VATIKÁN. Vatikánska banka vymenovala nového generálneho riaditeľa, stal sa ním taliansky bankový poradca Rolando Marranci.
V minulosti pracoval pre firmu Promontory Financial Group, ktorá sa zaoberá sa bankovým poradenstvom a poskytovala konzultácie aj Vatikánskej banke.
V júli, keď vo Vatikánskej banke vypukol škandál, v dôsledku ktorého museli odstúpiť dvaja jej vrcholoví manažéri, sa Marranci stal zástupcom riaditeľa, informovala tlačová agentúra AP.
Vtedajšieho prezidenta banky Ernsta Von Freyburga vymenovali za generálneho riaditeľa, pričom pokračoval aj vo funkcii prezidenta a člena správnej rady.
Konflikt záujmov teraz vyriešili menovaním Marranciho za riaditeľa.
Jeho vymenovanie banka oznámila iba niekoľko dní predtým, ako bude expertný výbor Rady Európy (COE) pre boj s praním špinavých peňazí posudzovať pokrok Vatikánu pri plnení medzinárodných noriem, ktoré sa týkajú boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu teroristických aktivít, dodáva agentúra.