VILNIUS. Európska únia je pripravená spolupracovať s Ruskom na otázkach spoločného záujmu, ale neprijme jeho účasť pri riešení bilaterálnej zmluvy, akou je napríklad asociačná dohoda medzi úniou a Ukrajinou.
Zdôraznil to v piatok predseda Európskej komisie José Manuel Barroso po skončení summitu Východného partnerstva vo Vilniuse.
"Nemôžeme akceptovať veto pochádzajúce z tretej krajiny, pokiaľ ide o našu túžbu zblížiť sa s ostatnými susednými štátmi," uviedol Barroso počas tlačovej konferencie.
Súčasne zdôraznil, že čas obmedzenej suverenity európskych krajín sa už skončil.
Vzťahy Ruska k bývalým krajinám ZSSR nie sú v poriadku
Únia podľa Barrosa rešpektuje Rusko ako svojho strategického partnera, v prípade rokovaní s Ukrajinou, ktoré budú pokračovať, nebude akceptovať model trojstranných rokovaní.
Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy v tej istej súvislosti dodal, že niektoré kroky Ruska voči bývalým postsovietskym republikám sú v rozpore s medzinárodnými vzťahmi 21. storočia.
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč vo Vilniuse asociačnú dohodu nepodpísal, čo medzinárodná spoločnosť vníma ako ústupok tlakom z Moskvy.
Podľa politických pozorovateľov by Kyjev a Brusel mohli podpísať asociačnú dohodu na summite EÚ-Ukrajina, ktorý je naplánovaný na obdobie február až marec 2014.
Tieto informácie zatiaľ diplomatické zdroje z Európskej únie nepotvrdili.
Kličko: Jediná šanca je vymeniť vládu a prezidenta
Milióny ľudí na Ukrajine sú sklamaní z nepodpísania asociačnej dohody a dohody o voľnom obchode s Európskou úniou.
"Bola to veľká nádej pre všetkých Ukrajincov, aby mohli bojovať proti korupcii, úradom, bojovať za našu budúcnosť a urobiť zmeny v našej krajine," povedal v piatok pre slovenské médiá po skončení dvojdňového summitu Východného partnerstva vo Vilniuse predseda parlamentnej opozičnej strany Ukrajinská demokratická aliancia pre reformy (Udar) Vitalij Kličko.
Na Ukrajine do poslednej minúty dúfali, že prezident Viktor Janukovyč sa predsa len rozhodne dohodu podpísať. Kličko za dôvod, prečo tak nespravil, považuje to, že Janukovyč nechce žiadne zmeny. "Jediným spôsobom, ako nasmerovať Ukrajinu na Európsku úniu, je vymeniť vládu a prezidenta," zdôraznil.
Podľa neho má Rusko na Ukrajine veľký vplyv, avšak Kyjev musí budovať vzťahy so všetkými svojimi susedmi. "Sme dôležitou krajinou v Európe, ale musíme pracovať len na základe našich národných záujmov," upozornil opozičný politik.