Alpbach 20. októbra (TASR) - Volebný program rakúskych ľudovcov, ktorého prioritami sú hospodárstvo, trh práce a rozširovanie Európskej únie, ako aj prednosti Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) pred konkurenčnými subjektmi, stáli v centre vystúpení druhého záverečného dňa zjazdu ÖVP, ktorý dnes skončil v tirolskej horskej obci Alpbach.
Šéf klubu ľudovcov Andreas Khol považoval za svoju povinnosť varovať pred prípadnou červeno-zelenou koalíciou v alpskej republike a ostro kritizoval obe opozičné, parlamentné strany - sociálnych demokratov i zelených, ktorým uprel aj fundovanosť v ekologických otázkach.
Podpredseda strany, minister poľnohospodárstva Wilhelm Molterer podčiarkol, že strana disponuje kompetentným a skúseným tímom. Podľa jeho slov sa program ÖVP opiera o ekosociálnu trhovú ekonomiku, európske tradície a kresťanskodemokratické zmýšľanie. Silnú ekonomiku nepovažujeme za obraz nepriateľa, ale za základ života. (Našimi) cieľmi sú sociálna spravodlivosť a ekologická znesiteľnosť všetkých aktivít. Európu vidíme ako šancu na mier, stabilitu, bezpečnosť a zamestnanosť. Aj v oblasti jadrovej bezpečnosti možno dosiahnuť úspechy cestou dialógu a nie veta. Iní hovoria a blokujú, my pracujeme a dosahujeme úspechy, vyhlásil medziiným minister, ktorý podobne ako Andreas Khol mimoriadne vyzdvihol lídra strany.
Predseda ÖVP, spolkový kancelár Wolfgang Schüssel v záverečnom vystúpení apeloval na tímového ducha straníckych kolegov. Opätovne sa prihlásil k vecnému a pozitívnemu tónu predvolebnej kampane, aj keď kriticky hodnotiac rakúske opozičné subjekty, ba aj nemeckého sociálnodemokratického kancelára. A vyjadril nádej, že ÖVP môže uspieť vo voľbách. Ak by sme ich vyhrali, bola by to "fascinujúca senzácia," povedal.
Podľa jeho slov sa tak môže stať, pretože ÖVP absolvovala v posledných troch rokoch úspešne "triatlon", keď najskôr prešla "ohňom medzinárodných sankcií", potom "morom nespočetných vecných problémov" a nakoniec aj "obdobím sucha" v súvislosti s nepriaznivými reakciami verejnej mienky.
Za rozhodujúci rozdiel medzi ÖVP a konkurentmi na politickej scéne označil metódy dosiahnutia cieľov, ktoré nie sú z hľadiska odlišnosti zásadné, osobnosti a fundovanosť, ako aj priority a štýl, ktorý strana uprednostňuje.
Na kongrese ÖVP v Alpbachu sa zúčastnilo asi 700 delegátov z celého Rakúska.