Agentúrny text sme nahradili autorským článkom denníka SME
KYJEV, BRATISLAVA. Historicky najväčšia demonštrácia od čias oranžovej revolúcie ani študentské štrajky či hladovka väznenej expremiérky Julie Tymošenkovej neovplyvnili rozhodnutie ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča nepodpísať asociačnú dohodu s Úniou.
Na štvrtkovom summite vo Vilniuse sa podľa premiéra Mykolu Azarova nechystá nič podpisovať.
Ukrajinská opozícia preto vyzvala ľudí, aby naďalej demonštrovali na námestiach veľkých miest. Asistuje im teplými nápojmi, jedlom aj oblečením.
Pridali sa k nim aj študenti viacerých univerzít, ktorí vyhlásili štrajk a najmenej do pondelka nebudú chodiť na prednášky.
Šanca na zvrátenie prekvapivého obratu ukrajinskej vlády je však minimálna.
Premiér Azarov, ktorý obrat obhajoval obavami o ruský ekonomický tlak, už oznámil, že v decembri chcú rokovať s ruskou stranou o oživení vzájomného obchodu.
V utorok pred novinármi verejne priznal, že za pozastavením dohody s Úniou stojí práve ruský návrh.
Odpočúvali alebo chránili?
Do nepríjemnej situácie sa v pondelok v noci na kyjevskom „euromajdane“ dostali agenti ukrajinskej tajnej služby SBU, ktorí s bielym minivanom vošli medzi demonštrantov.
Tí ich podozrievali z odpočúvania opozičných lídrov. Jedna z demonštrantiek preto rozbila strešné sklo a vliezla dnu, odkiaľ im zobrali nahrávacie zariadenia.
Ministerstvo vnútra tvrdí, že len sledovali rádiové frekvencie, či nie sú na námestí výbušné zariadenia. Polícia chce vyšetrovať napadnutie vozidla, opozícia zase nelegálne odpočúvanie.
Okrem tajných služieb zvýšili svoje aktivity na Ukrajine aj hackeri, ktorí napadli stránky opozičných strán aj nezávislé servery.
Organizované útoky na svoje kontá na Facebooku či Twitteri hlásili aj aktivisti z „euromajdanu“.
Jedným z napadnutých bola aj stránka opozičného lídra Vitalija Klička. Ten chce v roku 2015 kandidovať za prezidenta proti Viktorovi Janukovyčovi a sľubuje Ukrajincom, že ak nepodpíše asociačnú dohodu Janukovyč, urobí tak opozícia o dva roky.
Minivan na proteste
Rozdelená Ukrajina
Podľa Oksany Romaniukovej, šéfky Inštitútu pre masové informácie, ide zrejme o rovnakú skupinu hackerov, ktorí už dávnejšie napádali len kontá opozičných politikov, nezávislých novinárov a občianskych aktivistov.
Kým v hlavnom meste či vo Ľvove na západe Ukrajiny sú nálady skôr proeurópske, smerom na východ rastie podpora eurázijskému projektu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý v utorok vyhlásil, že Ukrajina dlhuje ruským spoločnostiam až 30 miliárd dolárov.
Ako ukázal prieskum Kyjevského medzinárodného inštitútu pre sociológiu, za bližšie vzťahy s Úniou je 39 percent ľudí, len o dve percentá menej chce do Putinovej colnej únie.