PCHJONGJANG, BRATISLAVA. Američan Merrill Newman sa rád vracal na Kórejský polostrov, kde pred šesťdesiatimi rokmi pomáhal Juhokórejčanom v občianskej vojne.
Za posledných trinásť rokov bol v Južnej Kórei dvakrát, stretával sa s bývalými spolubojovníkmi, chodil na miesta, kde počas vojny žil.
Nedávno dostal riskantný nápad. Vydal sa prvý raz na dovolenku do Severnej Kórey, teda do krajiny s režimom, proti ktorému bojoval.
Desaťdňový pobyt prebehol bez incidentov, až tesne pred odletom do Spojených štátov ho policajti vytiahli z lietadla. Stal sa jedným z posledných zajatcov kórejskej vojny.
Odpustite mi
„Som vinný z neodpustiteľných zločinov proti vláde Kórejskej ľudovodemokratickej republiky a kórejskému ľudu,“ hovorí vo videu, ktoré zverejnila severokórejská štátna agentúra KCNA.
Osemdesiatpäťročný Newman na ňom s trasúcimi sa rukami číta štvorstranový list.
Priznáva sa v ňom zo všetkých zločinov, ktoré mu pripisuje režim.
Zabíjal Kórejčanov, ničil infraštruktúru, počas októbrového pobytu v krajine sa snažil kontaktovať s ľuďmi, po boku ktorých počas vojny bojoval.
Aj keď je len malá šanca, že by tí prežili v severokórejskom režime 60 rokov.
„Odpustite mi,“ hovorí Newman na záver.
Je veľmi pravdepodobné, že ide o vynútené priznanie, ktoré Newmanovi napísal niekto iný. Pri severokórejskom režime by to nebolo prvýkrát. Nasvedčujú tomu napríklad gramatické chyby.
Zámena mena
Američania tlačia na severokórejský režim, aby ich občana prepustil. Keďže nemajú s Pchjongjangom oficiálne kontakty, robia tak cez švédskeho veľvyslanca, ktorý sa už s Newmanom stretol.
Vraj je na tom zdravotne dobre, veterán dostáva aj potrebné lieky na srdce.
Newmanova rodina tvrdí, že zrejme ide o zámenu identity. Iný americký veterán s rovnakým menom dostal v roku 2012 štátne ocenenie za pôsobenie v kórejskej vojne.
Aj zatknutý Newman však môže byť severokórejským úradom známy. Počas vojny totiž patril k jednotke prezývanej Bieli tigri, čo boli predchodcovia súčasných špeciálnych jednotiek.
Jeho úlohou bola pomoc juhokórejským partizánom, ktorí bojovali na území kontrolovanom severom. „Mali zoznam všetkých členov nášho oddielu,“ povedal pre Daily Mail Kim Čchang-sun, ktorý s Newmanom bojoval.
Severná Kórea sa naďalej správa, ako keby sa kórejská vojna neskončila. V skutočnosti je to pravda, keďže boje sa v roku 1953 skončili len prímerím.