CARACAS, BRATISLAVA. Venezuele hrozí osud Zimbabwe, kde sa jedna skupina spoločnosti postavila proti druhej a skončilo sa to ekonomickým kolapsom, tvrdí opozícia.
Svoj názor na polročné vládnutie prezidenta Nicolasa Madura budú môcť Venezuelčania vyjadriť 8. decembra v regionálnych voľbách.
Ekonomická vojna
"Robia všetko pre to, aby vyvolali v krajine ekonomickú vojnu," hovorí pre BBC o opozícii Robert Serra, provládny poslanec parlamentu.
Madura za budúceho prezidenta vybral ešte Hugo Chávez, ktorý začiatkom tohto roka zomrel na rakovinu. Maduro pokračuje v jeho politike výrazných zásahov do ekonomiky.
Pred dvomi týždňami napríklad prikázal sieti s elektronikou znížiť ceny. Tvrdil, že využíva veľký rozdiel medzi oficiálnym kurzom amerického dolára a cenou, za ktorú sa dá kúpiť na čiernom trhu.
Niekoľko Venezuelčanov sa síce potešilo z lacnejších televízorov, no po dvoch týždňoch sú regály obchodov prázdne. Sieti obchodov sa neoplatilo naďalej predávať za prikázanú cenu.
Podobne je to aj pri iných veciach, kde vláda určuje ceny. Napríklad mlieko alebo toaletný papier. Pred obchodmi sa na ne tvoria rady, a vôbec nie je isté, že ich ľudia aj kúpia.
"Venezuela ide zlým smerom a myslím si, že za to ešte zaplatíme vysokú cenu. Nikto neprichádza s nápadmi, ako ukončiť ekonomickú krízu," povedal Henrique Capriles, opozičný líder a neúspešný prezidentský kandidát.
Nemá Chávezovu charizmu
Podobné problémy boli aj za Cháveza, no Maduro nemá jeho charizmu ani popularitu. Nie je preto vôbec isté, že najbližšie voľby sa skončia v jeho prospech.
Prezident sa obhajuje, že je prezidentom všetkých Venezuelčanov a dbá o ich dobro. Vytvoril napríklad aj vládny úrad pre sociálne šťastie.
V skutočnosti je však krajina stále viac rozdelená, píše BBC. Ako veľmi rozdelená, ukážu budúcotýždňové voľby.