KYJEV, BRATISLAVA. Obavy z ruského ekonomického tlaku, ale aj snaha o vydieranie Európskej únie na poslednú chvíľu.
To sú zrejme dva najdôležitejšie dôvody, prečo sa na summite vo Vilniuse ukrajinský prezident Viktor Janukovyč nechystá podpisovať asociačnú dohodu s Európskou úniou.
O obavách z ruskej odpovede na zbližovanie sa Ukrajiny s Úniou hovoria ukrajinskí predstavitelia už niekoľko dní.
O zlých podmienkach Únie sa v utorok večer pre ukrajinské televízie rozhovoril sám Janukovyč.
Janukovyčove počty
Ročné náklady na približovanie sa Ukrajiny k európskym štandardom vyčíslil na 20 miliárd eur ročne, do konca roka 2017 to spočítal spolu na 160 miliárd dolárov.
„Keby to bolo také jednoduché,“ napísal expert londýnskej Standard Bank Timothy Ash. Tých 20 miliárd nie je podľa neho spojených iba s ruskými obchodnými reštrikciami, ale dlhodobo zlou kondíciou ukrajinskej ekonomiky.
„Už pred ruskými sankciami ju trápila recesia, deficity, klesajúce rezervy a zraniteľný bankový sektor,“ napísal.
Do reforiem, ktoré požaduje Medzinárodný menový fond (MMF), sa populistickému prezidentovi Janukovyčovi nechce a radšej sa pripravuje na blížiace sa prezidentské voľby v roku 2015.
Podľa Asha by Únia aj MMF Kyjevu pomohli, ale chceli by za to niečo naspäť: reformy a nápravu selektívnej spravodlivosti, najmä v prípade väznenej expremiérky Julie Tymošenkovej.
Ani pre jej prepustenie na liečenie do zahraničia Janukovyč neurobil nič. Naopak, znovu útočil na Úniu, aby nezasahovala do osudu jeho najväčšej rivalky, ktorá vo väzení teraz začala hladovku za podpis asociačnej dohody s Úniou.
„Toto naozaj nie je najlepší spôsob, ako s Úniou vyjednávať,“ komentovala na Facebooku Janukovyčovo vystúpenie Anne Applebaum, americká novinárka a manželka poľského ministra zahraničia Radoslawa Sikorského.
Dohoda bez Julie?
Únia ustupovať za každú cenu nechce. „Nikto nezabudol na Tymošenkovú,“ povedal v rozhovore pre denník Segodňa eurokomisár pre rozšírenie Štefan Füle.
Spochybnil tiež, že by Ukrajinu asociačná dohoda stála 160 miliárd eur.
„Odhad nie je ani primeraný, ani dôveryhodný,“ povedal Füle pre ukrajinské noviny.
„Môžeme povedať, že v tomto Únia aj Rusko našli konsenzus, ani jeden z nich Janukovyčovi nechce platiť,“ hovorí slovenský analytik Balázs Jarábik, ktorý žije vo Vilniuse a spolupodiela sa s Litovčanmi na príprave summitu o východoeurópskom partnerstve.