Režim v roku 2008 odstavil jadrový reaktor, v ktorom môže obohacovať plutónium pre bomby. Podľa Medzinárodnej atómovej agentúry znova pracuje.
SOUL. Keď v roku 2008 Severná Kórea odpálila chladiacu vežu v jadrovej elektrárni Jong-bjon, zdalo sa, že režim by sa mohol vzdať jadrového programu a začať aspoň trochu spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom.
Odstavenie reaktoru bolo jednou z kľúčových podmienok, keďže Severná Kórea v ňom vie obohacovať rádioaktívne plutónium, ktoré sa dá potom použiť pri výrobe bômb.
To už neplatí. Severná Kórea medzitým otestovala jadrové zbrane aj rakety dlhého doletu (ktoré oficiálne prezentovala ako svoj vesmírny porgram) a na jar oznámila, že jadrový reaktor opäť spustí. A to aj napriek tomu, že patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta, kde milióny ľudí hladujú.
Potrebuje vraj prostriedok na odstrašovanie proti "agresorom". Myslí tým Spojené štáty a všetky krajiny naokolo, možno okrem posledného severokórejského spojenca Číny.
Podľa Medzinárodnej atómovej agentúry všetko nasvedčuje tomu, že reaktor už Pchjongjang obnovil.
"Aktivity, ktoré sme pri reaktore pozoroval sú v súlade so snahami o obnovenie päťmegawattového reaktoru. Keďže však k nemu nemáme prístup, nemôžeme na sto percent potvrdiť, či jeho činnosť už obnovili," povedal na zasadnutí rady Medzinárodnej atómovej agentúry šéf organizácie Jukija Amano.
O obnovení práce na reaktore už v septembri hovorili Američania. Satelitné zábery z 31. augusta podľa nich ukazovali, ako vychádza dym z budovy, v ktorej sa nachádzajú parné turbíny a elektrické generátory.