Ďalší masový protest sa nekonal. Ukrajinská vláda i Putin vidia prevrat

Po nedeľnej státisícovej demonštrácii sa opozícia zišla v centre Kyjeva v pondelok v omnoho menšom počte.

Demonštrácie pokračujú už vyše týždeň.(Zdroj: TASR/AP)


 • proeurópska opozícia žiada odstúpenie vlády a prezidenta Janukovyča
 • činnosť vlády chce ochromiť zablokovaním jej budov
 • ministerstvo vnútra poslalo do Kyjeva ďalších vojakov, ktorí majú posilniť ochranu
 • pre piatkový brutálny zásah voči demonštrantom odvolali šéfa kyjevskej polície Valerija Koriaka
 • parlament sa bude aktuálnou situáciu zaoberať v utorok
 • podľa vlády sú demonštrácie pokusom o prevrat
 • v nedeľu vyšlo do ulíc Kyjeva možno až pol milióna protivládnych demonštrantov

Pondelok v Kyjeve na fotkách:

Spravodajstvo minúta po minúte sme ukončili

23:00 Protest na Námestí nezávislosti v menšej účasti pokojne pokračuje.

21:55 „Držíme im palce,“ hovorí starosta Vyšného Nemeckého Jozef Danko. Východniari by vstup Ukrajiny do Únie skôr uvítali, prečítajte si viac.

21:43 Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák sa zastal proeurópskych demonštrantov, premiér Fico a prezident Gašparovič sú ticho. Prečítajte si viac

21:03 Je oblečený nenápadne, športovo. Rifle, košeľa a na nej mikina. Napriek tomu ho v preplnenom hlavnom štábe euromajdanu vidno z diaľky. Revolúciu vedie boxer Viltalij Kličko, prečítajte si o ňom viac.

21:00 Tymošenková leží v zlom zdravotnom stave vo väzení v Charkove, kde už ôsmy deň drží protestnú hladovku.

20:57 Námestie nezávislosti je zaplnené len spolovice a namiesto státisícov sa rátajú tisíce, píše z Kyjeva náš spravodajca Mirek Tóda.

20:47 Premiér Azarov oznámil, že ukrajinskú delegáciu, ktorá bude rokovať o budúcich vzťahoch Ukrajiny a Únie v Bruseli, bude viesť podpredseda vlády Sergej Arbuzov.

20:18 Viktor Janukovyč, Mykola Azarov, Vitalij Kličko, Oleg Ťjahnibok, Arsenij Jacenjuk a Júlia Tymošenková. To sú kľúčové postavy aktuálneho diania na Ukrajine. Prečítajte si o nich viac

20:14 Litva si predvolala ukrajinského veľvyslanca, ktorému tlmočila znepokojenie z použitia násilia voči pokojným demonštrantom.

Výnimočný stav zrejme nevyhlásia

20:13 Šéf poľskej diplomacie Radoslaw Sikorski s odvolaním sa na správy od svojho ukrajinského rezortného kolegu Leonida Košaru informoval, že vláda neplánuje vyhlásenie výnimočného stavu.

20:11 Vedenie troch západoukrajinských oblastí, Ľvovskej, Ivano-Frankivskej a Ternopiľskej, sa pripojilo ku generálnemu štrajku. Za koniec vlády sa vyslovili aj Nezávislé odbory baníkov z Donbasu s tým, že sú pripravené pripojiť sa k štrajku.

Už od predpoludnia sa demonštrovalo aj v metropole Zakarpatskej Ukrajiny - Užhorode.

19:44 Prezident Viktor Janukovyč nemá vývoj na Ukrajine pod kontrolou. Európska únia ešte nezavrela dvere Ukrajincom, ale s Janukovyčom jej môže dôjsť trpezlivosť, hovorí analytik Vladimír Bilčík zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Prečítajte si celý rozhovor

19:00 Prezident Janukovyč potvrdil, že v utorok podľa plánu pocestuje na štátnu návštevu Číny, na ktorej má byť podľa oficiálneho programu štyri dni.

18:51 Podľa premiéra Azarova pripomína situácia štátny prevrat.

"Má to všetky znaky prevratu. To je veľmi vážna vec. Sme trpezliví, ale boli by sme radi, aby naši partneri necítili absolútnu stratu autority," povedal v pondelok na stretnutí s veľvyslancami krajín Únie, Kanady a Spojenými štátmi.

18:27 Prezident Janukovyč v televízii kritizoval obsadenie administratívnych budov a vyzval úrady na vyšetrenie udalostí. Podľa neho opozícia pri týchto činoch zneužíva deti.

18:13 Premiér Azarov oznámil, že šéfa kyjevskej polície Valerija Koriaka odvolali dôvodu brutálneho piatkového zásahu polície.

Piatkový zásah polície:


Putin: Pripomína to pogrom

18:12 Líder opozície Vitalij Kličko verejne vyzval vládu, aby prišla na námestie medzi ľudí a vypočula si ich požiadavky. Následne podľa jeho slov môže rezignovať.

17:52 Premiér Azarov pripustil, že protesty sa vymkli spod kontroly. Z provokácii počas viní radikálnu organizáciu Bratstvo, ktorá združuje ortodoxných kresťanov s nacionalistickými a anarchistickými sklonmi.

17:48 Ukrajinský premiér Mykola Azarov oznámil, že vládu informovali o plánoch obsadiť ukrajinský parlament.

17:40 Ruský prezident Vladimír Putin vyhlásil, že nepokoje v Kyjeve nemajú priamu súvislosť s dohodou Ukrajiny s Úniou. Domnieva sa, že ide skôr o pokus opozície zvrhnúť legitímnu vládu krajiny, píše portál rt.com.

"Pripomína mi to viac pogrom než revolúciu," povedal Putin novinárom na návšteve Arménska.

"Toto nie je revolúcia, ale veľmi dobre pripravený protest, ktorý podľa môjho názoru nebol pripravený na dnešok, ale pre prezidentské voľby v marci 2015," citovala Putina agentúra Reuters.

Putin dodal, že na Ukrajine protestujú podľa všetkého "veľmi dobre pripravené a vycvičené militantné skupiny".

17:35 Aktivisti "EuroMaidanu" otvorili bankové účty na dobrovoľné príspevky, ktoré chcú využiť na podporu demonštrantov.

17:33 "Mierové a politické riešenie je jediný spôsob, ako dokáže Ukrajina vyriešiť súčasnú situáciu," vyhlásil v telefonickom rozhovore s ukrajinským prezidentom predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

17:19 Čo sa aktuálne deje v Kyjeve, sleduje naživo už aj náš spravodajca Mirek Tóda. Hovorí, že zatiaľ vyšlo do ulíc len niekoľko tisíc ľudí a situácia je pokojná.

Janukovyč chce ísť za Barrosom

17:13 Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz vyzval ukrajinskú vládu, aby začala svojich občanov počúvať a nepoužívala proti nim násilie, informoval KyivPost.

17:05 Prvý "proeruópsky" stan rozložili aj demonštranti v priemyselnom Donecku. Vzhľadom na súdny zákaz rozkladania stanov ho umiestnili v priestoroch medzinárodnej volebnej pozorovateľskej organizácie CVU.

17:00 Prezident Janukovyč v pondelok telefonicky požiadal predsedu Európskej komisie J. M. Barrosa, aby prijal ukrajinskú delegáciu.

Predmetom rokovaní by mala byť diskusia o niektorých aspektoch asociačnej dohody a dohody a voľnom obchode. Predseda Barroso potvrdil ochotu prijať delegáciu z Ukrajiny, informuje KyivPost.

16:15 Na Námestie nezávislosti napriek nepriaznivému počasiu prichádzajú stále ďalší ľudia. Stojí tu asi 50 vojenských stanov a zriadili aj dočasnú kuchyňu či jedáleň.

"Budem tu stáť do úplného konca, až dovtedy, kým Janukovyč neodíde," hovorí Vitalij Leman.

16:00 Na internete sa objavilo video, ktoré zachytáva presun veľkého množstva silných mladých mužov, za ktorými kráčali ťažkoodenci. Video zo serveru Youtube po krátkom čase odstránili.

Demonštranti sa opäť schádzajú:

Do mesta povolali tisíc vojakov

15:00 Do mesta prišlo asi tisíc vojakov, ktorých rozmiestnili okolo dôležitých inštitúcií.

Zdôvodnenie ministerstva vnútra, že posily majú vystriedať tých vojakov, ktorí už dlhodobo zaisťujú poriadok pri administratívnych budovách v hlavnom meste, nezabránilo špekuláciám o vyhlásení výnimočného stavu.

12:00 Eurokomisár Štefan Füle vyzval ukrajinskú vládu, aby začala okamžitý dialóg s lídrami opozície.

"Ukrajina: spory treba urýchlene vyriešiť! Vyzývam na okamžitý dialóg," napísal Füle na Twitteri.

11:00 Parlament sa bude situáciu zaoberať v utorok. Podľa predsedu Najvyššej ukrajinskej rady Vladimira Rybaka budú riešiť aj otázku demisie vlády.

Parlamentný výbor odporučil hlasovanie o dôvere na utorok, no vládnuca Strana regiónov prezidenta Janukovyča je proti.

Zo strany, ktorá má v parlamente väčšinu, zatiaľ po protestoch vystúpil jeden poslanec.

Demonštranti zablokovali sídlo vlády

9:45 Niekoľko tisíc stúpencov opozície obklopilo ráno sídlo vlády a zablokovalo všetky vchody.

Demonštranti chcú okupovať vchody všetkých kľúčových vládnych budov tak, aby kabinet a prezident nemohli normálne fungovať.

"Prikázali nám, aby sme išli domov a čakali na ďalšie pokyny," povedal jeden z pracovníkov úradu vlády, ktorý sa pokúsil vojsť do budovy.

9:40 Budova kyjevskej radnice zostala obsadená celú noc, v jej hlavných sálach prespali stovky ľudí.

Polícia už síce dala najavo, že chce radnicu vyčistiť, ale súčasne dodala, že nepoužije násilie. Toho sa snaží vyvarovať aj opozícia.

rad.jpg

Obsadená kyjevská radnica. Foto: SITA/AP

Na námestí došli potraviny a káva

9:30 V kaviarňach a reštauráciách na námestí došli počas noci všetky zásoby potravín a kaviarne prestali robiť kávu.

Ľudí v uliciach však podporil jeden z prevádzkovateľov mobilného internetu, takže sa môžu bezplatne prihlasovať do siete. Oproti oranžovej revolúcii, ktorá sa odohrávala esemeskami, je to pokrok.

9:25 V Kyjeve sú stále stovky ťažkoodencov a špeciálne jednotky Berkut.

Okrem bojov okolo prezidentského paláca však v nedeľu večer zasiahli len raz, a to keď sa najradikálnejšia skupina protivládnych demonštrantov pokúsila zvaliť pomník Lenina. Uchránili ho.

Zásah pri soche Lenina:

9:20 Po masovej nedeľnej demonštrácii zostali tisícky ľudí v uliciach aj v noci.

Námestie nezávislosti a hlavný bulvár, ktoré sú ohniskami protestu, chránia barikády zo železa, dreva a áut, píše vyslaný redaktor Ľuboš Palata pre idnes.cz.

"Musíme vydržať, musíme zostať, aby revolúcia zvíťazila," vyzýval pred polnocou z auta uprostred námestia Vitalij Kličko, vodca opozičnej strany Úder.

Organizátori demonštrácie vstup na takzvaný Majdan, hlavné námestie Kyjeva, stále viac kontrolujú. "Bojíme sa provokatérov," vysvetľuje starší muž, ktorý práve "velí" pri vstupe.

Kličko sám počas noci upokojoval situáciu pri prezidentskom paláci, kde po nedeľňajšom násilnom útoku panovala napätá atmosféra.

Autori príspevkov:
Monika Himpánová, kyivpost.com, Ľuboš Palata (idnes.cz), tasr, sita, Interfax

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 3. Ako sa zbaviť chladnej podlahy
 4. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 5. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 6. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 7. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 8. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások
 9. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť
 10. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 1. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 2. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 3. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 4. Nová michalovská nemocnica otvorí brány: toto musíte vidieť!
 5. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 6. Mladí vodiči preferujú čoraz silnejšie autá
 7. Ako sa zbaviť chladnej podlahy
 8. V tomto roku si už konečne užijem Vianoce bez vrások
 9. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť
 10. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 1. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky 12 821
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 9 509
 3. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 4 088
 4. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií 3 410
 5. Moskva alebo Petrohrad? 2 759
 6. Ako sa zbaviť chladnej podlahy 2 685
 7. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu 2 339
 8. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 2 287
 9. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 1 800
 10. Online analýza spotreby elektriny vám pomôže ušetriť 1 742

Téma: Európska únia


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Danko v dume dvoril Rusom, keď prekrúcajú ´68, mlčí

Danko je absolútne mimo reality, ohodnotil proruský sentiment šéfa slovenského parlamentu politológ Grigorij Mesežnikov.

EKONOMIKA

Analytici ukázali, v akom stave je naozaj výstavba diaľnic

Štát chce D1 do Košíc dokončiť v roku 2026. Pozrite si mapu.

REPORTÁŽ

Prežil pochod púšťou, aby si zaraftoval v Líbyi

Zostať doma, sa stáva luxusom.

Neprehliadnite tiež

Svet

Pápež navštívi budúci rok Estónsko, Lotyšsko a Litvu

Trojica pobaltských republík oslávi v roku 2018 sté výročie nezávislosti.

Svet

Nemci prepustili Sýrčanov, ktorých podozrievali z prípravy útoku

Polícii sa nepodarilo získať dostatok dôkazov na ich ďalšie zadržiavanie.

Svet

Palestínske strany sa dohodli na voľbách v budúcom roku

Posledné parlamentné voľby na palestínskych územiach sa konali v roku 2006.

Svet

Lietadlá na juhu Afganistanu zničili 22 laboratórií na výrobu drog

Cieľom operácie je odrezať Taliban od zdrojov financovania.