BANGUI, BRATISLAVA. Camp Bangui je maličká dedina v Stredoafrickej republike.
Po blatistej ceste sa do nej dá dostať len pešo alebo na motorke. Nenachádza sa ani na mapách. A 10. novembra sa stala miesto vojnového zločinu.
Hovorí o tom mimovládna organizácia Human Rights Watch.
Keďže z bezpečnostných a logistických dôvodov nemôže priamo v krajine dostatočne potvrdiť správy o zločinoch, spolieha sa aj na satelitné snímky.
Porovnanie záberov pred a po útoku. Foto: Human Rights Watch
Čierne škvrny znamenajú zničený domov
Tie ukazujú čierne škvrny na miestach, kde boli predtým chatrče.
"Zábery z 23. novembra ukazujú, že veľké časti dediny boli spálené, zničili viac ako 235 budov, čo je asi polovica dediny," píše organizácia na svojej stránke.
V krajine už niekoľko mesiacov prebiehajú boje medzi prívržencami zvrhnutého prezidenta Francoisa Bozizého a ozbrojencov zo skupiny Séléka, ktorí pred rokom prebrali moc nad krajinou. Ich vládu však ostatné krajiny neuznali.
Séléka je podľa svedkov aj za útokom na Camp Bangui. Napriek satelitným záberom veliteľ akcie generál Abdalláh Hamát pre Human Rights Watch tvrdil, že tu spálili len štyri domy.
Moslimovia verzus kresťania
Camp Bangui pritom nie je jediný príklad dediny, kde milície Séléky útočili na civilistov.
Cieľom sú najmä kresťanské dediny, čo vyvoláva aj odvetné útoky, keďže takmer všetci bojovníci zo skupiny sú moslimovia.
Human Rights Watch tvrdí, že vie o ďalších pätnástich dedinách a mestách, ktoré ozbrojenci Séléky zničili. Pre boje už státisíce ľudí museli opustiť svoje domovy.