BANGUI, BRATISLAVA. Únosy, znásilnenia a vzájomné zabíjanie kresťanov a moslimov. Konflikt v bývalej francúzskej kolónii – Stredoafrickej republike sa vymyká spod kontroly.
„Krajina je na pokraji genocídy,“ povedal pre televíziu France 2 francúzsky minister zahraničia Laurent Fabius.
Spolu s OSN plánuje preto Francúzsko zvýšiť počet svojich vojakov v krajine zo súčasných 410 na 1200.
Rozhodnúť o tom by mala Bezpečnostná rada OSN na budúcotýždňovom zasadnutí, malo by ísť o krátkodobú misiu.
Jedna z najchudobnejších krajín sveta sa zmieta v konfliktoch od marca, keď islamistickí povstalci známi ako Seleka obsadili hlavné mesto Bangui a v puči zvrhli prezidenta.
Za nového prezidenta sa vyhlásil vodca povstalcov Michel Djotodia. Ten tento týždeň vyhlásil pre hroziaci konflikt zákaz nočného vychádzania.
Nezáujem sveta
Boje prebiehajú najmä medzi ozbrojencami z moslimskej menšiny a kresťanskými milíciami.
Ani jedna strana však nemá jasné politické či náboženské ciele, v odvetách obe strany plienia dediny, znásilňujú a zabíjajú civilistov.
Herečka a vyslankyňa UNICEF-u Mia Farrow, ktorá už trikrát africkú krajinu navštívila, podľa agentúry AP tvrdí, že „svet od krajiny odvrátil pohľad“.
Konyho armáda
Hrozbou v kolabujúcej krajine môže byť aj spolupráca s ugandským vojnovým zločincom Josephom Konym, ktorý patrí medzi najhľadanejších mužov na svete.
Kony je vodcom Božej armády odporu (LAR), ktorá vraždila obyvateľstvo vo viacerých krajinách.
Známy je aj unášaním detí, ktoré potom v izolácii trénujú na cvičených zabijakov. Stredoafrický prezident Djotodia potvrdil, že Kony požiadal vládu o dodávky jedla a liekov.
V 4,6-miliónovej krajine je len dvesto policajtov. Riešenie konfliktu nie je jednoduché.
„Ľuďom nikto nepomôže. Nie sú tu autority ani armáda. Ak vzdorujete, zabijú vás,“ povedal pre denník Guardian miestny katolícky kňaz Albert Vanbuel.
Video o Konym spred dvoch rokov