MADRID, BRATISLAVA. Bývalý pokladník Ľudovej strany priznal, že dary pre stranu od podnikateľov končili na účtoch straníckych lídrov. On sám si na švajčiarskom účte nazbieral 48 miliónov eur.
Kráľovho zaťa zas obviňujú, že zneužil verejné prostriedky vo výške šesť miliónov eur.
V Španielsku v posledných rokoch hovorí o korupcii viac ako predtým, čo sa prejavilo aj v tabuľke vnímania korupcie, ktorú každoročne zverejňuje organizácia Transparency International.
Španielsko medziročne stratilo šesť bodov, spolu so Sýriou, kde už tretí rok prebieha občianska vojna, najviac.
Čelo sa nemení
Na čele rebríčka je znova Dánsko aj s Novým Zélandom, Španielsko je 40., Slovensko 61.
Na opačnom konci sa nič nemení, najhoršie sú na tom Somálsko, Severná Kórea a Afganistan. Z krajín Európskej únie je na tom stále najhoršie Grécko, aj keď oproti minulému roku získalo o štyri body viac.
„Ekonomická kríza otvorila verejnú debatu o korupcii. Oveľa viac sa o nej hovorí, a preto sa aj zhoršuje jej vnímanie,“ povedala Anne Kochová, riaditeľka Transparency International pre Európu a strednú Áziu.
Organizácia totiž meria vnímanie korupcie, keďže skutočná korupcia je nemerateľná. „Problémom je reakcia politikov, len málokto odstúpi,“ povedal pre Guardian o situácii v Španielsku politológ Fernando Jiménez.
Situácia sa zhoršuje aj v arabských krajinách, v ktorých prebehla arabská jar. Paradoxne, jedným zo spúšťačov hromadných protestov boli práve skorumpovaní politici. V Líbyi, Jemene, Sýrii je viac korupcie ako v minulých rokoch.
Egypt si zachoval pozíciu z minulého roka, ale autori prieskumu zdôraznili, že sa opierali len o dáta z prvej polovice roka, kým nedošlo k vojenskému prevratu a ďalšej politickej nestabilite. Práve tá zhoršila korupciu.
Nová korupcia
„Ak sa krajina rozhodne zbaviť korupcie, potrebuje inštitúcie, v ktorých pracujú ľudia s vysokou morálnou integritou a nezávislý dohľad. V krajinách, kde sa odohrávajú konflikty, sa to nedá,“ vysvetlil Christoph Wilcke z pobočky Transparency International pre severnú Afriku a Blízky východ.
V spomínaných krajinách často došlo len k nahradeniu starej korupcie novou.
V Líbyi napríklad podvodníci rýchlo prišli na to, že sa dá zarobiť na slabej vláde. Vytvorili fiktívne zoznamy príslušníkov milícií, ktorým sa vyplácala dlhé mesiace vládna podpora.
Zložitá je situácia v Sýrii, kde občianska vojna len prispieva k rozmáhaniu úplatkárstva a celkovému úpadku štátnych inštitúcií.
Zlé je to aj v Iraku, kde po odchode amerických vojakov rastie korupcia v sektoroch, ktoré vydávajú licencie či povolenia.
Ľudia v spomínaných krajinách majú tiež vysokú mieru nedôvery k súdnictvu či k polícii. Pre mnohých sa len zmenil úradník, ktorému musia doniesť „pozornosť“.