TEHERÁN. Irán plánuje zvýšiť produkciu uránu obohateného na nízku úroveň.
Vo štvrtok to povedal riaditeľ Iránskej agentúry pre atómovú energiu Alí Akbar Sálehí.
Teherán podľa neho na základe dohody s medzinárodným spoločenstvom zastaví obohacovanie uránu na 20 percent.
Zariadenia, ktoré sa na tento účel používali, však odteraz budú slúžiť na obohacovanie uránu na päťpercentnú úroveň.
"Výroba nižšie obohateného uránu sa preto zvýši," citovala Sálehího štátna tlačová agentúra IRNA. Dodal, že iránske jadrové zariadenia neprestanú pracovať, prestanú len produkovať 20-percentný urán.
Odborníci preveria ťažkú vodu
Teherán sa so svetovými mocnosťami v sobotu dohodol na obmedzení svojich jadrových aktivít výmenou za zmiernenie sankcií.
Vo štvrtok pozval zástupcov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), aby navštívili jadrové zariadenie na výrobu ťažkej vody v Aráku.
Návšteva by sa mala uskutočniť 8. decembra, informoval šéf agentúry Jukija Amano.
Ide o prvý konkrétny krok podľa plánu, ktorého cieľom je objasniť obavy o spornom jadrovom programe, napísala agentúra Reuters.
Ťažká voda sa používa v niektorých typoch jadrových reaktorov ako moderátor.
Má odlišné fyzikálne vlastnosti ako bežná voda. Nie je rádioaktívna, ale pre človeka a zvieratá je vo väčších množstvách škodlivá.
USA: Irán môže pokročiť s niektorými prácami v Aráku
Spojené štáty vyhlásili, že Irán môže s niektorými stavebnými prácami pokročiť, ak nebude vyrábať palivo a práce sa nebudú týkať plánovaného reaktora, napísala agentúra AP.
Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf ešte v stredu vyhlásil, že hoci jeho krajina bude dohodu plniť, stavebné projekty v Aráku budú pokračovať.
Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Jen Psakiová povedala, že nevie, aké práce mal Zaríf na mysli. Podľa jej slov by prípustné práce mohli byť na cestách a budovách.
Arák predstavoval pre svetové mocnosti problém, pretože v tomto výskumnom reaktore by bolo možné vyrábať plutónium, ktoré je použiteľné v jadrových zbraniach.