SME

Spišiak: Vojnu policajtov musíme ukončiť

Prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak spoznal, akí sú ľudia zlí a za najväčší problém polície považuje socialistické myslenieMédiá si ho obľúbili. Je mladý a nekompromisný. Po rozložení organizovaného podsvetia v Dunajskej Strede prišiel na Polica


V kancelárii. Šimko bol podľa Spišiaka dobrým ministrom, na Palka sa už teší. „Teším sa na hocijakého ministra, len aby sa mohlo robiť.“ Veľmi pozitívne vnímal, že minister Šimko nechcel byť do detailov informovaný o všetkých aktivitách. „Len do nevyhnutnej miery.“ Môže sa pritom stať, že s ním nový minister nebude spokojný a bude musieť odísť. Vedel by uživiť rodinu aj inak ako v polícii? „Nikdy som o tom nerozmýšľal. Celú demokratickú éru som prežil ako policajt.“ Najväčší problém polície pretrváva podľa Spišiaka podnes. „Robiť len tak, aby sa veľmi neprášilo. Len sa na políciu hrať, urobiť výsledok, napísať súbor úloh. Ide o socialistické chápanie. Len hodnotiť. Každá analýza musí mať pozitívny záver.“ Podľa neho však existuje veľa správnych policajtov, na ktorých chce postaviť budúcnosť policajného zboru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak spoznal, akí sú ľudia zlí a za najväčší problém polície považuje socialistické myslenieMédiá si ho obľúbili. Je mladý a nekompromisný. Po rozložení organizovaného podsvetia v Dunajskej Strede prišiel na Policajné prezídium robiť prvého viceprezidenta. Vtedajší minister vnútra mu funkciu ponúkol na návšteve jeho okresného riaditeľstva. Dnes tridsaťosemročný Jaroslav Spišiak neváhal ani chvíľu.

Na kameru sa však na rozdiel od predchodcov usmieva málokedy. Ani my sme ho nepresvedčili, aby sa dal odfotiť so zbraňou. Hneď si spomenul na českého námestníka policajného prezidenta Antla, ktorý mal imidž českého Katániho. Pred niekoľkými dňami opitý havaroval a jeho fotografia so zbraňou bola vo všetkých médiách, myslená už iba ironicky. Spišiakovi by sa to stať nemohlo, už niekoľko rokov nepije.

SkryťVypnúť reklamu

Na okrese spoznal, akí sú ľudia zlí

Svoju profesionálnu dráhu začínal ako radový policajt na obvodnom oddelení. Staršieho právnika na Okresnom riaditeľstve v Dunajskej Strede začal robiť až po absolvovaní policajnej akadémie. Neskôr bol riaditeľom vnútorného odboru, starším referentom, špecialistom v odbore ekonomickej kriminality Policajného prezídia a naposledy okresným policajným riaditeľom.

„V Dunajskej Strede som vo funkcii okresného riaditeľa na vlastnej koži spoznal, akí sú ľudia zlí. Každý má v sebe svojím spôsobom zlé stránky osobnosti a uvedomil som si, že ak sa chceme správať spravodlivo, čestne a morálne, potrebujeme obrovské sebazaprenie a vnútornú silu.“ V kritických situáciách ľudia podľa neho málokedy odolajú a zostanú čestní.

SkryťVypnúť reklamu

Najskôr trávil dni s radovými policajtmi aj ako hliadka, prvé opatrenia prijal až po mesiaci. „S ovplyvňovaním som sa stretol od prvých dní. Bol som na operačnom stredisku, zazvonil telefón a nejaký občan nahlásil dopravnú nehodu. Potom, ako sa volajúci opýtal policajta – Si to ty?, policajt zrušil hlasné odpočúvanie.“ Spišiak sa tváril, že si nič nevšimol, a na miesto nehody šiel sám. Tváril sa, že je bežným okoloidúcim. „Šofér mi sám od seba povedal, že akurát idú z ‚bordelu‘, kde si vypili, políciu volať nechceli. Že o chvíľu donesú triezveho človeka.“ Ten mal nahradiť šoféra. Spišiak zavolal policajtovi, ktorý prebral hlásenie o nehode, aby prišiel, že asi budú nejaké snahy o ovplyvňovanie. Pred svojím riaditeľom už potom policajt pracoval tak, ako mal.

SkryťVypnúť reklamu

Policajti sa na policajtov len hrajú

Podobným konaním si Spišiak narobil veľa nepriateľov. „Dalo by sa stručne povedať, že len nepriateľov. Až na tých obyčajných ľudí, ktorí nevynikali ani tým, že sú podnikatelia, ani kontaktmi. Tí ma uznávali. Od policajtom som chcel, aby pristupovali k občanom tak, ako by to očakávali od iných policajtov, keby mali pomôcť ich matke alebo sestre.“

Na podsvetie posielal práve tých policajtov, o ktorých vedel, že sa s nimi kamarátia. Pritom chodil na akcie s nimi. Nepriatelia potom o ňom po Dunajskej Strede šírili klamstvá, posielali naňho anonymné udania. „Pomaly som sa hanbil vyjsť na ulicu ja. Až potom som si uvedomil, že sa nemám za čo hanbiť, lebo som neurobil nič nepoctivé.“

Keď ho potom minister Šimko zavolal robiť viceprezidenta, bral to ako veľkú česť a ohodnotenie jeho práce. V Dunajskej Strede však nechcel nechávať nedokončenú prácu. „Zvažoval som, či vôbec má význam takto pôsobiť. Človek má z toho len nepríjemnosti, stále je v strese a nie je to ničím ohodnotené.“

SkryťVypnúť reklamu

Systém hodnotenia bol taký, že iniciatíva smerom k organizovanému zločinu bola hodnotená horšie ako štatistické výsledky. „Niekedy som bol dokonca ohodnotený ako najhorší okresný riaditeľ na Slovensku napriek tomu, že sme objasnili všetky vraždy súvisiace s organizovaným podsvetím a všetci členovia boli vo väzbe.“ V roku 2001 hodnotenie vlastným rozkazom v okrese zmenil. Vyslúžil si za to veľkú kritiku policajtov. Dúfa však, že na prezídiu ho prijali dobre.“

Rozčuľujú ho sudcovia

Najväčší strach teda Spišiak nemal z mafiánov, ale zo samotných policajtov. „Že ma podrazia a nebudú robiť to, čo sa od nich očakáva.“ Snahy o diskreditáciu jeho osoby existujú dodnes, najmä zo strany policajtov, ktorí sú zaviazaní podsvetiu. Dokonca pred voľbami zosilneli. „Boli oslovovaní, že pri pozitívnom výsledku volieb sa dostanú do riadiacich pozícií. V tej vidine boli ochotní vyzrádzať a konšpirovať proti tým, čo sa snažili poctivo pracovať.“

SkryťVypnúť reklamu

V tom je podľa Spišiaka pôvod vojny policajtov. „Tú vojnu musíme teraz dokončiť.“ Niektorým policajtom sa nepoctivosť nedala dokázať. „Bolo cítiť ich orientáciu buď na politické, alebo zločinecké štruktúry. Pred voľbami už v panike robili chyby. Objavovali sa tam, kde sa objavovať nemali.“

V médiách preto niekoľkokrát vyzýval občanov, aby políciu informovali o každom vydieraní. Ľudia asi nemajú toľko odvahy, keď vidia, ako sudcovia púšťajú všetkých mafiánov na slobodu. Vie o prípade, keď sa mafiáni hneď po prepustení na slobodu išli navečerať do reštaurácie, ktorá patrila kľúčovému svedkovi. Slušne zaplatili a nepovedali ani jedno výhražné slovo. Ale už fakt, že tam boli, bol psychickým ovplyvňovaním. Sudca to pritom môže, no aj nemusí uznať.

SkryťVypnúť reklamu

Nevzatie do väzby, prepustenie z nej, vracanie veci na došetrenie, to všetko Spišiaka rozčuľuje. Keď spomíname príbeh Ivana Lexu, iba povie: „To je to, o čom tu celý čas hovorím.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 068
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 586
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 191
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 614
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 612
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 275
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu