„Môj život je pre rabínsky súd nočnou morou,“ rozpráva Izraelčanka Leah. Súdy si jej prípad pohadzujú už desať rokov.
Ona sama vystriedala troch advokátov, poplatila nespočetné množstvo súdnych poplatkov.
„Výsledkom je, že môj syn je z tradičného pohľadu bastard a ja som skazená žena, lebo smilním. Tak mi to povedal otec,“ opisuje svoje trápenie učiteľka z predmestia Tel Avivu, ktorá pochádza z nábožnej rodiny.
Sto eur denne
Jej prípad je jedným z mnohých. Poukazuje na moc rabínskych súdov, ktoré prijímajú rozhodnutia v rodinných veciach.
Takýto súd rozhodol aj o tom, že žena odmietajúca povoliť obriezku svojho syna musí za každý deň meškania zaplatiť pokutu viac ako sto eur. Žena sa chce odvolať na najvyšší súd.
Leah by jej poradila, aby to nerobila, lebo je to boj s veternými mlynmi. O rabínskej spravodlivosti vie svoje.
Pred desiatimi rokmi, po rokoch fyzického aj psychického týrania povedala svojmu mužovi, že sa chce rozviesť. On nesúhlasil.
V Izraeli sa manželstvo uzavreté pred rabínom (civilný sobáš v Izraeli neexistuje, tak sa sobášia len Izraelčania v zahraničí) rozvádza na rabínskom súde a jeho podmienkou je, že muž s ním musí súhlasiť.
Ak nechce, žena má veľký problém. To sa stalo Leah. Najprv sa skúšala s mužom dohodnúť. Chcel peniaze, aby jej dal povolenie. Keď s nimi prišla, vylepil jej facku.
Mocné súdy rabínov
Potom sa rozhodla všetko riešiť na súde.
Rabínske súdy majú možnosti (aj pomerne radikálne ako zhabanie pasu, obstavenie bankového účtu, odobratie vodičského preukazu), ako muža prinútiť dať žene súhlas s rozvodom, ale využívajú ich minimálne. V Leahinom prípade k tomu nikdy nedošlo.
„Môj stále oficiálny manžel má vynikajúceho právnika,“ vysvetľuje.
Ona sa medzitým zamilovala do kolegu, žijú spolu a majú päťročného chlapca.
„Moja rodina na mňa zanevrela, desím sa toho, keď chlapec bude chcieť mať bar micva a rabín ho odmietne, lebo je mamzer (bastard),“ hovorí Leah, ktorá už neverí, že sa vymaní z manželstva.
Odškodné za manželstvo
Všetkým svojim kamarátkam radila, aby do svadobnej zmluvy dali klauzulu, že manžel je povinný platiť vysoké odškodné, ak nebude ochotný súhlasiť s rozvodom. „Je to trápne? Je. Ale to, v čom žijem ja, je čo?“ pýta sa Leah.
Rozvod je v hre aj v aktuálnom a vo svete medializovanom prípade s nariadenou obriezkou. Dva rôzne rabínske súdy nariadili pod hrozbou vysokej pokuty matke, aby dala obrezať svojho syna. Nemohli tak urobiť osem dní po jeho narodení, lebo mal zdravotné komplikácie.
Matka si medzitým osvojila názor, že obriezku pre syna nechce, jej manžel nemal výhrady. Chlapec má teraz rok a rodičia sa rozvádzajú. Otec teraz obriezku požaduje, matka odmieta.
Rabínsky súd obriezku nariadil preto, lebo sudcovia sa zhodli, že matka problém s obriezkou zneužíva a chce vydierať otca, aby dosiahla lepšie podmienky rozvodu. Tiež nie je dobré, aby bol chlapec neskôr sociálne ostrakizovaný.
Leah celý prípad považuje za absurdný a myslí si, že sa bude naťahovať tak ako ten jej. A v jeho strede bude zmätené dieťa, o ktorého záujmoch všetci hovoria a pre ktoré konajú tak, ako konajú.