Desať mesiacov pred referendom, ktoré by mohlo ukončiť 300 rokov spolužitia s Britániou, podporuje nezávislé Škótsko stále iba tretina ľudí.
Agentúrny text sme nahradili článkom denníka SME
GLASGOW, BRATISLAVA. Nazvali to výstižne. Škótska budúcnosť, váš sprievodca k škótskej nezávislosti. Na 670 stranách tejto Bielej knihy ponúka odpovede na 650 otázok. Aká bude mena novej krajiny. Ako budú vyplácať dôchodky či o koľko znížia dane.
Vláda v Edinburghu v utorok dokumentom, ako má vyzerať nezávislé Škótsko, podľa niektorých neoficiálne začala kampaň za osamostatnenie sa krajiny od Veľkej Británie.
Referendum s jednoduchou otázkou: Malo by byť Škótsko nezávislé?, sa uskutoční o desať mesiacov.
Bielou knihou, ktorú chcú rozdávať občanom, chceli ukázať, aká šťastná budúcnosť čaká Škótov, ak 18. septembra zaškrtnú áno.
Detailný plán
„Je to najdetailnejší plán pred vyhlásením nezávislosti, aký kedy na svete ponúkli ľuďom,“ povedal v utorok Alex Salmond, premiér zo Škótskej národnej strany.
Rád tiež opakuje, že máloktorá krajina na svete bola pred vyhlásením nezávislosti taká pripravená, ako je v súčasnosti Škótsko.
Kľúčová otázka však je iná: Bude pre tento 5,2-miliónový národ výhodnejšie byť nezávislým štátom? Alebo má stále viac výhod zostať v spolku s Veľkou Britániou, v ktorom sú Škóti už viac ako 300 rokov?
Práve otázka ekonomických výhod je pre mnohých kľúčová. Ekonomike Škótska by mali pomôcť zisky z ropy. Až 90 percent zásob je pri škótskom pobreží a mali by pripadnúť v prípade nezávislosti práve Edinburghu.
Ani to im však nemusí stačiť, aby na tom boli finančne lepšie ako v spolužití s Veľkou Britániou. Nezávislý Inštitút pre fiškálne štúdie v správe tvrdí, že samostatní Škóti budú mať ešte väčšie problémy dať dlhodobo do poriadku verejné financie ako Londýn.
Výhľad je horší ako v Británii, pretože v Škótsku sa viac prejaví starnutie obyvateľstva a zisky z ropy budú klesať.
Biela kniha, ktorú predstavili, vidí budúcnosť Škótska ružovejšie. Samostatní Škóti si podľa nej budú môcť ponechať libru, budú naďalej sledovať BBC, zostanú v Európskej únii.
Zbavia sa tiež jadrových zbraní či dane znížia o tri percentuálne body. Ako povedal na tlačovke v presklenom glasgowskom centre umení jeden z novinárov, dokument je len med a mlieko.
Ľudia z kampane Better together (Lepšie spolu) kritizujú správu, že jej mnohé body závisia od dohody s Britániou a inými (EÚ, NATO).
„Biela kniha je fikcia. Je plná falošných sľubov a bezvýznamných tvrdení,“ povedal pre BBC líder kampane Alistair Darling. Podľa Guardianu je práve kredibilita dokumentu kľúčovou v kampani.
Zatiaľ viac proti
O referende za nezávislosť Škótska sa hovorí od roku 2011, keď Škótska národná strana získala väčšinu v miestnom parlamente.
Podpora nezávislosti medzi ľuďmi sa za roky veľmi nepohla. Podľa prieskumov ju podporuje asi tretina ľudí, necelá polovica je proti.
Mnohí ľudia, ako napríklad tenista Andy Murray, sú však stále nerozhodnutí. Proti je väčšina žien.
„Preto sme počuli toľko o starostlivosti o deti,“ povedal pre Guardian John Curtyce z University of Strathclyde.
Salmond z tradičné ľavicovejšieho Škótska sľuboval bezplatnú starostlivosť pre troj- a štvorročné deti.
Chcú do NATO aj libru
Bude môcť Škótsko naďalej používať libru alebo bude musieť prijať euro? A čo sa stane s jadrovými zbraňami v škótskych prístavoch? Základné črty nezávislého Škótska sú stále nejasné.
1.Libra či euro
Škótska vláda v tom má jasno. V samostatnom Škótsku sa aj naďalej bude platiť librami. Londýn sa k tomu stavia odmietavo. Škótska vláda však tvrdí, že ponechať libru v Škótsku bude v záujme aj zvyšku Británie a nakoniec bude súhlasiť. Plán B nemá.
Viacerí experti však hovoria, že Škótsko sa bude musieť ako členská krajina Európskej únie zaviazať, že po čase prijme euro. To je v Škótsku, ako aj inde v Británii nepopulárne. Podľa zmluvy Únie každá krajina ho skôr či neskôr musí prijať, výnimku si vydobyli iba Dáni a Briti.
2.Do Únie okamžite
Škótska vláda verí, že nezávislé Škótsko sa automaticky stane členom Európskej únie. Nie je to isté. Krajinu môžu čakať roky vyjednávania ako iné členské krajiny. Potvrdiť by ju muselo aj 28 členov Únie. Je tiež otázne, či Brusel dovolí ponechať Škótom britské výnimky (rabat, Schengen).
3.Bez jadrových zbraní
V škótskom prístave Clyde kotví britská flotila ponoriek s jadrovými zbraňami. Škótska vláda odmieta jadrové zbrane. Sľubuje, že už v prvom volebnom období sa ich zbaví. Krajina by chcela svoju bezpečnosť zaistiť členstvom v NATO.
4.Koľko zdedia dlhu
Škótsko by muselo zdediť aj časť britského dlhu, ktorý momentálne činí 1,2 bilióna libier. Koľko to bude a na základe čoho sa bude počítať, je otázka vyjednávaní s Londýnom.
5.Bude škótska BBC
Vláda navrhuje vytvoriť škótsku televíziu a rozhlas, ktoré by prevzali majetok BBC Scotland. Navzájom by s BBC spolupracovala, a tak by diváci mohli sledovať aj naďalej svoje obľúbené programy.
Slovensko a Škótsko? Dva iné prípady
Vám nezávislosť pomohla, u nás by to nefungovalo, vraví STUIBHARD KERR-LIDDELL, škótsky majiteľ bratislavského Whiskey 44 baru.
Budete o rok hlasovať v referende o nezávislosti?
„Áno, budem voliť. A som jednoznačne proti. V malých krajinách je oveľa väčšia miera korupcie. A Škótsko by sa z 60-miliónovej krajiny stalo päťmiliónovým štátom. Takisto by muselo prijať euro, stratilo by možnosť rozhodovať o svojej mene. S jedným hlasom v ECB by muselo poslúchať Nemecko a Francúzsko.“
Vláda však tvrdí, že si ponechá britskú libru.
„Premiér Cameron je proti. Aj keby sa to podarilo, tak by škótsku ekonomiku riadila centrálna banka v Londýne. Načo potom nezávislosť?“
Pýtajú sa vás doma Škóti na to, ako nezávislosť pomohla Slovensku?
„Často, ale nie je to porovnateľné. Slovensko sa odtrhlo od 15-miliónového Československa, Škótsko chce odísť z 60-miliónovej Británie. Vám sa darí, no so Škótskom by to bolo iné.“
Prečo?
„Škótsko je socialistická krajina (dlhodobo tu ľudia volia skôr ľavicových labouristov, pozn. red.). Ako nezávislí sa nikdy nestaneme konzervatívnou krajinou. Aj ekonomicky sme na tom lepšie teraz.“