Ďalší masový protest sa nekonal. Ukrajinská vláda i Putin vidia prevrat

Po nedeľnej státisícovej demonštrácii sa opozícia zišla v centre Kyjeva v pondelok v omnoho menšom počte.

Demonštrácie pokračujú už vyše týždeň.(Zdroj: TASR/AP)


 • proeurópska opozícia žiada odstúpenie vlády a prezidenta Janukovyča
 • činnosť vlády chce ochromiť zablokovaním jej budov
 • ministerstvo vnútra poslalo do Kyjeva ďalších vojakov, ktorí majú posilniť ochranu
 • pre piatkový brutálny zásah voči demonštrantom odvolali šéfa kyjevskej polície Valerija Koriaka
 • parlament sa bude aktuálnou situáciu zaoberať v utorok
 • podľa vlády sú demonštrácie pokusom o prevrat
 • v nedeľu vyšlo do ulíc Kyjeva možno až pol milióna protivládnych demonštrantov

Pondelok v Kyjeve na fotkách:

Spravodajstvo minúta po minúte sme ukončili

23:00 Protest na Námestí nezávislosti v menšej účasti pokojne pokračuje.

21:55 „Držíme im palce,“ hovorí starosta Vyšného Nemeckého Jozef Danko. Východniari by vstup Ukrajiny do Únie skôr uvítali, prečítajte si viac.

21:43 Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák sa zastal proeurópskych demonštrantov, premiér Fico a prezident Gašparovič sú ticho. Prečítajte si viac

21:03 Je oblečený nenápadne, športovo. Rifle, košeľa a na nej mikina. Napriek tomu ho v preplnenom hlavnom štábe euromajdanu vidno z diaľky. Revolúciu vedie boxer Viltalij Kličko, prečítajte si o ňom viac.

21:00 Tymošenková leží v zlom zdravotnom stave vo väzení v Charkove, kde už ôsmy deň drží protestnú hladovku.

20:57 Námestie nezávislosti je zaplnené len spolovice a namiesto státisícov sa rátajú tisíce, píše z Kyjeva náš spravodajca Mirek Tóda.

20:47 Premiér Azarov oznámil, že ukrajinskú delegáciu, ktorá bude rokovať o budúcich vzťahoch Ukrajiny a Únie v Bruseli, bude viesť podpredseda vlády Sergej Arbuzov.

20:18 Viktor Janukovyč, Mykola Azarov, Vitalij Kličko, Oleg Ťjahnibok, Arsenij Jacenjuk a Júlia Tymošenková. To sú kľúčové postavy aktuálneho diania na Ukrajine. Prečítajte si o nich viac

20:14 Litva si predvolala ukrajinského veľvyslanca, ktorému tlmočila znepokojenie z použitia násilia voči pokojným demonštrantom.

Výnimočný stav zrejme nevyhlásia

20:13 Šéf poľskej diplomacie Radoslaw Sikorski s odvolaním sa na správy od svojho ukrajinského rezortného kolegu Leonida Košaru informoval, že vláda neplánuje vyhlásenie výnimočného stavu.

20:11 Vedenie troch západoukrajinských oblastí, Ľvovskej, Ivano-Frankivskej a Ternopiľskej, sa pripojilo ku generálnemu štrajku. Za koniec vlády sa vyslovili aj Nezávislé odbory baníkov z Donbasu s tým, že sú pripravené pripojiť sa k štrajku.

Už od predpoludnia sa demonštrovalo aj v metropole Zakarpatskej Ukrajiny - Užhorode.

19:44 Prezident Viktor Janukovyč nemá vývoj na Ukrajine pod kontrolou. Európska únia ešte nezavrela dvere Ukrajincom, ale s Janukovyčom jej môže dôjsť trpezlivosť, hovorí analytik Vladimír Bilčík zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Prečítajte si celý rozhovor

19:00 Prezident Janukovyč potvrdil, že v utorok podľa plánu pocestuje na štátnu návštevu Číny, na ktorej má byť podľa oficiálneho programu štyri dni.

18:51 Podľa premiéra Azarova pripomína situácia štátny prevrat.

"Má to všetky znaky prevratu. To je veľmi vážna vec. Sme trpezliví, ale boli by sme radi, aby naši partneri necítili absolútnu stratu autority," povedal v pondelok na stretnutí s veľvyslancami krajín Únie, Kanady a Spojenými štátmi.

18:27 Prezident Janukovyč v televízii kritizoval obsadenie administratívnych budov a vyzval úrady na vyšetrenie udalostí. Podľa neho opozícia pri týchto činoch zneužíva deti.

18:13 Premiér Azarov oznámil, že šéfa kyjevskej polície Valerija Koriaka odvolali dôvodu brutálneho piatkového zásahu polície.

Piatkový zásah polície:


Putin: Pripomína to pogrom

18:12 Líder opozície Vitalij Kličko verejne vyzval vládu, aby prišla na námestie medzi ľudí a vypočula si ich požiadavky. Následne podľa jeho slov môže rezignovať.

17:52 Premiér Azarov pripustil, že protesty sa vymkli spod kontroly. Z provokácii počas viní radikálnu organizáciu Bratstvo, ktorá združuje ortodoxných kresťanov s nacionalistickými a anarchistickými sklonmi.

17:48 Ukrajinský premiér Mykola Azarov oznámil, že vládu informovali o plánoch obsadiť ukrajinský parlament.

17:40 Ruský prezident Vladimír Putin vyhlásil, že nepokoje v Kyjeve nemajú priamu súvislosť s dohodou Ukrajiny s Úniou. Domnieva sa, že ide skôr o pokus opozície zvrhnúť legitímnu vládu krajiny, píše portál rt.com.

"Pripomína mi to viac pogrom než revolúciu," povedal Putin novinárom na návšteve Arménska.

"Toto nie je revolúcia, ale veľmi dobre pripravený protest, ktorý podľa môjho názoru nebol pripravený na dnešok, ale pre prezidentské voľby v marci 2015," citovala Putina agentúra Reuters.

Putin dodal, že na Ukrajine protestujú podľa všetkého "veľmi dobre pripravené a vycvičené militantné skupiny".

17:35 Aktivisti "EuroMaidanu" otvorili bankové účty na dobrovoľné príspevky, ktoré chcú využiť na podporu demonštrantov.

17:33 "Mierové a politické riešenie je jediný spôsob, ako dokáže Ukrajina vyriešiť súčasnú situáciu," vyhlásil v telefonickom rozhovore s ukrajinským prezidentom predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

17:19 Čo sa aktuálne deje v Kyjeve, sleduje naživo už aj náš spravodajca Mirek Tóda. Hovorí, že zatiaľ vyšlo do ulíc len niekoľko tisíc ľudí a situácia je pokojná.

Janukovyč chce ísť za Barrosom

17:13 Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz vyzval ukrajinskú vládu, aby začala svojich občanov počúvať a nepoužívala proti nim násilie, informoval KyivPost.

17:05 Prvý "proeruópsky" stan rozložili aj demonštranti v priemyselnom Donecku. Vzhľadom na súdny zákaz rozkladania stanov ho umiestnili v priestoroch medzinárodnej volebnej pozorovateľskej organizácie CVU.

17:00 Prezident Janukovyč v pondelok telefonicky požiadal predsedu Európskej komisie J. M. Barrosa, aby prijal ukrajinskú delegáciu.

Predmetom rokovaní by mala byť diskusia o niektorých aspektoch asociačnej dohody a dohody a voľnom obchode. Predseda Barroso potvrdil ochotu prijať delegáciu z Ukrajiny, informuje KyivPost.

16:15 Na Námestie nezávislosti napriek nepriaznivému počasiu prichádzajú stále ďalší ľudia. Stojí tu asi 50 vojenských stanov a zriadili aj dočasnú kuchyňu či jedáleň.

"Budem tu stáť do úplného konca, až dovtedy, kým Janukovyč neodíde," hovorí Vitalij Leman.

16:00 Na internete sa objavilo video, ktoré zachytáva presun veľkého množstva silných mladých mužov, za ktorými kráčali ťažkoodenci. Video zo serveru Youtube po krátkom čase odstránili.

Demonštranti sa opäť schádzajú:

Do mesta povolali tisíc vojakov

15:00 Do mesta prišlo asi tisíc vojakov, ktorých rozmiestnili okolo dôležitých inštitúcií.

Zdôvodnenie ministerstva vnútra, že posily majú vystriedať tých vojakov, ktorí už dlhodobo zaisťujú poriadok pri administratívnych budovách v hlavnom meste, nezabránilo špekuláciám o vyhlásení výnimočného stavu.

12:00 Eurokomisár Štefan Füle vyzval ukrajinskú vládu, aby začala okamžitý dialóg s lídrami opozície.

"Ukrajina: spory treba urýchlene vyriešiť! Vyzývam na okamžitý dialóg," napísal Füle na Twitteri.

11:00 Parlament sa bude situáciu zaoberať v utorok. Podľa predsedu Najvyššej ukrajinskej rady Vladimira Rybaka budú riešiť aj otázku demisie vlády.

Parlamentný výbor odporučil hlasovanie o dôvere na utorok, no vládnuca Strana regiónov prezidenta Janukovyča je proti.

Zo strany, ktorá má v parlamente väčšinu, zatiaľ po protestoch vystúpil jeden poslanec.

Demonštranti zablokovali sídlo vlády

9:45 Niekoľko tisíc stúpencov opozície obklopilo ráno sídlo vlády a zablokovalo všetky vchody.

Demonštranti chcú okupovať vchody všetkých kľúčových vládnych budov tak, aby kabinet a prezident nemohli normálne fungovať.

"Prikázali nám, aby sme išli domov a čakali na ďalšie pokyny," povedal jeden z pracovníkov úradu vlády, ktorý sa pokúsil vojsť do budovy.

9:40 Budova kyjevskej radnice zostala obsadená celú noc, v jej hlavných sálach prespali stovky ľudí.

Polícia už síce dala najavo, že chce radnicu vyčistiť, ale súčasne dodala, že nepoužije násilie. Toho sa snaží vyvarovať aj opozícia.

rad.jpg

Obsadená kyjevská radnica. Foto: SITA/AP

Na námestí došli potraviny a káva

9:30 V kaviarňach a reštauráciách na námestí došli počas noci všetky zásoby potravín a kaviarne prestali robiť kávu.

Ľudí v uliciach však podporil jeden z prevádzkovateľov mobilného internetu, takže sa môžu bezplatne prihlasovať do siete. Oproti oranžovej revolúcii, ktorá sa odohrávala esemeskami, je to pokrok.

9:25 V Kyjeve sú stále stovky ťažkoodencov a špeciálne jednotky Berkut.

Okrem bojov okolo prezidentského paláca však v nedeľu večer zasiahli len raz, a to keď sa najradikálnejšia skupina protivládnych demonštrantov pokúsila zvaliť pomník Lenina. Uchránili ho.

Zásah pri soche Lenina:

9:20 Po masovej nedeľnej demonštrácii zostali tisícky ľudí v uliciach aj v noci.

Námestie nezávislosti a hlavný bulvár, ktoré sú ohniskami protestu, chránia barikády zo železa, dreva a áut, píše vyslaný redaktor Ľuboš Palata pre idnes.cz.

"Musíme vydržať, musíme zostať, aby revolúcia zvíťazila," vyzýval pred polnocou z auta uprostred námestia Vitalij Kličko, vodca opozičnej strany Úder.

Organizátori demonštrácie vstup na takzvaný Majdan, hlavné námestie Kyjeva, stále viac kontrolujú. "Bojíme sa provokatérov," vysvetľuje starší muž, ktorý práve "velí" pri vstupe.

Kličko sám počas noci upokojoval situáciu pri prezidentskom paláci, kde po nedeľňajšom násilnom útoku panovala napätá atmosféra.

Autori príspevkov:
Monika Himpánová, kyivpost.com, Ľuboš Palata (idnes.cz), tasr, sita, Interfax

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 2. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 3. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 5. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 6. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 7. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 8. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 9. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 10. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 1. Ako efektívne využiť podlahové kúrenie?
 2. Samsung Galaxy S8: smartfón s výnimočným displejom
 3. Túžite byť matkou, ale nedarí sa? Poďme hľadať dôvody!
 4. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy
 5. Ako sa menila obľúbená bratislavská štvrť
 6. Nové investičné projekty v Schladmingu s výhľadom na zjazdovku
 7. Podľa M. Borguľu je práca mestskej polície slabá a nedôsledná
 8. Znížená sadzba pri pôžičke v mBank už len štyri dni
 9. Odborníci poradia, komu sa oplatí využívať obnoviteľné zdroje
 10. Katarína (28): Z bývania na Nobelovej mám dobrý pocit
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 7 544
 2. Šokujúce: ako sa každý Slovák dokáže ľahko naučiť po anglicky 6 366
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 6 186
 4. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 143
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 6 044
 6. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 5 617
 7. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 4 686
 8. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 180
 9. Last minute tipy na Kapverdské ostrovy 3 811
 10. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 2 787

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Fico pridáva zamestnancom, zaplatia to firmy. Pozrite sa, aké výhody majú ľudia získať

Príplatky za cestovanie za prácou či vyššia minimálna mzda.

DOMOV

Hladiny riek stúpajú, problémy majú na Kysuciach aj v Liptove

Tretí povodňový stupeň platí vo viacerých obciach.

Neprehliadnite tiež

Le Penová vyzvala Mélenchonových voličov, aby jej pomohli zastaviť Macrona

Mélenchon avizoval, že v piatok zverejní video, v ktorom vyjadrí svoj názor k prezidentským kandidátom.

V Dánsku obvinili skupinu, ktorá sa mala pridať k Islamského štátu

Šestica mužov uvedené obvinenia odmieta. V prípade usvedčenia hrozia obvineným najmenej štyri roky väzenia.

Čiernohorský parlament ratifikoval vstup do NATO

Premiér Duško Markovič v prejave pred hlasovaním povedal, že členstvo v NATO bude predstavovať záruku budúcej bezpečnosti krajiny.

Rusko z nepokojov v Macedónsku obviňuje Úniu a Spojené štáty

V súvislosti s nepokojmi bolo podľa miestnych médií zatknutých osem ľudí.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop