Neúspech z parlamentu revolučné nálady v Kyjeve neschladil.
Z Kyjeva od nášho redaktora MIRKA TÓDU
„Vy viete, kto to je,“ hovorí 54-ročný Kyjevčan Hrihorij Michailovič Bibik. Svojím nezvyčajným transparentom rozosmial desiatky Ukrajincov, ktorí v utorok celý deň obliehali ukrajinský parlament.
V ruke držal nastoknutú prasaciu hlavu s baranicou, ktorá všetkým pripomínala toho istého človeka. Ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča.
Ten sa napriek najväčším protestom od oranžovej revolúcie v uliciach cíti silný. Až natoľko, že opustil na tri dni krajinu, aby mohol navštíviť Čínu.
Azarova neodvolali, ale zablokovali
Jeho premiér Mykola Azarov podľa očakávaní v utorok prežil hlasovanie o nedôvere v parlamente. Opozícia zlákala len jedného poslanca z prezidentovej Strany regiónov. A namiesto potrebných 226 hlasov za odvolanie premiéra hlasovalo len 186 poslancov.
Od rána do večera mohli poslanci počúvať skandovanie davu, ktorý obkolesil ulice celej vládnej štvrte.
„Odstúpte! Hanba!“ vykrikovali tisíce Ukrajincov, ktorých od poslancov oddeľovali desiatky ťažkoodencov zo špeciálnych jednotiek Berkut, keď si z reproduktorov vypočuli prejav vládnych politikov.
Najprv sklamanie, potom hnev
Tisícky Ukrajincov vypočuli výzvy opozície, aby neopúšťali ulice a zablokovali vládnu štvrť. Do práce sa pre zablokované budovy v utorok nedostal ani premiér Azarov.
Keď ich sklamali poslanci, presunuli sa k prázdnemu sídlu prezidenta, kde Janukovyč už niekoľko dní nepracuje. Aj to však izoluje od protestujúcich niekoľko radov členov jednotiek Berkut a autobusy plné ťažkoodencov.
„Strážime tu úrad vlády,“ rozpráva mladý 20-ročný aktivista. Sedí na karimatke a ohrieva si ruky pri horiacom sude. V noci prespáva s ďalšími kamarátmi v stane. Takých podobných stanovíšť je v Kyjeve viacero a je to taktika nielen opozície, ale aj študentských a občianskych lídrov.
Pridalo sa ich ešte viac, keď v sobotu polícia bezdôvodne brutálne zasiahla proti demonštrantom a vyprovokovala tak v nedeľu obrovskú demonštráciu, ktorej účasť sa odhaduje do pol milióna ľudí z celej Ukrajiny.
„To úplne zmenilo situáciu,“ rozpráva Marina Vorotňjuková, expertka na medzinárodné vzťahy z Odeskej univerzity na juhu krajiny pri Čiernom mori.
„Najskôr sa ľudia cítili zradení, že Janukovyč nepodpísal asociačnú dohodu s Ukrajinou, a to najmä pre ten nelogický argument, že v dôsledku ruského tlaku. Rusko s nami teraz môže manipulovať ešte viac a táto vláda len zvýšila našu závislosť od neho,“ rozpráva ukrajinská politologička. Ľudia podľa nej tak skoro z ulíc neodíde aj pre násilný zásah Berkutu proti demonštrantom.
„Protestujúci to hovoria jasne: nechceme žiť v autoritatívnom štáte, vláda by mala nieť zodpovednosť za svoje zlyhania. Takže agenda euromajdanu sa rozšírila a už nie je len o zbližovaní sa s Úniou, ale najmä o širších právach a slobode na Ukrajine,“ hovorí Odesanka Vorotňuková.
Hoci v jej meste tradične vyhráva Janukovyčova Strana regiónov, protivládne nálady sa týkajú aj regiónov, kde mával silnú pozíciu Janukovyč.
Fico: Únia je do seba zamilovaná
Jeho vyhláseniam, že obnovili prípravu podpisu asociačnej dohody, politici v Európskej únii neveria.
„Myslím, že situácia sa v najbližšom čase nezmení. Dôvody, prečo dohodu nepodpísali, boli úplne jasné a nijaké nové fakty sa neobjavili,“ povedala na tlačovke vo Vilniuse litovská prezidentka Dalia Grybauskaite.
Podobne sa vyjadril aj šéf Európskej komisie José Manuel Barroso.
Janukovyča po niekoľkých dňoch mlčania podporil v utorok slovenský premiér Robert Fico.
Európska únia je podľa neho do seba taká zamilovaná, že je presvedčená o tom, že nič lepšie na svete neexistuje. Členstvo v Únii nie je podľa neho predpísané náboženstvo.
Janukovyč odletel do Číny
Ukrajinského prezidenta protesty nezastavili. Potrebuje robiť obchody s Čínou.
KYJEV, BRATISLAVA. V parlamente sa snažila opozícia zvrhnúť vládu Mykolu Azarova, pred budovou stáli tisíce Ukrajincov a žiadali demisiu vlády i prezidenta.
Aj tak Viktor Janukovyč (na snímke TASR/AP) odletel včera do Číny. Musel. Krajina je nielen v politickej, ale aj ekonomickej kríze a hlava štátu potrebuje pomoc Pekingu.
Budúci rok potrebuje ukrajinská vláda podľa agentúry Reuters 17 miliárd dolárov na dlhy a nákup zemného plynu. Pre takmer dvojtýždňové protesty sú štátne dlhopisy drahšie a centrálna banka vyzýva Ukrajincov, aby si z bánk nevyberali svoje peniaze.
Čína už Ukrajine pomohla, poskytla jej pôžičky vo výške 10 miliárd eur. Prezident Janukovyč má počas terajšej cesty podpísať 20 hospodárskych zmlúv.
„Janukovyč sa pokúša Európskej únii a Rusku ukázať, že nie sú jedinými partnermi pre Ukrajinu,“ hovorí pre Reuters Volodymyr Fesenko z mimovládnej organizácie Penta.
Miriam Zsilleová
Rusi protesty zľahčujú
Putin tvrdí, že na Ukrajine ide o o pogromy, prevrat financovaný a podporovaný Západom.
KYJEV, PRAHA. Poliaci a Američania sú podľa 1. kanála ruskej televízie hlavnými hráčmi na ukrajinskom bojisku.
Posledné reportáže štátnych ruských médií o situácii na Ukrajine sa nesú v duchu hodnotenia prezidenta Vladimira Putina. Ten tvrdí, že nejde o žiadny prejav občianskeho odporu, ale o pogromy, prevrat financovaný a podporovaný Západom.
Navyše sa v ruskej rétorike čoraz častejšie objavuje nebezpečná téma rozdelenia Ukrajiny na dve časti - proruskú východnú a západnú proeurópsku.
„Východ krajiny požaduje od vedenia štátu, aby zaviedlo poriadok,“ uvádza sa v reportáži 1. kanála.
Nielen štátne médiá zdôrazňujú, že bohatšia a uvedomelejšia východná Ukrajina je napojená na Rusko a o žiadnu integráciu nestojí.