Americký právnický úradník ukradol dokumenty, v ktorých ako prvý dokázal, že tabakové spoločnosti vedeli o škodlivých účinkoch cigariet.
Pomohol usvedčiť tabakové spoločnosti z troch klamstiev, ktorými roky presviedčali americkú verejnosť. Nikotín vraj nie je návykový. Cigarety nespôsobujú rakovinu. A spoločnosti nepropagujú ich výrobky deťom.
Pravda je iná a tabakové firmy o tom vedeli. Američania sa to dozvedeli, až keď Merrell Williams mladší (26. 1. 1941 - 18. 11. 2013) ukradol tisícky dokumentov tabakovej spoločnosti Brown & Williamson, ktorá vtedy vyrábala cigarety značky Viceroy a Kool.
Hoci je Američanom známejší Jeffrey Wigand, práve Williams ako prvý odhalil, že americké firmy o škodlivosti fajčenia vedeli.
Merrell Williams sa narodil v rodine, kde boli obaja rodičia tuhí fajčiari. Vyštudoval divadelnú vedu v Denveri, no život sa mu uberal iným smerom.
Štyrikrát vyhlásil osobný bankrot, trikrát sa rozviedol, veľa pil. Menil zamestnania, pracoval aj ako čašník či predajca áut. Popri tom si spravil poloprávnickú školu, teda získal isté právnické vzdelanie, no nestal sa právnikom.
V roku 1988 začal pracovať za deväť dolárov na hodinu pre právnickú firmu v meste Louisville v štáte Kentucky. Ako povedal pre Wall Street Journal, jednou z jeho otázok na pohovore bolo, či má nejaký problém s fajčením. Nemal, fajčil.
Jeho obľúbenou bola značka Kool spoločnosti Brown & Williamson. Jeho prácou bolo usporiadať databázu dokumentov práve tejto spoločnosti.
Asi okolo Vianoc 1988 začal potajme vynášať kópie dokumentov, ktoré odhaľovali, že spoločnosť vie o škodlivosti fajčenia. Ukryté ich mal pod šatami.
"Bol som špión, o tom niet pochýb," povedal podľa denníka.
Najskôr o dokumenty nikto nemal záujem. Na verejnosť sa dostali až v roku 1994, zaoberali sa nimi aj v Kongrese.
Mike Moore, ktorý ako hlavný žalobca štátu Mississippi bol lídrom vtedajšieho boja proti tabakovým spoločnostiam, povedal, že práve dokumenty od Williamsa "zmenili kurz sporu". V roku 1998 súd rozhodol, že štyri hlavné tabakové spoločnosti musia zaplatiť ceny liečenia za choroby spojené s fajčením, spolu 246 miliárd dolárov.