MOSKVA. Irán rokuje s Ruskom o výstavbe svojej novej atómovej elektrárne.
Zariadenie pri meste Búšehr na juhozápadnom pobreží Perzského zálivu by sa malo začať stavať na budúci rok, informovala agentúra RIA Novosti, citujúc miestne zdroje.
Podľa šéfa iránskej Organizácie pre atómovú energiu (AEOI) Alího Akbara Sálehího by nová elektráreň mala mať celkovú kapacitu 4000 megawattov energie.
Moskva už "vyjadrila svoju pripravenosť" na spustenie prác, podotkol Sálehí.
Správa prišla iba týždeň po tom, ako Irán a takzvaná Skupina šiestich svetových mocností na konferencii vo švajčiarskej Ženeve podpísali dohodu o obmedzení jadrového programu krajiny, ktorý bol desať rokov predmetom diskusií.
Teherán súhlasil s dočasným zmrazením svojho jadrového výskumu výmenou za zmiernenie niektorých medzinárodných sankcií.
Trvalá dohoda, ktorá zbaví Západ obáv, že mierový jadrový program Iránu je iba kamuflážou jeho vojenských zámerov, však stále čaká na podpis.
Pri meste Búšehr sa nachádza jediná atómová elektráreň krajiny, ktorú taktiež postavilo Rusko. Jej výstavba sa začala ešte v 70. rokoch a bola viackrát prerušená.
Moskva podpísala s Teheránom multimiliardový kontrakt o jej dokončení v roku 1998, prevádzku spustili v septembri 2011.
Irán sa nevzdá ťažkovodného reaktora v Aráku
Teherán tvrdí, že v zariadení produkuje plutónium pre lekárske účely.
TEHERÁN. Šéf Iránskej agentúry pre atómovú energiu Alí Akbar Salehí v nedeľu zdôraznil, že Irán sa nevzdá svojho ťažkovodného reaktora v Aráku, ktorý slúži na výrobu plutónia.
Zrušenie výroby takzvanej ťažkej vody pritom označil za "červenú čiaru", ktorú v rokovaniach s medzinárodným spoločenstvom neprekročí.
Ak by podľa Salehího Západ žiadal zatvorenie reaktora v Aráku, porušoval by tým práva islamskej republiky.
Irán tvrdí, že v zariadení produkuje plutónium pre lekárske účely, ktoré by sa však mohlo použiť aj na výrobu jadrovej zbrane.
Podľa dohody medzi Teheránom a medzinárodným spoločenstvom o obmedzení jadrových aktivít výmenou za zmiernenie sankcií má Irán najmenej na šesť mesiacov zastaviť dodávky paliva do reaktoru v Aráku. Zastaviť činnosť a obohacovanie uránu má aj v zariadeniach Fordó a Natanz.
Zariadenie v Aráku majú 8. decembra navštíviť inšpektori Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).
Návšteva jadrového zariadenia je v súlade s nedávno uzavretou dohodou medzi Iránom a MAAE o budúcej spolupráci.
sita