Keď Sovieti v roku 1968 vtrhli do Československa, Gorbanevská vyšla do ulíc Moskvy. Za našu a vašu slobodu, odkázala Prahe.
PARÍŽ, PRAHA. Zomrela Natália Gorbanevská a nikto to nečakal. Keď bola pred niekoľkými týždňami v Česku, behala po Prahe tak rýchlo, že jej nestačili ani omnoho mladší členovia sprievodu. Plány mala prinajmenšom na jeden ďalší život dlhý aspoň tých 78 rokov, ktoré sa dožila.
Jedna z „ôsmich statočných“, ktorí v roku 1968 vyšli na moskovské Červené námestie protestovať proti sovietskej okupácii Československa, už neuskutoční tie veľkolepé nápady, ako zlepšiť svet a zaviesť v ňom spravodlivosť. Zomrela v spánku vo svojom parížskom byte, kde žila od roku 1975.
[content type="avizo-clanok" id="6995500" url-type="sme-article" title="Prečítajte si rozhovor s Gorbanevskou:"][/content]
Ľahkomyselná hrdinka
Natália Jevgenijevna bola výnimočná hneď z niekoľkých dôvodov. Predovšetkým svojou statočnosťou. Rada bagatelizovala svoje hrdinstvo slovami: „Skôr to bola ľahkomyseľnosť.“ Na Červené námestie v čase najhlbšej totality sa vydala i so svojím trojmesačným synom Oskom. Staršieho syna nechala doma.
Musela vedieť, že riskuje nielen vlastnú slobodu, ale že jej čin významne ovplyvní i osudy jej detí. Napriek tomu doma napísala v ruštine i v češtine na biele plátno nápis „Za našu i vašu slobodu“.
Spolu so svojimi siedmimi priateľmi si 25. augusta 1968 sadla na dlažbové kocky hlavného námestia Ruska a o niekoľko minút ju už odvážali do cely predbežného zadržania. Usúdili, že je šialená a na dva roky ju poslali do psychiatrickej liečebne ako nebezpečnú schizofreničku.
O tri roky neskôr, ako ju prepustili na slobodu, emigrovala do Francúzska. Toto leto sa opäť vydala na Červené námestie. Aby pripomenula, že s ľudskými právami to v Rusku nie je vôbec ružové. A plagát „Za našu i vašu slobodu“ mal opačný zmysel – v ohrození je tentoraz Rusko.
Policajti ju nepoznali
Ani tentoraz demonštrácia netrvala viac než niekoľko minút. Policajti protestujúcich rýchlo zo „zakázaného námestia“ vyhnali.
V nedeľu 1. decembra 2013 vyšla na Červené námestie Jelena Gluško. Mala v ruke dve biele ruže a plagát s portrétom Natálie Gorbanevskej a nápisom „Za našu a vašu slobodu“. Ako inak.
O niekoľko minút ju polícia zadržala a odviezla. Jelene Gluškovej len dohovorili, poradili, nech nerobí hlúposti a pustili ju domov. Kto bola Gorbanevská a prečo kvôli nej Jelena Gluško prišla na Červené námestie, policajti nevedeli.
Autor: Agentúra Epicentrum