Viktor
VILNIUS. Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v piatok vyhlásil, že Kyjev naďalej hodlá v budúcnosti podpísať asociačnú a obchodnú dohodu s Európskou úniou.
Žiada však balík ekonomickej a finančnej pomoci, ktorý by podľa neho uľahčil zbližovanie.
Janukovyč na summite Východného partnerstva v litovskom Vilniuse pred lídrami Únie znova obhajoval rozhodnutie nepodpísať dohodu.
"Žiaľ, Ukrajina sa v poslednom čase ocitla samotná pri riešení vážnych finančných a hospodárskych problémov. Takže dnes potrebujeme od našich európskych partnerov, aby podnikli rozhodné kroky voči Ukrajine s cieľom vypracovať a realizovať program finančno-ekonomickej pomoci," povedal Janukovyč podľa svojej webovej stránky.
Miliardy ako kompenzácia
Na štvrtkovom zasadnutí summitu Janukovyč detailne opísal hospodárske problémy svojej krajiny, argumentoval okrem iného vysokými cenami, ktoré musí platiť za ruský zemný plyn.
Ponuku pomoci približne 600 miliónov eur, ktorú údajne dostal od Bruselu, ešte v utorok odmietol ako "ponižujúcu" s tým, že prispôsobenie ukrajinského hospodárstva normám Európskej únie by si vyžadovalo najmenej 20 miliárd dolárov ročne, píše Reuters.
Ukrajinská vláda zastavila pod tlakom Moskvy minulý týždeň plánované podpísanie asociačnej dohody.
Aj po prekvapivom rozhodnutí sa lídri únie snažili zmeniť názor Kyjeva a na summite hovorili s predstaviteľmi ukrajinskej vlády a centrálnej banky o možných ekonomických stimuloch.
Úsilie o kompromis na poslednú chvíľu však nebolo úspešné - napriek predbežnému dohovoru zo štvrtkového večera ho napokon Janukovyč odmietol, vyplýva z vyjadrení diplomatov pre Reuters.

Dvere sú otvorené
"Vnímam to ako porážku pre Ukrajinu," povedala litovská prezidentka Dalia Grybauskaite.
"Terajšia voľba ukrajinského vedenia znamená obmedziť Ukrajincom možnosti dosiahnutia lepšieho života," vyhlásila.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande pripísali zodpovednosť za stroskotanie rozhovorov Janukovyčovi.
Zdôraznili, že dvere užším vzťahom Ukrajiny s Úniou ostávajú otvorené.
Podľa diplomatov sa však zapojenie Ukrajiny do asociačného procesu neuskutoční skôr ako po vyše jednom roku.

Pripojenie ďalších krajín
Na summite Únia v piatok iniciovala asociačné dohody s ďalšími dvoma bývalými sovietskymi republikami, Gruzínskom a Moldavskom. Oficiálne by ich mali podpísať asi o rok.
Únia podpísala tiež dohodu s Azerbajdžanom týkajúcu sa víz.
Na summite sa zúčastnili aj Bielorusko a Arménsko, aj keď vyhliadky na ich zbližovanie s EÚ sú len malé. Bielorusko je členom colnej únie vedenej Ruskom, do ktorej sa rozhodlo vstúpiť aj Arménsko.