V roku 1968 emigroval do Švédska a pracoval aj ako novinár v BBC. Po návrate pôsobil v českej sociálnej demokracii.
PRAHA. Vo veku 79 rokov po dlhej chorobe zomrel v pondelok v pražskej vojenskej nemocnici bývalý novinár, publicista, politik a bojovník proti komunizmu Egon Lánský.
Informuje o tom český spravodajský server idnes.cz.
Námestník riaditeľa Ústrednej vojenskej nemocnice Ivan Jeřábek povedal, že Lánský bojoval s ťažkou chorobou a jeho zdravotný stav lekári dlhší čas monitorovali. V nemocnici však dlhodobo hospitalizovaný nebol.
Emigroval a pracoval pre BBC a Slobodnú Európu
Egon Lánský sa narodil 23. júla 1934 v Trenčíne. Ako dieťa ho v roku 1944 previezli do Terezína a do roku 1945 ho väznili v Osvienčime.
V 50. rokoch ho vylúčili zo štúdia na troch vysokých školách. Potom bol hutník v Kladne, pracoval v podniku Dental a neskôr v Ekonomickom ústave Československej akadémie vied. Stál pri zrode Klubu angažovaných nestraníkov.
Po augustových udalostiach 1968 emigroval. Žil hlavne vo Švédsku, ktoré mu udelilo štátne občianstvo. Vystriedal tu rôzne zamestnania od rozvážač tlače, nočného ošetrovateľa v nemocniciach, až po nezávislého novinára, šéfredaktora a vydavateľa niekoľkých novín a časopisov.
Vo Švédsku vyštudoval politické vedy a žurnalistiku. Bol spoluzakladateľom Výboru solidarity s východnou Európou.
Posledných šesť rokov pred svojím návratom do Československa pracoval v redakcii BBC a rádiu Slobodná Európa.
V Česku pôsobil pre sociálnu demokraciu
Z exilu sa vrátil v roku 1991, keď pôsobil ako hovorca vtedajšieho ministra zahraničia Jiřího Dienstbiera.
Koncom roku 1995 prijal ponuku českej sociálnej demokracie pracovať ako tlačový hovorca strany. Rok potom si Lánského vybral z postu predsedu Poslaneckej snemovne Miloš Zeman ako poradcu pre mediálne a zahraničné záležitosti.
V roku 1996 Lánský zvíťazil v senátnych voľbách, o dva roky neskôr sa stal podpredsedom Zemanovej vlády, na starosť mal zbližovanie s Európskou úniou. Z postu odišiel o rok neskôr, podľa svojich slov zo zdravotných dôvodov a nie pre utajované konto vo Viedni.
Polícia ho chcela stíhať za daňový únik, Lánský vraj mal dostať na rakúsky účet 290-tisíc dolárov od svojho priateľa. Peniaze následne vybral, ale nezdanil ich. Lánský však tvrdil, že peniaze neboli pre neho. Rakúšania tieto tvrdenia nakoniec potvrdili.
Autor: idnes.cz