SME

Íri podporili zmluvu so zásadným významom pre budúcnosť Európy

Dublin 20. októbra (TASR) Írsko v sobotu pomerom hlasov 63:37 súhlasilo s ratifikáciou Zmluvy Európskej únie z Nice, ktorá má zásadný význam pre budúcnosť ...

Dublin 20. októbra (TASR) Írsko v sobotu pomerom hlasov 63:37 súhlasilo s ratifikáciou Zmluvy Európskej únie z Nice, ktorá má zásadný význam pre budúcnosť Európy. Umožní totiž rozšírenie únie o desať krajín strednej a východnej Európy.

Rozsiahla kampaň írskej vlády, väčšia informovanosť írskych voličov, hlasovanie v sobotu a takisto slnečné počasie napokon priniesli úspech v podobe zmeny postoja voči Zmluve z Nice, ktorú v júni minulého roku Íri odmietli. V porovnaní s prvým referendom, na ktorom sa zúčastnilo len 34,7 percenta voličov, prejavili Íri tento raz väčší záujem, keď k hlasovacím urnám prišlo 48,45 percenta voličov. Zmluva z Nice mala pritom podporu vo všetkých 42 volebných obvodoch, pričom najvyššia bola vo veľkých mestách metropole Dublin, Corku a Limericku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podpora zmluvy znamená veľký triumf pre írskeho premiéra Bertieho Aherna, ktorý vsadil celú svoju politickú prestíž do kampane s cieľom dosiahnuť pozitívny výsledok. Jeho vládnucej strane Fianna Fáil spolu s Fine Gail, labouristami a vplyvnou katolíckou cirkvou sa podarilo presvedčiť voličov, že hlasovaním v prospech zmluvy musí Írsko vrátiť európskemu spoločenstvu to, čo od neho dostalo pri svojom vstupe do únie v roku 1973 a vďaka čomu je na súčasnej mimoriadne vyspelej úrovni.

Ahern sa po zverejnení výsledkov poďakoval všetkým, ktorí kampaň a zmluvu podporili. Pripomenul súčasne, že urobili zásadný krok v ústrety kandidátskym krajinám, ktoré desať rokov bojovali o to, aby sa mohli dostať až k tomuto bodu a írske rozhodnutie preto pre ne znamená nepredstaviteľne veľa. Za nezanedbateľné takisto označil, že Európa sa bude na Írsko pozerať pozitívne.

SkryťVypnúť reklamu

Odporcovia zmluvy - Zelení, Sinn Féin a nezávislí poslanci, ktorí stavali celú kampaň na varovaniach z vytvorenia superštátu na čele s najmocnejšími, strate neutrality a hospodárskom oslabení krajiny - priznali svoju porážku, avšak obvinili vládu, že voličov zastrašovala. Rovnako sa objavili aj hlasy, že elektronický spôsob hlasovania použitý v siedmich volebných obvodoch, možno zneužiť.

Rozhodnutie írskych voličov našlo pozitívny ohlas v Bruseli, v ktorom vládli obavy z ďalšieho vývoja v prípade neschválenia zmluvy. EÚ totiž nemala žiaden plán B, čím by sa proces jej rozširovania skomplikoval a spomalil.

Predseda Európskej komisie Pat Cox, ktorý je írskej národnosti a v kampani sa mimoriadne angažoval, uviedol, že výsledok je odrazom postoja obyčajných írskych obyvateľov. Tí svojím rozhodnutím podľa jeho slov poslali významné posolstvo celému kontinentu a najmä kandidátskym krajinám, nesúce sa v duchu rozširovania a nie egoizmu. Írski voliči svojím "áno" odstránili poslednú tehlu Berlínskeho múru, vyhlásil Cox.

SkryťVypnúť reklamu

V piatok budúceho týždňa zverejní írska vláda výsledky referenda vo svojom vestníku a po siedmich dňoch za predpokladu, že voči nim nikto nevznesie námietky na Najvyššom súde - podpíše dokument Írska prezidenta Mary McAleeseová. Na základe toho sa môžu urobiť schválené zmeny v írskej ústave.

Zmluva z Nice schválená šéfmi európskych štátov a vlád v decembri 2000 zakotvuje reformy európskych inštitúcií a prispôsobuje ich fungovanie prijatiu nových členov. Okrem iného prideľuje členským krajinám počet kresiel v Európskom parlamente, počet hlasov v Rade ministrov či zastúpenie v Európskej komisii. Pre jej vstúpenie do platnosti je potrebná ratifikácia všetkými 15 členmi únie, ktorí sa zaviazali urobiť tak do konca tohto roku. Na rozdiel od ostatných krajín únie, kde zmluvu ratifikovali národné parlamenty, Íri ako jediní rozhodovali o zmluve v referende. To je totiž predpokladom pre uskutočnenie akejkoľvek zmeny írskej ústavy.

SkryťVypnúť reklamu

(osobitná spravodajkyňa TASR Monika Poláková) žab

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 086
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 712
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 085
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 434
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 286
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 608
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 240
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu