwaukee a hrozí mu, že pre podporu štrajkov o prácu príde.
Bol pri všetkých štrajkoch a vo štvrtok ide do ulíc znova.
„Pracujem ťažko a musia sa tak ku mne správať ako k niekomu, kto ťažko pracuje, “ hovorí 21-ročný otec jedného dieťaťa.
Tri milióny v brandži
Fastfoody v USA
V reťazcoch rýchleho občerstvenia pracuje 3 milióny pracovníkov,
zarábajú od 5,50 dolárov na hodinu až po 9 eur pre zamestnancov na vyšších pozíciách,
federálna priemerná mzda je 7,25 dolárov,
len v New York je 57-tisíc fast foodov, priemerne zarábajú zamestnanci 8,89 dolárov na hodinu, čo je najmenej zo spoločností v meste.
Vo fastfoodoch pracujú tri milióny ľudí. Podľa amerického odborového zväzu SEIU, ktorý protesty inicioval, mnohí zarábajú 5,50 dolára na hodinu.
Federálna minimálna mzda je 7,25 dolára (5,33 eur) na hodinu, čo je polovica toho, čo teraz zamestnanci žiadajú – pätnásť dolárov na hodinu (11, 20 eura).
„Mnohí títo ľudia majú deti a musia živiť rodinu,“ povedal pre agentúru AP šéf SEIU Mary Kay Henry. Sú to ľudia, ktorí pracujú len na čiastočný úväzok a nedostávajú prepitné ako v baroch či reštauráciách.
Odborová organizácia je iniciátorom štrajku a chce pre seba neskôr získať tri milióny pracujúcich, ktorí nie sú zastúpení v odboroch.
Protestujúci majú podporu kongresmanov i prezidenta Baracka Obamu.
Obama minulý mesiac povedal, že chce v Senáte navrhnúť zvýšenie federálnej mzdy na 10,10 dolárov.
Na hranici chudoby
Národná asociácia reštaurácií naopak hovorí o propagandistickej akcii. Varuje, že zvýšenie minimálnej mzdy bude znamenať stratu pracovných miest a možno aj zvýšenie cien.
Zástupca organizácie pre New York Times povedal, že minimálnu mzdu majú len začínajúci zamestnanci pod 25 rokov.
Podľa CNBC obslúži človeka v amerických fastfoodoch v jednom z piatich prípadov pracovník, ktorý žije na hranici chudoby.