MEXICO CITY, BRATISLAVA. Nejde už len o drogy, mexické kartely ovládajú stále väčšiu časť ekonomiky krajiny. Teraz sa snažia prebrať aj lukratívnu ťažbu železnej rudy.
Už v minulosti sa kartely, ktoré majú stále najväčšie zisky z pašovania drog z Južnej Ameriky do Spojených štátov, zaoberali krádežami ropy, pašovaním tovarov, vydieraním a únosmi.
Dnes chcú vstúpiť do ťažobného priemyslu. Železnú rudu predávajú do Číny, kde je po nej stále väčší dopyt.
Preberajú kontrolu nad štátom
O železnej rude sa v súvislosti s kartelmi hovorilo aj v minulosti, kartel Templárski rytieri aj jej predchodca La Família kradli železnú rudu alebo ju nelegálne ťažili.
Teraz to potvrdili aj mexické úrady. Kartely vlastnia bane, hute, vývozné firmy aj niektoré prístavy.
"Na tomto procese je hrozné to, že kartely preberajú kontrolu a nastavujú štát podľa seba," cituje spravodajský portál ABC News Guillerma Valdésa Castellanosa, bývalého šéfa mexickej tajnej služby.
"Zaviedli kontrolu organizovaného zločinu na spôsob mafie a rôzne skupiny, ako úrady v prístavoch, medzinárodné spoločnosti alebo miestni majitelia pôdy, sa im musia prispôsobiť."
Mexické ministerstvo hospodárstva sa tento problém snažilo v minulých rokoch riešiť tým, že presadilo zmenu zákona, podľa ktorého musia exportéri doložiť, že železnú rudu majú z licencovaných baní.
V roku 2012 cez toto sito neprešlo trinásť spoločností.
Obsadzujú prístavy
Zasahuje aj armáda, ktorá proti kartelom neúspešne bojuje od roku 2006. V tomto boji zomrelo už asi stotisíc ľudí.
4. novembra obsadili vojaci druhý najväčší prístav v Mexiku Lázaro Cárdenas.
Štát dúfa, že takto obmedzí zisky z vývozu a v obsadzovaní prístavov napojených na kartely chce pokračovať.